Германският химически гигант BASF ще изгради нова производствена мощност в Източен Китай. Инсталацията от типа парен крекинг ще бъде създадена съвместно с местния петролен гигант Sinopec. Това е втората голяма инвестиция на германската компания в страната за последните 4 месеца.

Новият парен крекинг ще може да произвежда до 1 милион тона етилен годишно, основна суровина за производството на пластмаси, каучук и синтетични влакна, а необходимите проучвания ще бъдат извършени до края на 2018 г., съобщават от BASF, цитирани от Reuters.

През юли компанията сключи предварителна сделка за изграждането на огромен химически комплекс в Гуандун, в който ще бъдат инвестирани 10 млрд. долара до 2030 г. Предприятието ще е първото в химическия сектор на Китай, което ще бъде изцяло чуждестранна собственост.

BASF строи втори завод в Китай за $10 милиарда

BASF строи втори завод в Китай за $10 милиарда

Той ще бъде трети по-големина химически комплекс на компанията

Страната, която е най-големият потребител на химикали в света, разширява пазарния достъп на по-големите световни компании и на местните независими фирми, за да осигури пластмаси, покрития и лепила за бързоразвиващата се потребителска електроника и автомобилния сектор, както и полиестерите за облекло.

Глобалните химически фирми са насърчени от топ лидерите на Китай, които многократно изразиха подкрепата си за чуждестранните инвестиции в сектора на нефтохимията.

"Компаниите са по-амбициозни от това просто да изграждат етиленови инсталации, като се стремят към по-голям пазарен дял в цялата верига на доставки, а етиленовият комплекс може би е първата им стъпка", каза Жонг Джиан, главен анализатор в консултантската компания JLC.

Гигантите BASF и "Норилск Никел" заедно ще произвеждат батерии за електромобили

Германски и руски гигант заедно ще произвеждат батерии за електромобили

Бъдещият завод в Харявалта ще е ключов за плановете на двете компании

50% от инвестицията в новия крекинг ще бъде направена от съвместното предприятие на BASF и Sinopec (BASF-YPC) в Нанкин. Останалите 50% ще бъдат собственост на китайската Sinopec Yangtzi Petrochemical.

Освен това компаниите ще проучат нови възможности за бизнес в бързо развиващия се пазар на батерии на Китай. Основаната през 2000 г. BASF-YPC е инвестирала около 5.2 млрд. долара в страната.

Американският енергиен гигант Exxon Mobil последва примера на BASF и подписа сделка за изграждане на нефтохимичен комплекс в град Хуйджоу, който също ще бъде изцяло чуждестранна собственост.