Известно е, че лъвският дял от редкоземните елементи в света се контролира от Китай, но това скоро може да се промени. Защото руското находище Томтор в Якутия е истинско склад на "редкости". Там са проучени и готови за разработка колосални запаси от редки елементи, чието усвояване може да осигури "суровинната независимост"на Русия и световни лидерсто за стотици години напред, пише fabricators.ru.
"Редки" перспективи
Развитието на нанотехнологиите и високотехнологичните иновации изисква не само солидни държавни субсидии, но и редкоземни метали и елементи. По запаси на такива природни ресурси Русия е на второ място в света. Но с производствота на тези богатства това все още не е така. Надеждите и ресурсите сега са насочени към развитието на Томторското находище в Якутия.
То е открито още през 1977 г., проучва се в продължение на няколко десетилетия и в резултат получава титлата "Един от най-големите запаси на редкоземни метали в света". Тук има доказни 154 милиона тона ценна руда. Списъкът на всичко, което може да се добие там, е впечатляващ - пирохлор, скандий, неодим, европий, титан. От тях ниобият е най-търсен, щато учства в направата на:
- части за ракети и самолети;
- елементи за електрически превозни средства и слънчеви батерии;
- контейнери за течни метали;
- свръхпроводящи елементи за компютрите и за Големия адронен колайдер.
Някои страни дори включват този метал в биметални възпоменателни монети, очевидно за да покажат възможностите на своите нанотехнологии.
Руските учени твърдят, че ако Toмтор бъде напълно разработен, тогава Русия ще измести Китай и не само ще стане първата на пазара на редки метали и елементи, но и ще промени изравняването в тяхната търговия в своя полза.
Има желаещи за работа
Има готови да се заемат - на предприятието "Восток-Инжиниринг (дъщерно дружество на компанията TriArc Mining) е издаден е лиценз за разработката на Toмтор. Одобрена е специална държавна програма "Развитие на производството на традиционни и нови материали". И всичко би било наред, ако всичко, което е необходимо и полезно, не се намира далеч, на труднодостъпни места, където няма пътища или друга необходима инфраструктура.
Има и още едно голямо неудобство - някои редкоземни метали и елементи са радиоактивни. А местните жители изобщо не харесват перспективата за отровена земя, вода и природа. В крайна сметка в този отдалечен ъгъл на Русия има ловни полета, езера, пълни с риба, миграционни пътища на елени.
Инвеститорът обещава, че мината ще работи само през зимата, а добитото ще се транспортира в запечатани опаковки и пломбирани херметически контейнери. Все още обаче не е решено по какви начини целият този товар ще отиде в химическите заводи. Първо искаха да използват Северния морски път, но навигацията там е кратка по време. След това се прокара маршрут през Якутия - местните жители не харесаха това. Предприятието дори се пререгистрира в автономната република и гарантира безпрецедентни приходи в местния бюджет. Но спорът продължава.
Кога е началото?
Можем да се каже, че тези минерали са скалообразуващи, чийто концентрация варира от 10 до 80%. Всъщност става дума за истински ниобий-редкоземен концентрат, който, за да се получи от обикновена руда, изисква мощни преработвателни предприятия,. Тук, на Томторскто находище голямата част от тази работа е свършена от самата природа.
Сроковете за разработване на това находище обаче се отлагат. В момента текат различни експертизи и оформяне на документите. През тази година се предвижда да започнат строително-монтажните работи, а до края на следващата година да започне производството. Очаква се първата руда да бъде добита през 2024 година.
Находището Томтор наистина има колосалнен потенциал, който може да постави Русия преди Китай в тази област.