Китай избухна гневно и заплаши с контрамерки, след като намиращият се в изгнание тибетски духовен водач Далай Лама говори пред Европейския парламент във френския град Страсбург и се срещна с неговия председател Мартин Шулц, съобщава "Ройтерс".

Китай смята 80-годишния монах, носител на Нобелова награда за мир, за сепаратист, макар че той изтъква, че просто иска истинска автономия за своята хималайска родина, която комунистически китайски войски „мирно освободиха” през 1950 г.

ЕС може да бъде модел за Тибет в Китай, намекна Далай Лама

ЕС може да бъде модел за Тибет в Китай, намекна Далай Лама

Далай Лама и тибетското правителство

Говорителят на китайското външно министерство изтъкна, че Европейският парламент и Шулц са пренебрегнали „категоричната опозиция” на Китай за среща с Далай Лама, която се проведе в противоречие с обещанията на Европейския съюз към Китай по въпроса за Тибет.

Китай се обявява решително срещу погрешните действия на Европейския парламент”, подчерта говорителят на китайското външно на редовна пресконференция, добавяйки, че настояването на неговите лидери да заемат погрешна позиция е нарушило основните интереси на Китай.

Китай без съмнение не може да остане безразличен и ние ще направим правилния избор в съответствие с нашата преценка на ситуацията”, добави той, без да дава подробности какво може да стори Китай.

Малко чуждестранни държавни ръководители са готови да се срещнат с Далай Лама в наши дни, страхувайки се да не провокират категорична реакция от Китай, втората по големина икономика в света.

Миналата седмица Пекин предупреди Тайван да не позволи на Далай Лама да отиде на посещение там, след като високопоставен тайвански депутат го покани на самоуправляващия се остров, който Пекин разглежда като своя територия.

Духовният лидер на Тибет заяви пред Европейския парламент през миналата седмица, че се надява тибетският въпрос да бъде решен, но призова останалия свят и особено Европейския съюз да не се колебае да критикува Пекин.

Далай Лама избяга в Индия през 1959 г. след неуспешно въстание срещу китайските власти.

Правозащитни групи и изгнаници обвиняват Китай за погазване на религиозните и културните права на тибетския народ, обвинения, категорично отхвърлени от Пекин, който твърди, че неговото управление е донесло просперитет в някога изостанал регион.