Австралийският премиер Скот Морисън обяви, че страната отменя споразумение с Франция за строителство на подводници, предаде ДПА.
"Няма да продължим програмата за строителство на подводници с Франция, за което информирахме... правителството на Франция и нейния президент Еманюел Макрон. Искам да подчертая, че Франция остава наш важен партньор в Тихоокеанския регион", отбеляза Морисън на пресконференция в Канбера.
Премиерът също така изрази надежда, че Австралия и Франция ще успеят да преодолеят последиците от това "трудно и разочароващо" решение, което отговаря на националните интереси на страната му.
Впоследствие френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан обяви, че е "гневен" на решението на Австралия да прекрати договора за подводниците и иска обяснения относно хода.
Френското външно министерство определи оттеглянето на Австралия от споразумението като жалък ход, който не е в съответствие с духа на френско-австралийското сътрудничество.
Договорът между Австралия и Франция за строителството на 12 подводници беше отменен, след като Канбера се присъедини към тристранно партньорство със САЩ и Великобритания.
Скот Морисън, президентът на САЩ Джо Байдън и британският премиер Борис Джонсън обявиха по-рано днес новото партньорство, известно с абревиатурата AUKUS, което ще позволи на страните да споделят технологии, обхващащи киберсигурността, изкуствения интелект, подводните системи и ударните възможности с далечен обсег.
През 2016 г. тогавашният австралийски премиер Малкълм Търнбул обяви, че френската корабостроителна корпорация DCNS е спечелила търг за новия подводен флот на Австралия и ще построи 12 нови подводници. Германия и Япония също бяха участници в търга. Изграждането на нови подводници се оценяваше на 50 млрд. австралийски долара (около 40 млрд. долара). Това беше най-голямата отбранителна поръчка в историята на Австралия.
ivan-koichev
на 16.09.2021 в 16:41:34 #5Заглавието по скоро би трябвало да бъде, "Австралия предпочете да се откаже от споразумението с Франция".
ivan-koichev
на 16.09.2021 в 16:39:04 #4Интересното е къде се намира Канада в това приложение?
oktavian
на 16.09.2021 в 12:33:34 #3Всяка страна има своите вечни интереси.Австралия е държава континент и нейният вечен интерес е да има англоговорящ съюзник от другата страна на океана, който споделят и двете страни.В този смисъл Австралия ще направи и прави всичко за да има най-голямата военна сила и най-голямата икономическа такава като пръв съюзник срещу заплахата в региона.Франция е далеч от него и нейните интереси са фокусирани само върху няколко островни групи от отвъдморски френски територии. А глупакът по-долу лъже на поразия, че уж САЩ едва ли не са против да имат силни съюзници!Какъв тъпанар!Кой е този, който не иска да има силни съюзници бе, смотльо!Има ли държава, която да желае слаби съюзници?Само в твойта чутура има такива бръмбари! Аман от простаци!
chafeto
на 16.09.2021 в 12:18:45 #2Вероятно са ги натиснали американците.В доктрината на САЩ (защото НАТО си е американска организация) не влиза идеята да има силни партньори, с много малки изклюяения, както беше Турция, която вече не подлежи на контрол от САЩ. Не знам доколко правилно е решението за отказ от собствени отбранителни способности, имайки предвид колко надежден партньор са САЩ. Иначе в романа на Дж. Клавел "Цар плъх" Китай се споменава като евентуален бъдещ защитник на Австралия срещу евентуална япоинска агресия. Каква ирония, а?
emilioner
на 16.09.2021 в 11:47:24 #1Тука ситуацията е проста. Австралия население 25 милиона, Китай население 1400 млн. Австралия цял континент почти празен пълен с изкопаеми ресурси.Китай отдавно го дебне за колонизация.Обаче САЩ и Великобритания ясно за заявили, и то доста отдавна, че ще защищават Австралия, все едно е тяхна територия и със всички средства дори ядрени. И въпреки тая протекция която струва немалко пара, Кенгуратата решават да плащат един куп пара на Франсетата? Ми не става така пич! Малко натиски всичко си идва на мястото