Борсово търгуваните фондове (ETF) в Европа са удвоили активите си през последните пет години до 500 милиарда евро или 584 милиарда долара.

Все още обаче пазарът на Стария континент остава фрагментиран, като по-малко от една трета от ETF са достатъчно големи, за да носят пари на своите мениджъри, изчисляват от американската компания Vanguard Group.

Растежът на сегмента означава, че ще оцелеят само най-добрите фондове, като европейските все още остават далеч зад американските. Средният размер на първите е около 1,4 милиарда долара в сравнение с такъв от 260 милиарда долара за вторите.

Заради това мениджърите на ETF на Стария континент дори са готови да правят загуби, за да гарантират приходи в бъдеще, като привличат нови клиенти и се изправят срещу неконкурентоспособни свои съперници.

"Ти няма да си печеливш, освен ако нямаш достатъчно мащаб", коментира Пол Стратфорд, който е изпълнителен директор на EY в Единбург, цитиран от Bloomberg.

"Играчите на пазара трябва да се приготвят за дълга игра. Състезателите, които не успяват да печелят, ще излязат от него", допълва той.

"В Европа има около 2200 фонда, като размерът на повече от 1500 от тях е под 100 милиона долара или иначе казано под границата, след която започват да печелят пари", обяснява Андреа Зиниг от Vanguard, която в държи 4% от пазара на Стария континент и една трета от всичките й 18 фонда са под тази стойност.

"По-малките ETF не притежават ключовите предимства на този тип фондове - ефективност на разходите и достатъчно ликвидност", казва още експертът.

В същото време обаче пазарът в Европа е апетитен за инвеститорите, тъй като изисква много по-ниски вложения. От Vanguard изчисляват, че всеки клиент на ETF плаща по 3 долара за 1000 инвестирани долара вместо по 7,5 долара, ако той избере взаимен фонд.