Британският премиер Борис Джонсън откри днес историческата среща COP26 за климата, като предупреди световните лидери, че ще се сблъскат с ужасна присъда от бъдещите поколения, ако не действат решително, информира "Франс прес".

"Гневът и нетърпението на света ще бъдат неудържими, ако не направим тази COP26 в Глазгоу момента, в който приемем фактите такива, каквито са относно климатичните промени, а можем да ги приемем относно въглищата, автомобилите, парите и дърветата", изтъкна той в програмната си реч.

"Копаем собствените си гробове": шефът на ООН настоя срещата в Глазгоу да действа за климата

"Копаем собствените си гробове": шефът на ООН настоя срещата в Глазгоу да действа за климата

"Време е да кажем стига"

Джонсън повтори 18-годишната боркиня за климата Грета Тунбърг, която е в Глазгоу с хиляди други протестиращи, призовавайки срещата да не се задоволява с "бла-бла-бла".

Ако лидерите "изпортят нашите предели или не изпълнят нашата цел", още неродени поколения "няма да ни простят", настоя британският премиер.

"Те ще знаят, че Глазгоу беше историческата повратна точка, когато историята не успя да се обърне. Те ще ни съдят с горчивина и негодувание, което засенчва всеки от днешните активисти за климата - и ще бъдат прави", изтъкна Джонсън.

COP26 трябва да отбележи началото на края на климатичните промени, подчерта той.

"Една минута до полунощ": трудно е да се намерят добри поличби в началото на конференцията за климата

"Една минута до полунощ": трудно е да се намерят добри поличби в началото на конференцията за климата

"Ако днес не се заемем сериозно с климатичните промени, утре ще бъде твърде късно децата ни да го направят"

"Ако срещите сами разрешават климатичните промени, тогава не бихме имали нужда от 25-те предишни срещи COP, за да стигнем там, където сме днес", отбеляза Джонсън и допълни: "Но въпреки че COP26 няма да бъде краят на климатичните промени, тя може и трябва да отбележи началото на края."

Той отбеляза: "В годините след Париж светът бавно и с големи усилия и болка построи спасителна лодка за човечеството и сега е моментът да даде на тази спасителна лодка мощен тласък във водата като някакъв голям лайнер. Приемете като цел 1,5 градуса и тръгнете на пътешествие към по-чисто и зелено бъдеще."

По покана на ООН правителствени представители от около 200 страни планират да прекарат две седмици в шотландския град, обсъждайки как човечеството може да овладее ускоряващото се глобално затопляне.

В Парижкото споразумение от 2015 г. страните по света се ангажираха да ограничат затоплянето до доста под 2 градуса по Целзий и да положат усилия за ограничаването му до 1,5 градуса в сравнение с нивата отпреди индустриализацията.

Той завърши речта си, като настоя, че срещата в Глазгоу трябва да отбележи момента, в който човечеството започна да "обезврежда тази бомба" климатичните промени.

Г-20: Липса на фиксирани климатични цели оставя надеждите неизпълнени

Г-20: Липса на фиксирани климатични цели оставя надеждите неизпълнени

Активистите за климата останаха вбесени