Франция, България и още осем страни от Европейския съюз, предимно от Източна Европа, излязоха с обща инициатива в подкрепа на атомната енергия, информира "Франс прес".
Този тип енергия има да играе важна роля в борбата срещу глобалното затопляне, подчертават 10-те страни в съвместна статия, публикувана във френския авторитетен вестник "Фигаро" и още няколко европейски издания.
Те отбелязват, че атомната енергия "допринася по решителен начин за независимостта на нашите източници за производство на енергия и електричество".
Освен Франция и България, останалите осем страни, подписали статията, са Румъния, Чехия, Финландия, Словакия, Хърватия, Словения, Полша и Унгария.
Атомната енергия "защитава европейските потребители от нестабилността на цените", изтъкват те на фона на сериозното поскъпване на природния газ през последните няколко месеца. Според десетте държави е "абсолютно необходимо" тя да бъде включена в списъка на благоприятните за климата и околната среда енергийни източници, който Европейската комисия трябва да предложи през следващите месеци. Това би открило достъпа до "зелено" финансиране и би осигурило конкурентно предимство на признатите за екологични източници.
Освен това 10-те страни хвалят икономическата полза от атомната енергия. Според тях развитието на сектора щяло да генерира близо 1 млн. висококвалифицирани работни места в Европа.
Въпросът обаче разделя страните от ЕС. Франция, Полша и Чехия защитават атомната енергия, но страни като Германия и Австрия са нейни яростни противници, наред с много неправителствени организации, които смятат технологията за рискова.
За Франция статията, подписана от министъра на икономиката Брюно льо Мер и от министъра за промишлеността Аниес Пание-Рюнаше, е възможност да изтъкне своя избор да заложи на АЕЦ.
Утре президентът Еманюел Макрон ще представи инвестиционен план на стойност няколко десетки милиарда евро до 2030 г., в който този сектор се очаква да заеме видно място. С особен интерес се чака какво ще каже Макрон за развитието на малките ядрени реактори във Франция.
winer1989
на 23.12.2021 в 19:54:56 #7Само бившите сателити на Кремъл искат ядрената енергия да стане "зелена". Зелени глави за зелена атомна енергия! тъпаци Сър!
chafeto
на 12.10.2021 в 00:11:44 #6coco7 Това не е България, а някои руски подлоги у нас, които лъгаха пенциите ни, че "ядрения ток е евтин". Сега търсят европейски дотации за да пробутат руските реактори, ама няма да им се получи. ********************************************************* Освен това руските реактори няма какво да ни ги пробутват, защото ни си ги имаме. Платили сме ги и са си наши. В същото време имаме и площадка. И какво, реакторите да отидат за скрап, да слушаме някакви глупости за завод за водород на площадката и да се смеем на турците, унгарците и румънците колко са глупави?
chafeto
на 12.10.2021 в 00:04:33 #5coco7 Това не е България, а някои руски подлоги у нас, които лъгаха пенциите ни, че "ядрения ток е евтин". Сега търсят европейски дотации за да пробутат руските реактори, ама няма да им се получи. *************************************************************************** Вместо да ни пробутваш някакви "плесени" и да се излагаш, просто погледни каква е ситуацията в световен мащаб. Имаме постоянно покачване на консумацията, която с навлизането на пазара на по-съвършени батерии и масовото електрифициране на автомобилния транспорт (не само на обществения) ще скочи на съвсем друго ниво. В същото време предстои закриване на въглищни централи. Във ВЕИ-тата няма нищо лошо, ама виж колко може да се разчита на тях. А сега събери "две и две" и ако наистина има някаква терзва мисъл у теб, би трябвало да получиш някаква представа за нещата. Унгария строи ядрени мощности, Турция строи ядрени мощности, Румъния има план за още два реактора в "Черна вода" (която реално беше причина да натиснат нашите политически ку*рви да ликвидираме четири реактора на "Козлодуй"). Очевидно ние сме по-умни от тях. Само дето в един момент от износител ще се превърнем във вносител и съвсем ще я втасаме. Енергетиката остана едва ли не единствения сериозен отрасъл в икономиката ни, а сме на път и него да ликвидираме. А ти просто спри да се излагаш.
ivan-koichev
на 11.10.2021 в 15:31:42 #4Към 1. То почти същото е и с акумулаторите за електромобилите.
Бай Мангал
на 11.10.2021 в 13:02:57 #3p.s. Коментарът на тоз олигofrend, (coco7), може спокойно да игнорирате, проследявайки предишните му коментари (единствено и само в защита на крадливата Мyтрa и неговата "клика")
coco7
на 11.10.2021 в 12:55:56 #2Това не е България, а някои руски подлоги у нас, които лъгаха пенциите ни, че "ядрения ток е евтин". Сега търсят европейски дотации за да пробутат руските реактори, ама няма да им се получи.
Бай Мангал
на 11.10.2021 в 12:55:37 #1Разбира се, че са прави "страните", ако изключим Франция, която е една от големите СИЛИ (в ядрената енергетика) ! Погледнато от друг ъгъл (ако изключим дебилитe със Чернобилските сравнения), при атомната енергия, големия проблем е "съхранение на отработеното гориво" , докато при фотоволтаичните панели не отчитат" вредните емисии" за производство и рециклиране