Служебният кабинет внесе днес в Народното събрание проектa на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г., проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и проект на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., съобщиха от правителствената информационна служба.
Параметрите и допусканията, при които е разработен бюджетът за 2025 г., както и актуализираната средносрочна прогноза за периода 2025-2028 година, се базират на есенната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите, на действащото законодателство и на необходимостта от реализиране на приходни и разходни мерки, както и осигуряване на приетите разходни политики, уточняван вносителите.
Посочва се, че с бизнеса е постигнато съгласие вместо предлаганият данък за подземните богатства, да бъде внесена еднократна вноска за 2025 г., като от нея се очаква в бюджета да постъпят около 150 млн. лева. За тази цел в проекта на Закона за бюджета е предвидена актуализация на наредбата, с която се определят концесионните такси.
Българската народна банка (БНБ) изразява категорична позиция против предложения проект на държавен бюджет за 2025 г. и неговото приемане. Това се посочва в становище на БНБ, относно проекта на Закон за държавния бюджет за 2025 година, оповестено преди 2 дни.
Според становището, заложените параметри в разходната част на бюджета предполагат значително нарастване на преразпределителната роля на държавата в икономиката през 2025 г. при планирани общи бюджетни разходи по Консолидираната фискална програма в безпрецедентен размер от 46 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), какъвто не е наблюдаван в периода от 1998 г. до сега.
Същевременно текущите бюджетни разходи за 2024-а също се предвижда да достигнат изключително високия размер от 38,2 на сто от БВП.
Липсата на мерки, водещи до устойчива фискална консолидация, които да са фокусирани върху ограничаване на високия растеж на текущите бюджетни разходи, увеличава значително вероятността от наложително повишаване на данъчно-осигурителната тежест за фирмите и домакинствата, смята БНБ.