Дискусията за присъединяване на България към еврото не само е прибързана, но и се води във възможно най-неподходящия момент - все повече германски политици и икономисти изказват подобни предупреждения. Защо са против?
"По-добре без София" - под това заглавие германският "Зюддойче Цайтунг" публикува статия за амбициите на България да се присъедини към еврото. Вестникът припомня, че българският премиер Бойко Борисов възнамерява да подаде молба за присъединяване още през първата половина на тази година. Според авторката Керстин Гамелин, дотогава германското правителство ще трябва да вземе решение дали България може скоро да влезе в еврозоната. В Европейските договори е записано, че всяка държава, която влезе в ЕС, може автоматично да въведе еврото, ако изпълнява икономическите изисквания за това, пояснява изданието.
"Най-бедната страна"
Но желанието на България да въведе еврото се натъква на съпротива в Германия, четем в статията. Авторката обобщава политическите нагласи в Бундестага така: "България не бива да влиза в еврозоната според досегашните условия - критериите трябва да бъдат разширени". Християндемократите например настояват най-напред да бъдат приключени необходимите реформи в самата еврозона. "Преди да приемаме нови държави, в сегашния кръг трябва да решим належащите въпроси за бъдещето на валутния съюз", казва пред "Зюддойче Цайтунг" Екхард Реберг, говорител по бюджетните въпроси на парламентарната фракция на християндемократите. Според него валутният съюз не може да се справи едновременно и с реформите, и с приемането на нови страни-членки.
Съпротива има и в редиците на опозиционната СвДП, която по традиция поставя акцент върху икономическите и финансовите теми. Заместник-председателят на нейната парламентарна фракция Кристиян Дюр настоява първо да се изравнят икономическите условия в отделните страни. В тази връзка Дюр припомня, че България все още е държавата с най-ниски доходи на глава от населението в целия ЕС, което я прави и най-бедната страна в Съюза. "А в еврозоната има още много непотушени икономически пожари, например Италия или Гърция", казва още Дюр и добавя, че преди да бъдат потушени тези пожари, в еврозоната не бива да се говори за разширяване, а за устойчиво стабилизиране. Дискусията за България "е не само прибързана, тя се води и във възможно най-неподходящия момент", твърди още експертът от СвДП.
Социалдемократите, които участваха в досегашното, а навярно ще влязат и в бъдещото правителство на Германия, смятат от своя страна, че за приемането на България е необходимо повече време. Еврото не бива да се отказва на нито една страна-членка, казва Маркус Тьонс, заместник-шеф на Комисията по европейските въпроси. Решението обаче трябва да се вземе по-късно.
Допълнителни критерии?
И извън Бундестага се търсят аргументи за забавяне на присъединяването към еврото, пише "Зюддойче Цайтунг". В германската Бундесбанк (федералната емисионна банка на страната) обмислят въвеждането на допълнителни критерии за държавите, които искат да се присъединят към еврото. Такива критерии могат да бъдат например състоянието на съдебната система и борбата срещу корупцията.
"Европейската централна банка наскоро констатира, че по време на кризата държавите от еврозоната видимо са се сплотили в резултат от въвеждането на банковия съюз и на Европейския стабилизационен механизъм ЕSМ. Ето защо всяка държава, която желае да се присъедини към еврото, ще трябва да приема новите условия", пише изданието.
tomivasilev-tomov
на 08.03.2018 в 13:53:38 #8Danke schön Deutschland.Kakvo znachi ob6ta valuta be idioti politikani izmisleni.Malko sme ubiti.Iskate hubavo da ni doubiete.Smrad
borislav-malinov
на 04.03.2018 в 01:00:48 #7При въвеждането на еврото далеч по- богати държави преживяха огромни СЪТРЕСЕНИЯ . Българинът е спекулант по душа и цените ще станат КОСМИЧЕСКИ а връщане назад няма. Един пенсионер с300 лв. пенсия с 150 евро ще можели да купи същото? АБСУРД! ЛЪЖАТ, ЛЪЖАТ, ЛЪЖАТ НИ . . .
