Във войната между музикалния бизнес и AI компаниите се отвори нов фронт, който се очертава с невиждани до момента мащаби - не кой да е, а Microsoft даде на потребителите възможност да създават музика по кратко описание.

Става дума за нова интеграция в платформата с изкуствен интелект Copilot за браузъра Edge. Тя надгражда познатия Bing Chat с допълнителни приставки за най-различни функционалности. Една от тях свързва бота с популярната платформа за музика Suno.

Изкуственият интелект, който вече помага и в писането на романи: един пример от Австрия

Изкуственият интелект, който вече помага и в писането на романи: един пример от Австрия

Пред Money.bg говори писателят и преподавател във Виенския икономически университет - Мартин Гисвайн

След като я активирате, просто трябва да кажете на бота да ви композира песен - например, енергично електронно парче. Ето ТУК можете да чуете какво се получи при нашия експеримент.

Интересно е, че песента включва и относително убедителни вокали и текст, който е не по-лош (или не по-добър) от продукцията на доста напълно човешки изпълнители.

Тъй като в Money.bg сме се събрали почитатели на наистина разнообразни музикални жанрове, дадохме на AI да ни измисли и електро рок парче - ето го ТУК. Не е зле.

Любителите на по-тежката музика също няма да останат разочаровани. Ето ТУК е нашата кратка композиция в стил индъстриъл дет метъл. Балсам за ушите.

Защо това е важно

Използването на AI за създаване на музика не е нещо ново, но до момента добри резултати можеха да се очакват само от доста тясно специализирани платформи, които или имат скъп абонамент или изискват мощен компютър, за да работят локално.

Те са насочени към потребители, които така или иначе имат интерес към създаването на авторски песни или най-малкото към създатели на съдържание, които търсят точно определен саундтрак за свое видео.

През интеграцията в Copilot Suno е буквално "на една ръка разстояние" от всеки ползвател, а резултатът е доста приличен. Не е случайно, че и Microsoft коментират, че партньорството "ще разкрие нови хоризонти за креативността и забавлението".

Universal Music Group обяви война на AI

Една от най-големите звукозаписни компании обяви война на AI

Според нея изкуственият интелект е "екзистенциална заплаха" за индустрията

Изпълнители, продуценти и издатели обаче не се забавляват. AI създава нови песни, след като е бил обучен с хиляди съществуващи - и далеч не за всички от тях е получено разрешение. Не е случайно, че наградите Грами категорично не допускат песни, създадени от изкуствен интелект.

Опасението на индустрията е, че трудът на заетите в нея ще бъде заменен от продукцията на машините и появата на нов лесен инструмент няма как да ги прави по-спокойни.

Бъгове не липсват

За момента Copilot и Suno вероятно няма да докарат Шакира и Ед Шийрън до просешка тояга. Най-малкото защото интеграцията едвам работи.

Чат ботовете са известни със своята склонност да не правят това, което се очаква от тях и този на Microsoft не е изключение. При нашите тестове на няколко пъти Copilot и Suno връщаха само текст на песен или съобщение за грешка.

Икономиките, които ще се възползват най-много от технологиите с изкуствен интелект

Икономиките, които ще се възползват най-много от технологиите с изкуствен интелект

Съперничеството между Китай и САЩ за пазарно лидерство в AI технологиите може да има "положителни последици" за други страни

Даже при успех, нямате лесен достъп до създадената от вас песен - можете да я чуете, но не можете да я свалите или да удължите нейната продължителност. Има и "невидимо" ограничение от 10-ина опита на ден, след което трябва да се регистрирате в платформата на Suno.

Там без пари получавате кредити за 10 песни дневно без право за комерсиална употреба, а 8 долара на месец ви позволяват достъп до ресурс за 500 комерсиално използвани песни.

При създаване на ново парче понякога излизат грешки или не се спазва напълно описанието - особено, ако искате да направите чист инструментал.

Платформата се развива и вероятно партньорството с MS най-малкото ѝ дава възможност да се възползва от големи хардуерни ресурси. Ние ги употребихме, за да създадем кратка песен в популярния у нас жанр поп-фолк. Ето ТУК чуйте как AI си представя следващия чалга хит...