Военни кораби от Франция, Япония, Австралия и САЩ проведоха първото си комбинирано военноморско учение в нова демонстрация на сила в азиатски води от САЩ и техните съюзници, които са загрижени за нарастващата мощ на Китай, съобщава "Ройтерс".
Френският самолетоносач "Шарл дьо Гол" и неговата ескортираща група се присъединиха в Бенгалския залив към още пет военни кораба, включително японски хеликоптероносач, американски ракетен разрушител и австралийска подводница.
Практиката е за плаване във формация, стрелба при реални военни условия, както и търсене и спасяване, според съобщение за пресата от Седми флот на САЩ.
Докато военната мощ на Китай расте в региона, САЩ и Япония се стремят да изградят по-силни отбранителни връзки с други страни от Азиатско-тихоокеанския регион.
Също така се стремят да изградя сътрудничество и с Франция и Великобритания, което би могло да помогне за противопоставяне на разширяващото се влияние на Китай.
Японският самолетоносач "Изумо" и американският разрушител "Уилям П. Лоурънс", миналата седмица се присъединиха към кораби от Индия и Филипините за учения в Южнокитайско море.
Тези маневри са след като два други американски военни кораба плаваха близо до острови в региона, претендирани от Китай и предизвикаха протест от страна на Пекин.
Китай претендира за почти цялото стратегическо Южнокитайско море, като Бруней, Индонезия, Малайзия, Филипините, Тайван и Виетнам имат конкурентни претенции към части от него.
САЩ, Япония, Франция и Австралия нямат никакви териториални претенции там.
1abv1
на 16.05.2019 в 21:37:08 #2Военно морските сили отдавна не могат да бъдат сериозна заплаха за държави, които имат ракетни технологии, особенно притежаващи ядрени оръжия. Разните там демонстрации срещу Китай са смешни и жалки. Глупост за наивните зрители.
ICO
на 16.05.2019 в 18:44:41 #1Флота на САЩ е безсилен срещу хиперзвуковите противокорабни ракети на Китай. Да не споменавам ултратихите дизелови подводници/по руски дизайн/, които редовно изплуват "случайно" покрай американските кораби в района!След което персонала им се жалва от психически проблеми /подобни на тези от Доналд Кук/. Радиуса на палубната авиация е 2500-3000 км, а обсега на ПКР е 5000-7000. Така идеята за самолетоносачен флот са превръща в атавизъм и е боеспособна единствено в дървените глави на американските генерали.