НАТО все още е готов да започне диалог с Русия за контрол на оръжията и не иска да започне нова надпревара с оръжия, коментира генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, изказвайки се на 65-ата сесия на Парламентарната асамблея на Алианса в Лондон, съобщава ТАСС.
"Въпреки че трябва да реагираме на появата на нови руски ракети в Европа, няма да дадем огледален отговор на действията на Русия. НАТО няма намерение да разгръща наземни ядрени ракети в Европа", обяснява той.
По думите му, "не искаме да стартираме нова надпревара с оръжия, оставаме отворени за конструктивен диалог с Русия и ние продължаваме да се ангажираме с ефективен контрол върху оръжията, намаляване на арсеналите и неразпространението на ядрени оръжия".
Според Столтенберг, Русия е нарушила условията на Договора за премахване на ракетите със среден и малък обсег на действие, като разработва и разполага с ракети със среден обсег, "способни да носят ядрени заряди" на европейска територия.
В словото си генералният секретар на Алианса също обвини Русия в агресивно поведение и намеса в западните демократични процеси.
"Русия не е партньорът, който се надявахме да имаме. Тя продължава да заплашва съседите си, да не се съобразява с международните закони и да се меси в живота на нашите общности", допълва Столтенберг.
Генералният секретар на НАТО защити позицията си във военната операция на Турция срещу кюрдските бойци в Североизточна Сирия, като заяви, че военният съюз не трябва да губи единството си в борбата срещу ДАЕШ, съобщава "Ройтерс".
Разцепления във военния съюз се появиха след като членът на НАТО Турция започна офанзивата си в Сирия миналата седмица, като правителствата на ЕС заплашват санкции срещу Анкара, а Столтенберг посети Истанбул в петък.
"Не трябва да поставяме в опасност победите, които сме постигнали срещу нашия общ враг", коментира той, в отговор на въпроси на делегати от Франция и Италия, които оспорват това и го определят като негов помирителен подход към Турция.
"Турция е важна за НАТО ... Рискуваме да подкопаем единството, което ни е необходимо в борбата срещу ДАЕШ", обяснява Столтенберг.
"В петък се срещнах в Истанбул с президента Ердоган, министъра на външните работи Чавушоглу и министър Акар. Изказах сериозната си загриженост от продължаващата операция и риска от по-нататъшна регионална дестабилизация, ескалация на напрежението и още по-голяма страданието на хората", допълва генералният секретар.
"Очаквам Турция да действа сдържано и в координация с другите съюзници", коментира той.
Според него, "най-непосредственото притеснение е, пленените терористи да не избягат (от кюрдските затвори). Международната общност трябва да намери координирано и устойчиво решение на проблема с чуждестранните наемници".