Учени от Московския авиационен институт (МАИ) разработиха и патентоваха апарат, предназначен за безконтактно почистване на околоземното пространство от космически отпадъци с помощта на въздействието на поток от йони.
Съответният документ е разпространен от Федералния институт по индустриална собственост, с който ТАСС разполага. Космическият апарат, чрез наличието на бордова система за безконтактно въздействие, базирана на йонен инжектор, извършва вид взаимодействие с обекти представляващи космически отпадъци.
"Този метод е различен от другите типове орбитални обслужващи космически кораби, тъй като не се влиза в пряко взаимодействие със съответния обект (космически отпадъци), а действа съпровождайки го от определено разстояние, тоест без да влиза в пряк контакт с него", се отбелязва в патентните документи.
Изобретението е предназначено за премахване на космически отпадъци, предимно изкуствени - неработещи спътници, фрагменти от обшивки, части от кораби - от работни орбити в безопасни. Създателите на иновативното космическо устройството обясняват, че конструкцията на космическия апарат е опростена - за разлика от аналозите му - поради липсата на средства за улавяне и задържане на обекта (боклука).
Същевременно учените са успели да повишат надеждността на изпълнение на действията на устройството. При посочения апарат се "изключва директен контакт с целевия обект, който обикновено е в неконтролирано движение спрямо центъра на тежестта си, което заплашва със (катастрофален) сблъсък на обекти", се казва още в патентните документи.