Община Свищов обяви, че участва в проект, свързан с управлението на биоотпадъци за работещите в сферата на туризма. Предстои тестването на иновативни компостиращи системи, като очакванията са те да дадат "изключително задоволителен резултат".

Продължителността на проекта е 33 месеца. Бюджетът на Община Свищов е 307 000 евро от общия, който е в размер на 1 739 393,50 евро.

"Фокусът на този проект е върху предприемане на допълнителни дейности с цел предотвратяване и ограничаване на отпадъците, максимизиране на повторна употреба, рециклиране и използване на екологични алтернативни материали.

В Свищов ще бъде изграден Дунавски индустриален технологичен парк в инвестиция за над 80 милиона лева

Българският град, който ще се сдобие с Дунавски индустриален парк след инвестиция за над 80 милиона лева

Средствата са осигурени от Националния план за възстановяване и устойчивост

По този начин отрицателните ефекти върху околната среда ще бъдат ограничени и ефективността на използването на ресурсите и експлоатацията от страна на малките и средни предприятия в туризма. ще се засили", коментират от общината.

Снимка 669197

Източник: iStock

Водещ партньор по проекта е Фондация за изследвания и технологии - HELLAS, Гърция. Партньори са Община Свищов, България, Агенция за градско развитие на Приедор "PREDA", Босна и Херцеговина, Компания за развитие и насърчаване на туризма в област Никозия, Кипър; Търговска, промишлена и навигационна камара на Жирона, Испания, както Институт за устойчиво развитие, Словения.

Борбата на ЕС

Всяка година в Европейския съюз се генерират около 2,1 млрд. тона отпадъци. Данните показват, че обемът на отпадъците и това какво се случва с тях варира от една страна от ЕС в друга, но в последните години като цяло намалява изхвърлянето на боклуците на сметищата и се увеличава рециклирането.

188 килограма отпадъци на човек в Европа и поредният опит на Брюксел да забрани пластмасата

188 килограма отпадъци на човек в Европа и поредният опит на Брюксел да забрани пластмасата

Свидетели сме на най-голямото увеличение на пластмасови отпадъци от 10 години насам

Европейският съюз иска да намали въздействието, което отпадъците оставят върху околната среда. Приети са амбициозни цели за рециклирането и намаляване на използването на сметища, а се подготвят и нови изисквания относно отпадъците от опаковки.

Целта е да се насърчи преходът към по-устойчив модел на потребление и оползотворяване на ресурсите, известен като кръгова икономика.