Може би изглежда невероятно, но американски учени се опитат да създадат човешко сърце с триизмерен принтер.
Крайната цел е да се създаде ново сърце за пациент с помощта на негови собствени клетки, което да му бъде присадено, съобщи Асошийетед прес, цитирана от БТА.
Амбициозният проект включва създаване на сърце, което впоследствие трябва да бъде накарано да функционира у пациент. Вероятно ще трябва да минат години и може би десетилетия, преди сърце, създадено с 3D принтер, да бъде трансплантирано у пациент. Технологията обаче не е съвсем футуристична.
Учени вече ползваха 3D принтери, за да създадат шини, сърдечни клапи и дори човешко ухо. Екип от университета в Луисвил създаде с триизмерен принтер човешки сърдечни клапи и малки кръвоносни съдове.
"Учени могат да конструират някои части от човешкото тяло с помощта на други методи. Малките кръвоносни съдове бяха успешно тествани у мишки и други дребни животни", заяви ръководителят на проекта, експертът по клетъчна биология от университета Стюарт Уилямс.
Той е на мнение, че учените ще могат след 3 до 5 години да принтират части от сърце и да ги сглобят в едно цяло. Голямото предизвикателство е клетките да бъдат накарани да функционират заедно, както това правят нормалните сърдечни клетки.
Проектът се осъществява от университета в сътрудничество с Еврейската болница в Луисвил.
Орган, създаден с клетки от пациента, може да реши проблема с отхвърлянето, който някои пациенти имат, след като са им били присадени донорски органи или изкуствени сърца, отбеляза Уилямс. Той смята, че ако всичко върви по план, подобно сърце ще може да бъде тествано у хора след по-малко от десетилетие.
Първите пациенти най-вероятно ще са хора със сърдечни увреждания, които не са кандидати да им бъдат присадени изкуствени сърца, включително деца, чийто гръден кош е твърде малък, за да им бъде извършена трансплантация на изкуствено сърце