Венецуела ще изключи щатския долар от официалните си обменни сделки, насърчавайки използването на еврото и юана. Страната се отказва от американската валута, която е "използвана като оръжие за атака" срещу икономиката й, а правителствените търгове на чуждестранна валута вече ще бъдат в евро, юани и други твърди валути.
Конфликтът между САЩ и Венецуела сериозно се изостри през последните 2 години. Администрацията на Доналд Тръмп наложи санкции, забраняващи търговията с нов дълг и собствен капитал, емитиран от венецуелското правителство и държавната петролна компания PDVSA.
Вашингтон санкционира десетки висши венецуелски държавни служители, включително президента Николас Мадуро, и се опита да събере подкрепа за мащабни международни санкции срещу петролната индустрия, на която до голяма степен се крепи икономиката на страната.
#ANUNCIO || Vicepresidente Sectorial de Economía @TareckPSUV: Todas las transacciones del mercado nacional, incluyendo las subastas de @dicomve, van a estar referenciadas con euro, yuanes o cualquier otra moneda convertible. #RegionesEstratégicasProductivas pic.twitter.com/jVYeoM4Aj3
— Vicepresidencia Vzla (@ViceVenezuela) 16 октомври 2018 г.
Санкциите, наложени от Вашингтон срещу Каракас, "блокират възможността за продължаване на търговията с щатския долар на венецуелския валутен пазар", заяви икономическият вицепрезидент на страната Тарек Ел Айсами, цитиран от световните агенции. Именно той обяви отказа от долара.
Американската "икономическа блокада" засяга както публичния, така и частния сектор на Венецуела. Сред потърпевшите са агробизнеса и фармацевтичните компании, които "затвориха сметките си и им беше забранено да правят сделки в долари", изтъкна Ел Айсами.
"Това показва колко далеч може да стигне империализмът в лудостта си", каза вицепрезидентът, определяйки ограниченията като "незаконни, произволни и противоречащи на международното право".
Системата за плаващ валутен курс на Венецуела - Dicom "ще работи в евро, юани или друга конвертируема валута и ще позволи на валутния пазар да използва всяка друга конвертируема валута", каза Ел Айсами.
Правителството ще продаде 2 млрд. евро между ноември и декември, за да позволи на обществеността да закупи европейската валута "на реална, неспекулативна ставка", отбеляза той. Всички частни банки в страната са задължени да участват в системата за наддаване на Dicom.
Американският натиск допринесе за тежката социална и икономическа криза във Венецуела през последните години, която беше засегната от хиперинфлация, девалвация на националната валута и недостиг на стоки от първа необходимост
Суровата ситуация принуди повече от 2.3 млн. души да напуснат страната през лятото в търсене на по-добър живот в Колумбия, Еквадор, Перу и Бразилия, според ООН.
Ел Айсами изтъкна американското лицемерие да налага санкции, говорейки за помощ към венецуелския народ.
"Най-добрата помощ, която могат да дадат на народа на Венецуела, е да премахнат от страната хватката, убийците и престъпниците на империализма, да ни освободят. Няма да бъдем нова колония на никого", категоричен бе той.
psp_11
на 21.10.2018 в 12:51:32 #4Много добро решение.. Всяка една транзакция по света в долари е капка в бюджета на САЩ.. С намялването на транзакциите намаляват и постъпленията.. Елементарно Черньо
snookera
на 18.10.2018 в 09:53:18 #3Кравите наложиха мита на цял свят. Време е светът да им го върне. Светът трябва да се обедини срещу джендърите, да ги изгонят от всички организации, да не търгуват с тях. Тогава Патока Доналд ще се наака и ще обърне плочата.
HapnyHa
на 17.10.2018 в 21:37:55 #2А ти като се напъваше толкова, това ли успя да измислиш, или само толкова ти спуснаха по мегафона.
halo
на 17.10.2018 в 19:11:55 #1Може би "последен напън" на Мъдуровските цоциалисти...