Плановете на Европейския съюз да класифицира някои инвестиции в ядрена енергия като устойчиви продължават да предизвикват дебати, като председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и германският канцлер Олаф Шолц представиха противоположни мнения в последните си коментари по въпроса, информира ДПА.

"Да го кажа ясно: използването на ядрена енергия не е устойчиво. Нито има икономически смисъл", настоя Шолц в Бундестага.

Ядрената енергия беше "по-скъп път, за който много неща все още са неясни", отбеляза Шолц. Решението на Германия да спре атомните си централи и да избегне всякакви рискове, свързани с ядрена авария, е "правилно", настоя той.

Идеята на ЕК ядрената енергия да бъде обявена за зелена срещна отпор в Германия и Австрия

Идеята на ЕК ядрената енергия да бъде обявена за зелена срещна отпор в Германия и Австрия

Ядрената енергия не е устойчива и няма абсолютно никакъв икономически смисъл

Коментарите на Шолц се отнасят конкретно за план на Европейската комисия за категоризиране на инвестициите в определени атомни и газови електроцентрали като "устойчиви" в бъдеще.

Предложението беше остро разкритикувано от социалдемократите на Шолц и неговите коалиционни партньори Зелените.

Въпреки че е малко вероятно предложенията на комисията да бъдат блокирани в Брюксел, те продължават да предизвикват съпротива в части от континента.

Германия спира три от последните си шест АЕЦ-а

Германия спира три от последните си шест АЕЦ-а

Останалите три ще бъдат изключени до края на 2022 г.

Фон дер Лайен - бивш министър на отбраната на Германия - изтъкна междувременно пред вестник "Цайт", че ядрената и газовата енергия все още били важна част от енергийния микс на Европа.

"Ще имаме нужда от тях, докато няма достатъчно възобновяема енергия", отбеляза тя, потвърждавайки пълната си подкрепа за плановете на Европейската комисия.

Шолц каза в парламента, че Германия избира друг път и се доверява на възобновяемите енергийни източници.

Новият му министър за действията в областта на климата Роберт Хабек обяви вчера намерението си да ускори значително развитието на производството на възобновяема енергия в Германия.

България и още 9 страни от ЕС зоват атомната енергия да бъде включена в "зеления" списък

България и още 9 страни от ЕС зоват атомната енергия да бъде включена в "зеления" списък

От атомната енергия имало и икономическа полза