Не трябва да се говори само за политики, пенсии, а да се говори за хора с дефицити и да им се помогне да се интегрират. Това заяви Павел Савов от Асоциацията за рекреация, интеграция и спорт на кръгла маса в Народното събрание, посветена на проблемите на хората с увреждания у нас.
По думите на Спасов експертизата касае не само човека с увреждания, тя касае цялото общество.
От името на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания беше връчена декларация на председателя на Парламента Цвета Караянчева.
В декларация се настоява за реформи - подобряване на ефективността на публичния ресурс и повишаване качеството на живот на хората увреждания; ограничаване и прекратяване на корупционните практики при медицинската експертиза на вида и степента установяване на увреждания; изработване на нов механизъм за предоставяне на съвременни качествени медицински изделия и помощно- технически средства; подобряване на условията в сферата на образованието и трудовата реализация; обвързаност на социалните плащания с линията на бедността или МРЗ.
В декларацията се казва още, че се протестира срещу изказвания на политици и медии, че броят на хората с увреждания у нас е драстично по-висок от средните нива за ЕС .
От организацията на хората с увреждания възразиха срещу твърденията, че повечето ТЕЛК у нас били фалшиви. Те поискаха да не бъде отнета мотивацията да се борят и да преодолеят травмата си, за да са участници в обществения живот, а не да са консуматори на социални фондове.
Минчо Коралски поиска в ТЕЛК експертизата да не пише неработоспособен, защото имало хора с 50 % ТЕЛК, които работят на равно с другите. Ако това се премахне, хората с увреждания ще могат да си намират много по-лесно работа. Коралски даде пример със Стивън Хокинг, който се е реализирал за просперитета на всички по земята. Коралски поиска ТЕЛК експертизата да се издава спрямо работата, която се върши, а не изобщо.
Петър Велчев от съюза на военноинвалидите и военнопострадалите подари икона на Цвета Караянчева от името на хората с увреждания. Иконата е нарисувана от дете с увреждания.
"Важно е тази среща да покаже добрите ни отношения за укрепване на диалога. Задълбочаване политиката за хора с увреждания е винаги важно. НС ще работи за задълбочаване на интеграцията на хората с увреждания. Заедно ще работим за създаване на условия за пълноценно участие на хората с увреждания в обществения живот."
Това заяви председателят на Народното събрание Цвета Караянчева на кръглата маса на тема: "Политики за деца и възрастни с увреждания в приложение на конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания", проведена в НС.
"Заложените действия и мерки показват системна последователност в действията на правителството за хората с увреждания", подчерта още Караянчева.
Народният представител Хасан Адемов, председател на комисията за социална политика в НС, заяви, че най-важният проблем е финансовият ресурс, заделен в момента, да бъде правилно използван. Трябва да се направи така, че да има гласност и да има различни мнения.
venci-pandulev
на 01.12.2017 в 20:14:58 #1Как да гласувам за тъпаците от Народното Събрание, след като пренебрегват хората с най големи проблеми : пенсионери и хората с тежки увреждания. Възрастните пенсионери нямат възможност за работа и плащат за лекарства. Хората с големи здравословни проблеми, след като не могат да работят, трябва да плащат за скъпи лекарства и със скъпо лечение. Българските професор-доктори не съумяват 30 години да направят нещо с проблем Епилепсия. ТЛК 90%ми плащат 136 лв. След като се плаща скъпи лекарств и опит за лечение, нищо не остава. Хората с най - големи проблеми най - много се пренебрегват.