Нарича се долар и струва долар... поне засега. Но това няма нищо общо с Федералния резерв на САЩ.

Зимбабве вкара в обращение т.нар. дългови пари (bond notes) в опит да облекчи недостига на пари в брой в страната.

Южноафриканската държава използва като законно платежно средство комбинация от различни валути, като основно плащанията се извършват чрез щатски долари.

Американските пари се използват в Зимбабве от 2009 година, когато националната валута бе изтеглена от обращение на фона на хиперинфлация.

За пръв път от тогава до сега страната издава собствени книжни пари, като зимбабвийският долар е приравнен към щатската валута, пише CNN Money.

Купюрите са от 2 долара и 5 долара, а идеята е банкнотите да се използват за местни сделки, като по този начин се спестява употребата на ограничените книжни пари в щатски долари за други цели. В Зимбабве циркулират и други чуждестранни валути като южноафриканския ранд.

Сривът на икономиката принуждава жителите на страната да си набавят почти всичко - от бутилирана вода до клечки за зъби, от чужбина, което довежда и до недостиг на чуждестранната валута в страната.

От Централната банка в страната, заявиха, че общият обем на първоначалната емисия е 10 милиона милиона долара, като експертите определиха и ограничение за теглене на 50 долара за ден и 150 долара за седмица.