Въпросът за оптималното използване на ресурсите стои не само пред бизнеса, но и пред домакинствата. Все повече семейства ремонтират жилищата си или инвестират в нови технологии, търсейки начин най-вече да постигнат икономия и намалят сметките си за електроенергия или отопление в дългосрочен план, сочи анализ на ПроКредит Банк, част от германската ПроКредит Груп.
Въпросът пред повечето от домакинствата е как да постигнат икономичен ефект и подобрят енергийната ефективност без налични средства. Данните показват, че към днешна дата ПроКредит Банк е отпуснала кредити за близо 35 млн. лева на над 11 000 домакинства за подобряване на енергийната ефективност на жилищата. Като основание за тегленето на кредит, по-голяма част от кредитополучателите посочват това, че той реално се изплаща от постигнатите икономии във времето, за разлика от обикновените потребителски кредити, които са чист разход в семейния бюджет.
Друго безспорно предимство остава и фактът, че ползвайки кредит от банката за нов климатик, дограма, соларни панели или котел на биомаса, гражданите получават безвъзмездна помощ от 20% до 35%.
От 2006 г. насам ПроКредит Банк участва във всички програми за енергийна ефективност в дома по линия на Програмата на Европейската банка за възстановяване и развитие. Това е предпоставка за високата техническа грамотност и опит на експертите на банката в консултирането и подпомагането на домакинствата при всяка стъпка от процеса на кандидатстване и реализиране на инвестицията.
Само по тази програма кредитополучателите могат да получат безвъзмездна помощ в размер до 20% от стойността на направените подобрения в дома, 30% от размера на финансирането при групови проекти на етажна собственост или 35% за сдружения на етажната собственост при едновременно изпълнение на два вида проекти.
От анализа на ПроКредит Банк, става ясно още, че по линия на енергийна ефективност, в половината от случаите, кредитите се теглят за закупуване и инсталиране на климатици. В една трета от случаите пък, банката е отпуснала заем на домакинства, които са сменили дограмата в жилището си. Въпреки наличието на други икономически изгодни мерки за дома като слънчеви водонагряващи системи, печки и котли на биомаса, търсенето на кредити за тях все още остава слабо.
ПроКредит Банк има значителен опит, гъвкав подход и специално обучен екип от специалисти при работата с групови проекти на цели жилищни кооперации. При изпълнението на тези групови решения се постига не само енергоспестяващ ефект за всички живущи, но се подобрява и цялостният външен вид на сградата.
Банката се ангажира с кратки срокове за обработка на документи и отговор за отпускането на кредита до 3 работни дни.