Учени от Масачузетския технологичен институт са на път да променят драстично пазара на електромобили. Разработената от тях технология "Кеймбридж петрол" обещава лесно презареждане и достъпност на електрическите коли.
Новата разработка съчетава всички предимства на литиево-йонните и т.нар. течни батерии. На практика се използва един сменяем пълнител, който елиминира нуждата от продължително време за зареждане, пише GreenThech.bg.
Очаква се новият тип батерия да направи електрическите автомобили достъпни като обикновените и освен това да увеличи пробега им от сегашните 130-160 километра с едно зареждане на батерията до 350-450 километра чрез технологията „Кеймбридж петрол".
Подобна технология е повече от желана както от производителите, така и от потребителите. След поскъпване на традиционното гориво, алтернативата електрически автомобил на достъпна цена става особено привлекателна.
Може да се очаква, че разработката на MТИ скоро ще намери комерсиална реализация и ще тласне напред пазара на електрически коли, който сякаш е в застой в последно време, търсейки правилната формула за успех.
По предварителен план, новият тип батерия трябва да е готова към края на 2013 година и да замени напълно съществуващите EV батерии. Ръководителите на екипа - професор Крейг Картър и Минг Чианг са основали компания 24 м., която вече е лицензирала технологията и разполага с финансиране от 16 млн. щатски долара за своя проект.