Хасан Айхан следва заръките на съпругата си миналата седмица, като занася семейните спестявания на Капалъчаршъ в Истанбул, за да купи злато. Само за две седмици турците купуват злато на стойност $7 млрд., пише Reuters.
Спомените от валутната криза, която разтърси Турция само преди две години, все още са пресни. Пенсионираният полицай е сред тези, които играят на сигурно, докато чака на опашка в покрития пазар, където екранът, показващ цената на златото, сочи, че тя се е покачила с една турска лира ($0,1366) само за десет минути.
"Смятам, че това е най-добрата инвестиция в момента, затова обърнах доларите, за да купя злато", казва 57-годишния мъж. "Смятам да изтегля и лирите си и да купя злато и с тях, но ме е страх да отида до банката заради коронавируса", твърди той.
Ден след като Айхан купува златото на 6 август, лирата удря историческо дъно, показвайки притесненията, че чуждестранните резерви на Турция са на привършване.Турците традиционно използват златото като начин да съхранят състоянието си и според Мехмед Али, зам.-директор на истанбулската асоциация на магазините за злато, може би има 5 хил. тона злато "под матраците".
Въпреки че ценният метал никога не е бил толкова скъп, продавачите на Капалъчаршъ казват, че никой не идва да продава - има само купувачи. "Говоря си със стотици хора, които дори обмислят да продадат колите или къщите си, за да инвестират в злато", твърди Гунай Гунес, продавач близо до входа на пазара.
Само през последните три седмици турците са придобили твърди активи, като злато и долари, на стойност $15 млрд. до общо $220 млрд.
Засега нищо не подсказва, че хората теглят спестяванията си от банките в момент, в който лирата се търгува при нива от около 7,3 за долар и е сред най-зле представящите се валути на развиващите се пазари тази година.
Анализатори казват, че ако Анкара не може да повиши доверието във валутата, която се обезцени с около 20% тази година, Турция рискува инфлация и дори криза на платежния баланс, което ще влоши щетите от кризата.
Тъй като чуждестранните инвеститори имат малък дял в турските активи, те посочват, че президентът Ердоган трябва да убеди турците и местния бизнес да спрат да обръщат лирите в злато и долари.
В момента депозитите в лири, макар че носят лихва по-висока от определената от централната банка основна от 8,25%, реалната възвръщаемост е отрицателна заради инфлацията от 11,8%.
Пред Турция има една възможност да подкрепи валутата: да повиши лихвата до 11,25%. Но Ердоган повтаря необичайното си схващане, че високите лихви носят инфлация и дори миналата година изгони гуверньора, който не се подчини и отказа да намали лихвите.
ICO
на 15.08.2020 в 16:42:24 #1П.П. Извън статията, ако може така да се каже. Ердоган си осигури много изгодна сделка с Венецуела по схемата храни срещу злато. Ако следите данните за златните резерви на Турция ще видите, че след спадът от миналата година, когато банката продаваше злато за да закрепи курса на лирата, то сега това не е така и сумарно държавните златните резерви на Турция нарастват!!! Безспорно нарасналото напрежение в Средиземно море и в отношенията със САЩ дърпат лирата надолу, но има и фактори които действат в обратната посока, а те не са за подценяване.