2017 година донесе няколко мегапроекта, които показаха големите амбиции за държави, като Китай и Саудитска Арабия. Money.bg подбра пет от най-интересните от тях, чиято обща стойност надхвърля 900 милиарда долара. Вижте кои са те:
Индустриалната зона между Саудитска Арабия, Египет и Йордания
Като част от стратегията на Рияд за преместване на фокуса на икономиката от петрола от кралството обявиха, че ще изградят огромна индустриална зона на територията на три държави - Саудитска Арабия, Египет и Йордания. Проектът носи наименованието НЕОМ, като в него ще бъдат инвестирани 500 милиарда долара. Площта на населеното място и индустриалната зона към него ще бъде 26 500 квадратни километра.
Китайският мегаград 2 пъти колкото София, Пловдив, Варна и Бургас
През пролетта Пекин обяви мащабен проект за построяването на нов град между Пекин, Тиендзин и Хъбей. Тогава стана ясно, че на първия етап от изграждането му ще бъдат застроени около 2000 квадратни километра или 2 пъти колкото четирите най-големи града в България. Според изчисленията на Morgan Stanley вложенията в него ще достигнат 290 милиарда долара.
Новият път на коприната
Правителството в Китай заяви намеренията си и за изграждането на друг мегапроект - този за търговската линия "Един пояс - един път", станала още известна като "Новият път на коприната". Президентът Си Дзинпин обеща да бъдат вложени 124 милиарда долара в многобройните инфраструктурни проекти, които трябва да помогнат на втората по големина икономика за разширяване на връзките между търговските й партньори.
Новият съюзник, с който Китай възражда Пътя на коприната
Древната столица Сиан е от ключово значение
Най-голямата плаваща слънчева ферма
40-мегаватовото съоръжение се намира в източната китайска провинция Анхуей, като то беше завършено през лятото. При достигане на пълния си капацитет централата ще може да захранва с електроенергия 15 000 домакинства.
"Гигафабриката" на Tesla
В началото на 2017 година врати отвори ултрамодерната "гигафабрика" за батерии за електрически коли на Tesla в Невада. Тогава беше заявено, че до 2018 година капацитетът й ще бъде увеличен двойно и там ще работят до 6500 души. Няколко месеца по-късно европейската компания Nerthvolt обяви, че ще работи по такъв завод на Стария континент.
Американският бизнесмен Илън Мъск успя да запише още един успех в тази посока, като в Австралия само за 100 дни построи най-голямата система от батерии в света.