Сръбският стартъп Ovii, със седалище във Великобритания, заедно с технически екип в Нови Сад, проектира "Habet" - платформа, която използва 3D технология за създаване на видео игри, за да осигури здравно лечение в 3D света, с фокус върху психичното здраве и лечението на болестите на зависимостта, съобщават сръбските медии.
За да поясним, това означава, че пациентът е от едната страна, а неговият терапевт от другата, провеждат сеанс във виртуалния свят, всеки със собствен аватар.

Източник: iStock
"Ние сме част от екипа, който прави изследвания и разработки, предимно технологии като блокчейн, мета и 3D свят, който е много актуален и популярен сега, а също така се занимаваме с разширени версии на сигурността и безопасността на онлайн потребителите, като използване на усъвършенствани алгоритми за удостоверяване, като биометрични пръстови отпечатъци, зеници на очите и други подобни" коментираСтефан Деянович - асистент във Факултета по технически науки в Нови Сад и технически директор на Ovii, цитиран от eKapija.
Началото беше... блокчейн
Всички говореха за блокчейн и за криптовалутите, някои направиха пари, други ги загубиха и след това технологията някак замря. След това Facebook излезе с голямата новина, че променя името си на Meta, което е съкращение от Metaverse - метавселена.
Идеята е масово навлизане на нови виртуални светове, където всеки потребител има свой аватар. Заявката за метавсленена имаше признаци на голям фурор, но все още няма истинско внедряване в нея, коментират от сръбската компания.
Програмистите работят върху тяхната иновативна технология вече пет години, от 2018 година насам.
С въвеждането на блокчейн технологията и биометричната идентификация в името на сигурността, те стигат до създаването на психиатричните аватари и се надяват те скоро да бъдат полезни на хората, както в метавселената, така и извън нея.