Интернет регулаторът ICANN съобщи, че е подписал ново споразумение с министерството на търговията на САЩ, и излиза от прекия контрола на правителството. Организацията, която единствена има право да издава нови домейни бе създадена през 1998 г. с помощта на американските власти. Тогава беше сключено споразумение тя да бъде под опеката на търговското министерство отвъд Атлантика, това в последните години засили натиска от стана на ЕС, като Съюзът многократно настоя ICANN да се обособи като независима организация, пише Technews.bg

С това основен и единствен орган упрялвавящ ирганизациата става в Правителствения консултативен комитет (GAC). Комитетът контролира дейността на ICANN, като дава различни препоръки. В него влизат представители на над 80 държави.

Заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията у нас Първан Русинов приветства обявената самостоятелност на организацията По думите му по този начин организацията ще се управлява с участието на всички заинтересовани страни: частният сектор, гражданското общество, правителствата, потребителите. Ще продължи развитието на политики, насочени към включване на нови домейни. Това е особено важно за България, тъй като тя бе първата страна, поискала официално от ICANN създаването на домейн ".бг".

България и българското правителство винаги сме подкрепяли развитието на Интернет у нас, а е известно, че по света сме давани за пример с либералното си законодателство." Нека напомня, че ние сме една от малкото, ако не и единствената държава, в която по законодателен път е решен проблемът с управлението на домейните и IP адресите - в интерес на Интернет-потребителите, отбелязва Русинов.

ICAAN е нестопанска организация, базирана в Калифорния, която отрежда имена и адреси в интернет. В нейните отговорности влиза поддръжката на надеждността и стабилността на работа на интернет, координацията на техническите функции по управление на сървърите на домейн имена (DNS) и др.