Изпращаме 2012-а безспорно като една по-добра година за Технологичния бизнес в България от предходната.

В хардуерния бизнес настъпиха критични промени. Някои успяха - други не. Отидоха си фирми и практики с 20 годишна история. Върви процес на смяна на поколенията. Някъде много успешно, някъде никак. Изненада беше затварянето на един от най-големите ИТ ритейли, но със седем цифрени дългове, пише в коментара си CBN-Bulgaria.

В софтуерния бизнес - и вътрешния и външните пазари имаха добри моменти. Вътрешния - с парите на европейските, включително и българските данъкоплатци, основно по ОПК и ОПАК. Външния - основно заради ефективната price/peromance на цената на труда и няколко умни предприемачи. Обаче кадрите са на привършване. Особено по-евтините. Въпросът на дневен ред - кой ще плаща обучението на следващите ?

Телекомуникациите продължиха пътя си надолу. Жалко, защото късно се разбира, че най-опасни са дребните грешки, дявола винаги е в детайла и подценяването винаги струва много скъпо. Също като при банките. Но печелят, въпреки всичко.

Избрахме си президент технократ. Това е добре. За всички. Въпроса, който остава неясен за нас - доколко той е в час с Технологичния бизнес както в страната, така и по света? Ходи в Америка и се видя с големи имена от индустрията. Обаче не разбрахме как е презентирал българския Технологичен бизнес. ... Един Sofia tech park не е шега работа. Да се напълни и да печели. Може да тръгне и да остане празен, а манната call-центрове да се изпързалят по пистата рязко надолу. Още повече, че майката на най-големия в България изпитва сериозна жега, несрещана досега в историята си...

Така бленуваното електронно Правителство и тази година не се случи. От наша гледна точка въпросът вече е дали изобщо нашето поколение ще го доживее. За сега отговора е не. Правителството и премиера направиха каквото знаеха и можаха. Обаче не е достатъчно. И това не е неочаквана новина за професионалистите, онези независимите, които никой не търси и не се вслушва ... Освен преди избори ...

България драстично изостава в ИТ. Две птички пролет не правят. PC базата в държавната администрация остаря. Министрите стиснаха капиталовите разходи, особено за ИТ. И така вече три години, макар и да са години на криза. Няма ИТ концепция.

Нека го кажем с всички главни букви и на Кирилица и на Латиница - единствено, само и най-вече инвестициите в Информационни технологии и бързо развитие на Информационно общество може да намали с най-голяма скорост разликата в стандарта на живот между българите, клиширани като най-бедните на Стария континент, и останалата Европа.

Наши информационни продукти и анализи за българския ИКТ пазар и бизнес се използваха от колеги в Азия, Европа и Америка, но уви - от 90 % от тях не видяхме и една стотинка от инвестициите ни. Трябваше да оцеляваме. С останалия ресурс осигурихме на нашите клиенти възможно най-перфектната, според нас разбира се, информация за планиране и анализ на ИКТ бизнеса в България.