България изостава дори и от Зимбабве по въвежданена електронни услуги. У нас са достъпни амо три електронни административни услуги, а в Естония са 700. В една от най-бедните африканскидържави където половината от населението е неграмотно, функционира централна информационно-електронна система, а в България все още обсъждаме бъдещи проекти.

Това бяха само част от недоволните гласове, които прозвучаха при представянето на проекта за електронно правителство, с което започна вчера Националният съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

Стратегията за електронно правителство представи пред форума Валери Борисов, директор на дирекция „Електронно управление" в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, но държавният служител бе принуден дълго, повече от час да отговаря на въпроси и критични бележки.

Направихте ли анкета сред гражданите и фирмите какво очакват от електронното правителство? Обърнахте ли се към структурираното представителство на бизнеса в България? Как гарантирате, че държавните служители няма да саботират онлайн услугите? Има ли координация между всички министерства, чиито услуги следва да са онлайн в ХХІ век в родината на Джон Атанасов?

Валери Борисов сподели треговата си, че Търговският регистър, Регистърът по Булстат, Регистърът на юридическите лица с нестопанска цел, Имотният регистър, както и архивът със свидетелствата за съдимост на ВСС все още не са предадени за обработка като база данни към електронното правителство.

Изчислено било, че то щяло да донесе икономии над 80 милиона лева за граждани, бизнес и администрация годишно при електронизацията на 20-те ключови услуги, обясни Борисов. Икономията е пресметната при средните заплати от 500-600 лева в администрацията. Една електронна услуга коства 5 минути на администрацията, а на гражданина му спестява 2 часа. Директорът заяви, че до края на 2012 г. трябва да стане факт електронната идентификация на българския гражданин.

Националният съвет на АИКБ обаче не остана доволен от развитието на проекта за електронното правителство. Намира, че то е особено важно за бизнес климата у нас и ще потърси мнението и на другите работодателски организации за евентуална среща с министър-председателя.

Компютрите не пият уиски и не се возят на яхта, корупцията се бори по-ефективно с електронно правителство, отколкото със сересета или с Боркор, обобщи председателят на АИКБ Васил Велев. Електронното правителство неминуемо ще доведе до съкращения в администрацията, а оттам и до преструктуриране на работните ресурси. Ние сме призвани да бъдем в подкрепа и да помагаме, но и да бием камбаната за проекти като този, в който изоставането бие на очи.

Националният съвет разгледа и приоритетите за 2011 г. и прие нови членове на Асоциацията, сред които и „Софийска вода" АД. Присъстващите дадоха пълномощия и насоки за срещата с вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков. Той е пратил покана до ръководството на АИКБ да обсъдят заедно проекта на Пакт за финансова стабилност, който да стабилизира и да направи предсказуема финансовата политика на страната ни в дългосрочен план. Националният съвет на АИКБ отчете и напредъка по изпълнението на проект „Ограничаване и превенция на неформалната икономика".