Правителството на Румъния задължи всички ведомства да преминат към отворени стандарти и софтуер до 2020 г. Това е един от ключовите приоритети в новата ИКТ стратегия на страната, която ще започне да се реализира от следващата година, информира TechNews.bg.

Внедряването на отворен софтуер ще направи ИТ инфраструктурата на правителството оперативно по-съвместима, смятат авторите на стратегическия документ. Съгласно него, всички правителствени и бюджетни ведомства трябва да използват програми с отворен код, като се придържат към отворени стандарти за обмен на данни и отворят изходния код на софтуера, разработван за вътрешни нужди.

Новата ИКТ стратегия препоръчва също на румънските училища и университети да използват в образователния процес отворени програми и ресурси, наречени в документа „отворено цифрово съдържание".

Задължението за използване на отворен софтуер в правителствените и бюджетни организации е част от по-обща концепция, заложена в документа. Предвижда се правителствените данни да бъдат отворени за широката публика.
Румънските поддръжници на отворения софтуер обаче не вярват, че новата стратегия действително ще промени нещо. Те посочват потискането на конкуренцията в областта на ИТ решенията, използвани от ведомствата, пише Joinup.
В последните години се разразиха няколко корупционни скандала в правителствения сектор, свързани с покупката на лицензи за частен софтуер. Така например, през октомври беше разкрита схема за покупка на лицензи за училищата от 2004 г., при която министерство на образованието е плащало лицензите по завишени с 30-40% цени.

По-рано пък беше съдена софтуерна компания, която е предлагала комисионни на чиновниците от министерство на комуникациите, за да сключи договор за доставка на нейните продукти в правителствените ведомства.

Борбата с корупцията е един от ключовите моменти в програмата на новия президент на Румъния Клаус Йоханис. Показателно е, че сайтът на неговата кандидат-президентска кампания работи върху отворен софтуер - Linux и Apache и ползва редица отворени уеб технологии като jQuery.