pifi
на 03.03.2018 в 12:21:14 #6Защо ли не си спретнем една балканска федерация,напук на "великите" сили?Със собствена валута,икономика и свободна търговия с целия свят.Докога запада ще ни лови на кукичка,дори без червейче?ЕС гони само интересите на големите страни,а ние сме само статисти към тяхното благополучие и стандарт на живот.Дано прогледнат управляващите ни!
nsmilitia
на 03.03.2018 в 11:07:37 #5Тъпи немски подчовеци, Кога ядохте кюфтетата не ревахте! Сега какво ревете? За вас винаги ще е неподходящ момента да ни приемете в тези "клубове" - Шенген и Еврозона с вече изравнено съотношение негативи към позитиви. То е повече от ясно България за какво ви е. Разпарчетосахте държавата за да си разширите пазарите и прехвърлите черната работа и битови отпадъци към нас. Буквално като пиявици ни смучете от кръвта. Вие за какво сте ни се питат хората вече? Много на място и даже закъсняло ББ трябва да настои за влизане в еврозоната и шенген. Отзвука от отговора ще даде много ясен сигнал в региона и ще бъде или към разширяване и повече интеграция в Европа или тотално разединение и време разделно. Топката е във вашето поле. Няма какво да се правите на ощипани девойки.
ivan-belishki
на 02.03.2018 в 20:34:28 #4Че не сме готови за еврозоната е ясно и че няма да ни приемат ,също. Това го знае и Бойко Борисов ,но е в ход операция на Кремъл да превърне българите от еврооптимисти в евроскептици и се подготвя отделянето ни от Европа.Лека полека всички важни сектори се завземат от руснаци.С тези управлявани от Москва политици България загива.
psp_11
на 02.03.2018 в 14:08:23 #3Държавата може едностранно да въведе еврото. Защото е в борд паричната маса в лева = паричната маса в евро. Каква е валутната единица има Черна гора? Просто БЦБ няма да печата левове, а разплащането ще става в евро..
evropeetz
на 02.03.2018 в 13:50:54 #2Това никак не и правилно ,имайки предвид, че не е редно в движение да се преправят закони ,за да попречат на преминаването ни към еврото.България е пълноправен член на ЕС ,а не колония.На хората наистина ще вземе да им писва от това дълго чакане, за да се подобри стандарта им на живот.Германия не трябва да се държи императивно , а като ревноправна челенка на съюза.Аз който съм толкова позитивно настроен към ЕС ,вече почвам да се дразня от всичко това.За съжаление сигурно и други мислят като мен.
Хирам
на 02.03.2018 в 13:28:48 #1много прости хора. продължават да се подиграват с България, говорят за разширение на ЕС на балканите. канят Макетата, черна гора, албанци, косовари и пр. а с еподиграват с основна за региона държава като България. А не виждате ли, че това обединение почва да се делититимира в очите на хората? какво спечелихме от ЕС? хората си задават въпроса постоянно и не виждат смислени отговори. Дали не е по-добре да сме част от зоната на рублата или на юана? Има и доста живущи в БГ двуезични хора, които чакат да се въведе и турската лира. не разбирате ли, че с подигравките по повод шенген и еврото, скоро ще се постави въпроса какво правим в ЕС? А геополитически, ако се окаже, че наистина Русия има ракета, която може да прелети през цялото земно кълбо и да удари примерно ЛА от посока Мексико? ами тогава? това ще даде възможност на Русия да застане в положението на изискващ, а ЕС в положение на разменно монета, защото щатите няма да могат да се опълчат на такава заплаха... А ако ни поискат нас в пакет с още няколко съседни държави? като едно време - на салфетка? тогава ще ни захвърлите отново ли, бе неща.стници швабски?