Европейският съюз e "абсолютно против" прекрояването на границите в Западните Балкани. Това заяви говорител на изпълнителната власт на ЕС в отговор на неофициална дипломатическа нота, предлагаща разделянето на Босна и сливането на Косово с Албания, съобщава "Ройтерс".
Документът предлага присъединяването на части от Босна към Сърбия и Хърватия, за да помогне на региона за интеграция в ЕС.
Дискусията обезпокои босненците, които я счетоха за заплаха за териториалното единство на страната им две десетилетия след етническите конфликти, довели до война в региона.
От "Ройтерс" поясняват, че нотата не е била официално заявена от никоя държава.
Ние абсолютно не сме за каквито и да било промени в границите, заяви официалният говорител на Европейската комисия Ерик Мамер.
След като две бивши югославски републики - Хърватия и Словения, се присъединиха към ЕС, сега Черна гора, Сърбия, Северна Македония, Босна, Албания и Косово също се надяват да станат част от Евросъюза.
ЕС обаче поддържа позиция, че те първо трябва да уредят съседските си конфликти и да продължат демократичните реформи, преди да се присъединят.
Днес председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви след разговори със сръбския президент Александър Вучич в Брюксел, че ЕС иска "да продължи да вижда положително развитие в областта на върховенството на закона" в Сърбия като част от преговорите за присъединяване.
Двамата обсъдиха преговорите на Белград с Косово - държава, която преди беше част от Сърбия и чиято независимост не е призната от няколко страни от ЕС.
Лидерите на Северна Македония и Косово също трябва да се срещнат в Брюксел тази седмица.
Фон дер Лайен посочи и че ЕС ще подкрепи изграждането на железопътна линия между Белград и Северна Македония, чиито надежди за официално започване на преговори за членство с ЕС бяха разбити миналата година след вето от страна на България.
Въпреки че Гърция, която подкрепя Скопие, се надява, че новото българско правителство може да промени позицията си, вероятно няма да има скорошна промяна поради продължаващата политическа криза в София, съобщават още от "Ройтерс".
chafeto
на 26.04.2021 в 23:34:28 #6Кастело Белведере Тигрице, голямото гов*но на Балканите го изср*аха световните блюстители на демокрацията, не руснаци. След Косово се изходиха и в Македония. Защото събитията тогава се координираха не в Тетово или Гостивар (примерно), а в Косово. И то специално в "Бондстийл". Затова можеш да си завреш руските теории в някое отверствие.
chafeto
на 26.04.2021 в 23:26:20 #5psp_11 ЩЕ го добутат до картата на Хитлер през юни 1941 год. при разчленяването на Югославия, но България пък няма да вземе Македония. ********************************************************* Ами аз съм писал вече, че се носеше нещо като виц, дето албанците в началото на деветдесетте били казали на българите да делят Македония при Скопие, защото, ако чакаме ще трябва да я делим при Куманово. А ако не я разделим при Куманово, ще трябва да делим при Кюстендил. В Куманово, както и в останалите македонски градове, албанската експанзия е очевидна. За сега като гледам, албанското присъствие не се набива в очи само в участъка от Куманово до нашата граница. За сега. Та ако нещата продължават така, то май няма да остане много какво да визмаме. И като се има предвид, че сърби и гърци също биха имале претенции...
chafeto
на 26.04.2021 в 23:17:57 #4Това заяви говорител на изпълнителната власт на ЕС в отговор на неофициална дипломатическа нота, предлагаща разделянето на Босна и сливането на Косово с Албания, съобщава "Ройтерс". Документът предлага присъединяването на части от Босна към Сърбия и Хърватия, за да помогне на региона за интеграция в ЕС. ******************************************************* Повече от ясно е, че ще има прекрояване. Босна не функционира като държава. Сега това положение там се поддържа абсолютно на сила. Нито сърбите, нито хърватите там се идентифицират с държавата Босна и Херцеговина и е ясно, че това положение не може да продължи още дълго. Косово според мен също няма да се запази в този вид. Косовските сърби никога няма да се приемат за косовари, а ако решат да ги асимилират насила, а още повече да ги присъединят към Албания, това автоматично си означава война. А сега не сме в геополитичски вакуум, както през деветдесетте и албанците не могат да разчитат на безусловна американска подкрепа, както през 1999. М/у другото, размяната на територии между Сърбия, Косово и Босна в един момент ще остане може би единствения вариант, колкото и сега някои да скачат като ужилени. Друга държава, която също няма бъдеще е Македония. Всеки, който ходил там е виждал, че в албанските общини македонската държава липсва. Виждали сте огромните пилони с флаговете на Албания. Не на македонските албанци, а на албания. Стигна се дотам, че и в парламанта им да звучи химна на Албания. Всичко това се утежнява от ислямизацията, на която са подложени македонските албанци. Броят на новите минарета в саудитски стил е меко казано стряскащ. А на една от джамиите в центъра на Охрид се вее огромен зелен уахабитски флаг. Ами такава е истинската картинка в западните Балкани в за сега всичко си върви към прекрояване на границите. И не виждам как ЕС или НАТО биха могли да спрат процеса. А най-лошото е, че с тази демографска тенденция, такова нещо очаква и нас.
psp_11
на 26.04.2021 в 21:07:30 #3ЩЕ го добутат до картата на Хитлер през юни 1941 год. при разчленяването на Югославия, но България пък няма да вземе Македония.
GolaVoda
на 26.04.2021 в 20:35:15 #2има една част от Брюксел която ще се превърне в един от първите мюсюлмански автоновни области в Европа... Европа ще се разпадне рано или късно, Босна, Косово.... това са само предвесниците
Кастело Белведере
на 26.04.2021 в 18:04:52 #1Без Сърбия. Очевадно е, че проруските проксита ще бъдат използвани от регресивен Кремъл за поддържане на тлеещи конфликти, за да не се допусне присъединяването към ЕС на балакските страни: за путинци беднотията и мизерията; враждата и конфликтите са базата за руския ботуш.