Докато повечето големи банки в Европа обявиха значителни съкращения на персонала си и преструктуриране, BNP Paribas се превръща в един основните кредитодатели за спешни заеми, предаде Reuters.
Всъщност още през първото тримесечие, когато Старият континент още не беше скован от икономическата криза, френската банка увеличи портфолиото си с 2,7 млрд. евро, което е покачване от 23%, като започна да кредитира гиганти като петролната BP и Daimler. При основните ѝ конкуренти като Santander и Deutsche Bank това покачване е от 5%.
Целта на BNP Paribas е да се превърне не само в най-големия кредитор в Европа, но и в най-голямата инвестиционна банка, като използва платформата си за кредити, която премина през експанзия по време на кризата, посочва изданието, позовавайки се на няколко свои източници.
"Може ли BNP да се възползва от качеството и устойчивостта на печалбите си, за да увеличи европейския си пазарен дял?", попита управляващият директор на Montsegur Finance, която инвестира средствата си в BNP Франсоа Шоле. "Мисля, че отговорът е "да"."
Обаче капитализирането на старите клиенти, които имат кредити от банката, на които тя опитва да предложи нови услуги, като консултации при сливания и придобивания или при листване на акции на борсите, каквато, изглежда, е стратегията на банката, не е толкова лесно. Всъщност докато риск-претеглените ѝ активи нараснаха с 5,5% за последните четири години, а приходите ѝ - с 3,9%, възвращаемостта от капитала ѝ си остана без промяна - около 10%.
Освен това през първото тримесечие BNP е извън челната десетка при консултантите по сделки и едва на 9-о място сред сътрудниците по листвания и изостава значително зад американските банки и даже Deutsche Bank в сегмента. "Американската конкуренция е много тежка", каза Шоле. "BNP знае, че има балансите, но все пак е много трудно."
Към момента корпоративното банкиране на BNP Paribas предлага услуги като консултации при сливания и придобивания, листвания на акции на капиталовите пазари, синдикирани заеми и управление на средства, като формира малко над една трета от приходите ѝ от банкиране.
И докато банката вече участваше в преструктурирането на някои тежко задлъжнели компании, например Air France, за нея ще е доста трудно да излезе на международните пазари и едновременно с това да е под натиск да спаси твърде много от местните компании с държавно гарантирани заеми. А само от началото на месец юли тя е получила заявки за кредити на стойност 17 млрд. евро.
Но пред BNP Paribas има и друг много съществен проблем. Тя е много чувствителна към качеството на кредитите, които отпуска. Именно в контекста на разразяващата се криза, това може да се превърне в малкия камък, който обръща цялата кола по пътя към достигането на първата позиция в европейското инвестиционно банкиране.