"Разковничето за овладяването на епидемията е ваксината." Това заяви ръководител на отдел "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести доц. Любомира Николаева-Гломб в студиото на Нова телевизия.
Мутациите ще стават все повече, ако позволим на вируса да се разпространява.
По думите й вирусите мутират, хората също мутират, но при вирусите скоростта е много бърза, а и те се размножават в много кратък период от време. Еволюцията при вирусите върви с много голяма скорост и може да наблюдаваме еволюция в реално време, подчерта тя. 34 мутации са съвсем нормален брой за година и половина разпространение на инфекцията.
Колкото повече даваме възможност на вируса да навлиза, толкова повече ще се променя. Единствено масовата ваксина е в състояние да преустанови циркулацията на даден патоген в популацията, посочи доц. Николаева. Тя даде пример с две страшни болести, преодолени благодарение на ваксините - едрата шарка и детския паралич.
Коронавирусът се получи като доминиращ, защото му е най-удобно да се разпространява сред нас.
Една ваксина, която имитира болестта, за да ни подготви за истинската среща с болестта, е напълно възможно да има нежелани странични реакции, уточни тя.
Децата са най-големият потърпевш от пандемията, а децата не са толкова мощен фактор в разпространението на болестта, коментира медикът. Според нея оптимистичната прогноза е, че ще имаме спокойно лято, но лошата новина е, че специфичният имунитет, който образуваме, е краткотраен. Много вероятно да се наложи да се ваксинираме ежегодни.
Тя посочи, че мерките трябва да бъда такива, че да могат да бъдат възприети от хората и да не тежат на живота. В успеха на всяка човешка дейност е да спазваме правилата, каза още тя. Според нея няма нищо толкова тежко в носенето на една маска, например.
Доц. Николаева обясни, че трябва да се притесняваме в рамките на нормалното, защото излишното притеснение усложнява нещата. Тя се надява хората да проявят мъдрост, далновидност и да се държим както трябва, защото пандемията за нас вече не е нещо ново. Трябва да имаме доверие на нашите експерти и учени, и на Националния център по заразни и паразитни болести, който държи ръцете си на пулса на болестта, категорична бе тя.
"Засега нещата са спокойни", увери доц. Николаева и допълни, че българската мутация тепърва ще се изучава и дали има някакво значение. Към момента няма данни, че с нещо прави вируса по-особен и вероятно ще остане научно доказателство, че вирусът мутира.
psp_11
на 25.04.2021 в 13:17:58 #2Мутациите ще стават все повече, ако позволим на вируса да се разпространява. ==== Точно!! Колкото повече забавяте разпространението на вируса, толкова по-дълго ще циркулира, и толкова по-трудно ще му влияе ваксина измислена преди една година. Но това го знаехте и миналата година!!!!!!
Mithrandir
на 25.04.2021 в 08:49:50 #1Умм дааам, как се овладява пандемия, която не съществува, с вакцина, която има друга цел... Сещам се: нет человека, нет пандемии