Исторически, политически и обществени фактори са превърнали Израел в епицентър за иновации в сигурността, привличайки компании от ранга на Microsoft.

През последните месеци и особено след споразумението за ядрената политика на Иран между САЩ и Израел се забелязва известно напрежение. Въпреки това, киберсигурността е област, в която взаимоотношенията остават близки. Миналия месец двете страни подписаха декларация за продължаване на сътрудничеството по този въпрос, пише списание Fortune.

Като регионална сила, посветена на осигуряването на собственото си оцеляване, Израел процъфтява като хай-тек епицентър, построен около интернет сигурността, антивирусния софтуер и други технологии за киберзащита.

Голяма част от това е разширение на самостоятелността на страната и фактът, че от създаването на модерен Израел досега нацията се сблъсква с врагове по границите си.

Докато киберсигурността се е превърнала в проблем по целия свят, експертизата на Израел по темата е еволюирала естествено от постоянната бдителност както онлайн, така и в реалния живот. Гарантирането, че хората са способни да поемат заплахи се е превърнало в център на израелската правителствена стратегия.

Екосистемата на информационната сигурност на страната има много аспекти. Има зрели компании като Check Point; има рискови капиталисти, които се фокусират върху киберпространството като Jerusalem Venture Partners Cyber Labs. Има и изследователски сътрудничества като дейността на Deutsche Telekom Innovation Laboratories в университета „Бен-Гурион".

„Microsoft и много други мултинационални компании са установили, че Израел е киберцентър с подходящия талант. Те инвестират пари предимно във вече придобити съществуващи екипи, за да започнат изследване на киберсигурността и да развиват центрове", обяснява Дуду Мимран, главен технически директор на Изследователския център по киберсигурност към „Бен-Гурион".

В държава, където почти всеки гражданин задължително трябва да служи в казармата, е лесно да се проследи връзката между военния и IT сектора. Повишената употреба на компютърните технологии във военното дело е засилило тази динамика. Макар и да няма пряка връзка между Израелските отбранителни сили и IT сектора, има цял поток от хора, които завършват в определени военни единици и след това стават силно търсени таланти в частния сектор.

Тази връзка прави крачки в дигиталната сигурност от десетилетия. Пример за това е базираната в Тел Авив Check Point, която през 1993 г. създава FireWall-1 - едно от първите решения за защита за свързаните в интернет компютри. Софтуерната защита е разработена от израелския предприемач Гил Швед, който служил в поделение 8200 на Израелските отбранителни сили.

Опитът му помогнал за усъвършенстване на сигналното разузнаване. Така той превърнал компанията в един от най-големите технологични гиганти в страната. Check Point предвидила необходимостта от защита на компютърните мрежи и запълнила тази нужда преди повечето хора дори да влязат онлайн.

Повече от 20 години по-късно над две дузини други израелски фирми последват примера на Check Point в сферата на киберсигурността, която е водеща индустрия в Silicon Wadi - израелската версия на Силициевата долина. Според националния орган за киберзащита на страната Израел държи 10% от глобалната технология за сигурност. Продажбите на защитния софтуер са стигнали колосалните 60 милиарда долара през 2014 година.

С цифри като тези израелските фирми привличат вниманието на западните технологични компании. През юли стана ясно, че Microsoft планира да придобие израелската компания Adallom за 320 милиона долара. Британският дизайнер на микрочипове Arm Holdings също обяви, че ще построи свой нов хъб в Израел.

Това показва колко ценен е опитът на Израел в киберсигурността. Освен това лидерството на страната в сферата на онлайн защитата може да ѝ помогне да продължи да оцелява.

Именно това е и една от причините Израел да се фокусира върху подготовката на учениците за бъдещи киберконфликти. „Учат ги на писане на кодове и приложения още от ранна възраст. По този начин вече отглеждат следващото поколение на кибервойници", смята специалистът по интернет сигурността Стефан Коути.