Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер и премиерът на България Бойко Борисов приветстват важния етап, който е достигнат за газовия хъб "Балкан".
Днес на второ четене в Комисията по енергетика на Народното събрание са приети изменения в Закона за енергетиката, които сега предвиждат програма за реализация на определени годишни количества газ на борсата от страна на обществения доставчик и крайните клиенти, водеща до безпрецедентно отваряне на българския газов пазар.
Предложеният пакет от мерки ще доведе до така необходимата промяна в конюнктурата на пазара на природен газ в България. Резултатът ще бъдат значителни стъпки към формиране на ликвидна среда и либерализиран пазар на природен газ не само за България, но също така и за региона. Те са в унисон с усилията на ЕК и на българското правителство за създаване на единен пазар на природен газ.
"Искаме енергията да се насочи към България и към цяла Европа. Приветствам това положително развитие, което ще доведе до отваряне на газовия пазар с ползи за потребителите на газ в България и в Югоизточна Европа. Моята комисия остава ангажирана в подкрепата си към България в изпълнението на плановете й за регионален газов хъб - ние сме на едно мнение по този въпрос с българското правителство", коментира Юнкер.
"Горд съм да кажа, че чрез въвеждането на програма за предлагане на определени количества газ за свободна търговия и непрекъсната работа по проекта газов хъб "Балкан", България демонстрира своята ангажираност да играе водеща роля за отворен газов пазар в Югоизточна Европа. Успешното сътрудничество с Европейската комисия и целенасочените усилия на българското правителство направиха възможно въвеждането на значителни промени в пазара на природен газ в България, което, несъмнено, ще доведе до съществени ползи за всички."
След като бъде потвърдена от окончателния Закон за енергетиката и със създаването на газовата борса, програмата за предлагане на определени количества газ за свободна търговия се очаква да има положителни ефекти в посока конкурентоспособност за целия газов пазар в региона.
По-голямата конкуренция ще доведе до по-голям избор и по-ниски цени и ще увеличи сигурността на доставките за бита и за предприятията. Ето защо ЕК подкрепя пазарните реформи и мерки за увеличаване на ликвидността, включително чрез газовия хъб "Балкан" в България.
Газовата борса ще помогне България и регионът да се възползват в пълна степен от последните процеси в развитието на сектора във връзка с увеличаването на износа на втечнен природен газ. Това ще засили конкуренцията и ще даде повече възможности за развитието на икономиката в България и в региона.
GolaVoda
на 23.06.2019 в 21:32:04 #3Тиквата не трябва да е горд... Не загуби изборите единствено защото доверието в БСП е още по ниска.
dad
на 23.06.2019 в 03:31:58 #2Да се смееш ли,да плачеш ли?Толкова на куп глупости трудно се понасят без психични последици.От всичко казано става ясно,че диверсификацията има за цел доставката на втечнен американски газ-по пет милиона куб.м дневно.А цената?А сравнението с цената на другите доставчици (Русия).То ако беше толкова изгодно (икономически) досега Меркел да еобърнала три пъти гръб на Путин и отворила широки прегръдки към Тръмп.Но нещо бабата се колебае.Съмнявасе!И май че справо!
hlebar
на 21.06.2019 в 21:10:00 #1A гъзовия хъб "Български политици подават *** на всеки чужденец" евтин *** ли предлага и конкурентно ли работи? Диверсифицира ли пазара на пръдните в Джендърския съюз?