Електронното здравеопазване ще облекчи дейността на родителите по събиране на документите и стреса от всички срокове, за които Фондът за лечение на деца е най-упрекван. Това заяви в ефира на БНТ новият шеф на Фонда за лечение на деца д-р Тинка Троева.
"Още от първия ден се опитвам да започна с оптимизиране на административния подход, за да бъдат и родителите удовлетворени, и всички партньори, които участват в работата на фонда", коментира тя.
По думите й, в момента функциите на администрацията не са структурирани. "Всеки един от колегите експерти върши всичко в този фонд", поясни д-р Троева. Целта е да има структуриране на дейностите и всеки да знае какво прави.
Голямо значение има въвеждането на електронната система. Д-р Троева увери, че в кратък срок тя ще бъде качена.
"Това е закъснял момент в работата на фонда", констатира шефката на Фонда за лечение на деца. Понастоящем родителите могат да видят заявлението си, минало ли е през Обществения съвет и какво е решението. С въвеждането на електронна система ще бъде достояние на родителите и членовете на Обществения съвет какво е движението на заявлението, кои са експертите, какви са експертизите.
Д-р Троева е изготвила предложение, което ще представи и на министъра на здравеопазването, за увеличаване на щатния състав на фонда с трима експерти.
Като пречка в дейността тя посочи, че на експертите се дава 7-дневен срок, за да си представят експертизата. С въвеждането на информационната система обаче те също ще бъдат много облекчени, смята директорът на Фонда за лечение на деца.
По отношение на процедурата по окомплектоването на медицинските досиета на децата, д-р Тинка Троева изтъкна, че има пет вида документи, които родителите трябва да подават. Новата шефка на фонда вчера е издала заповед за това, когато родители подават заявления на място, да бъдат консултирани и да им се оказва съдействие от експертите към фонда.
"От началото на годината до 8 март сме обсъдили 226 заявления", посочи директорът на Фонда за лечение на деца. По 209 са взети решения. На първото заседание на 8 март, след като тя оглави Фонда, са разгледали 63 заявления.
"Забавянето в много случаи не зависи от нас. Най-вече е свързано с офертите от чужбина", коментира д-р Троева. Според нея трябва да бъде намерена най-точната форма, с която да бъде избегнато забавяне. Все пак, тя посочи, че не могат да наредят на една клиника дали в 7- или 14-дневен срок трябва да даде оферта.
По отношение на изискването медицинските изделия да се купуват по процедури, проведени по Закона за обществените поръчки, д-р Тинка Троева изтъкна, че може да бъде променен правилникът и да се постави изискването съответното лечебно заведение да има сключен договор със съответна фирма за изготвянето на тези медицински изделия.
До момента д-р Троева е провела едно заседание с Обществения съвет към фонда. "Ако нямаме доверие, няма да успеем", категорична е тя. Шефката на фонда заключи, че в първия момент, в който усети дори малко недоверие, ще се опита да промени това.