Дискусията бе открита от Даниел Щайн - регионален директор на Американската агенция за търговия и развитие за Европа и Евразия и от председателя на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения /ДАИТС/ Пламен Вачков.
Бяха представени секторът на информационните и комуникационни технологии в България и големите проекти в различните държавни ведомства.
Дискусиите бяха насочени към възможностите за инвестиции в сектора в България, финансиране на проекти и участие на американски компании, към капацитета на страната като оутсорсинг дестинация, както и необходимостта от поддържането на висококвалифицирани ИТ специалисти в България.
През изтеклата седмица делегацията посети централата на Сиско в Сан Хосе, Калифорния. Делегацията се запозна с глобалната политика на Сиско в областта на телекомуникациите и визията за интелигентни информационни мрежи.
Бе отбелязано, че компанията инвестира огромни средства в изследване и разработка на иновации за ИКТ. Представени бяха най-новите продукти и технологии за оптична телекомуникационна инфраструктура, WiMax мрежи, теле-конференции и резервиране на данните.
Срещата в централата на Хюлет Пакард премина в дискусия за настоящите проекти на компанията, световните тенденции в развитието, по които корпорацията разработва технологии и бъдещите й инвестиционни намерения като глобален доставчик и консултант по информационни технологии.Делегацията бе приета и в централата на Оракъл.
Дискусиите бяха насочени към стратегическия принос на Оракъл за развитието на информационните технологии и информационното общество като цяло. Представени бяха продуктите и разработваните технологии в направленията на софтуерните приложения, базите- данни и интеграционни среди.
Неделчо Съботинов
на 05.02.2008 в 09:18:26 #8Силициева долина - формата е точен превод на английското име и се използва предимно в специализираната литература. Според привържениците, формата „Силициева долина“ е съществувала години преди медийният интерес да въведе варианта „Силиконова“. Защитниците ѝ предпочитат тази форма, защото елементът силиций е основният материал в интегралните схеми. Според тях българското прилагателно „силиконова“ е свързано смислово със „силикон”, материал, който няма нищо общо с компютрите и новите технологии, и въвеждането на думата на български е станало не като съзнателна транслитерация, а като неумишлена журналистическа грешка, която още не е късно да бъде поправена. Друг довод в защита на тази форма е, че според Наредба 6 за правопис на чужди географски имена на български език, оригиналът или трябва да се превежда изцяло, или трябва да се транслитерира, а не към двете му части да се прилагат различни методи.
Потребител
на 05.02.2008 в 02:37:10 #7cska, грешиш. Химически елемент силикон няма, елементът е именно силиций (Silicon - Si). Силициевият диоксид е silica. Без да се впускаме в подробности, в микроелектрониката се използва и силицият като полупроводник и оксидът му като изолатор. На български силикон (silicone) е нещо съвсем различно.
pepsi
на 04.02.2008 в 23:23:09 #6някой да каже има ли разлика между силиций и силикон?
poison
на 04.02.2008 в 22:25:25 #5news-a, да не сте объркали нещо или някой да се объркал Пратих това инфо на мой познат, който работи ж централата на Сиско... Нищо не са чули, никой не се е вясвал... @ ивр - преди няколко години имах среща с шефа на БСК. Тогава го попитах директно : "Високо кжалифицирани, но ниско платени. И какво правите вие за специалистите ни?" Оня само дето не ме цапна с папката.... Искайте си своето - има специалисти, но те , естествено, ако са още в Абсурдистан, са на възраст между 40 - 65 г. Нещо което нерви т.н. предприемачи-леваци
Неделчо Съботинов
на 04.02.2008 в 19:49:08 #4Още една причина да Ви уважавам, пишете термина "Силициева долина" правилно. А в оригинала, типовете от ДАИТС продължават да пишат малоумното "силиконова долина"...
ivr
на 04.02.2008 в 19:04:02 #3Хммм скромното ми мнение че това ще си остане проект. В последните 2 месеца съм имал срещи с хора от две английски и една немска компании които имаха идея за аутсорсинг в България. Всички бяха безумно учудени, защо първо не могат да намерят квалифицирани кадри и ако намерят, защо им искат заплати в порядъка на 2000-3000 лева. Като се обосноваха на данни дадени им от нашите посолства и официални доклади за работната ръка в страната ни според които писания, редови ИТ специалист трябва да взима 1000-1200 лева максимум и че техните бюджети за проектите в страната ни са на тази основа. Както можете да се сетите две от компаниите се отказаха за третата нямам данни. Парадокса е че на страната ни се прави реклама като страна с нископлатен интелектуален труд, а се оказва че наистина подготвени кадри нямаме.
Abadbobata
на 04.02.2008 в 18:40:29 #2Да. "Силициевата долина"!!! Еваларка.
Потребител
на 04.02.2008 в 17:56:05 #1Поздравления на редакцията за желанието да сложи край на "Силиконовата долина"!