Шест области в България ще имат достъп до евросредства за ремонт и модернизация на ВиК-системите. Това стана ясно на работна среща, на която бяха представени постигнатите резултати, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Пречиствателни станции за питейни и отпадни води са сред приоритетните обекти. Ще бъдат подменени и стотици километри водопроводи и канализация.
Изготвянето на регионалните прединвестиционни проучвания са за областите: София област, Габрово, Търговище, Хасково, Велико Търново и Плевен, и са на финален етап.
Стратегическите документи са разработени по проекта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за подпомагане на регионалното инвестиционно планиране в отрасъла, финансиран по Оперативната програма "Околна среда 2014-2020 г."
Проектите са от изключителна важност за ВиК дружествата, защото те ще са бенефициенти на оперативната програма, посочват от регионалното министерство. Дружествата ще провеждат тръжните процедури за проектиране, строителство, а на места и за инженеринг и съответно ще са възложители по Закона за обществените поръчки.
От ведомството уточняват, че агломерациите с над 10 000 души във Великотърновска област, в които ще се инвестират средства, са: Велико Търново, Горна Оряховица в комбинация Лясковец и Свищов. В област Габрово са включени агломерациите Габрово и Севлиево. От област Плевен - Кнежа и Плевен.
Регионалното прединвестиционно проучване на София област предвижда достъп до средства по програмата да имат агломерациите: Самоков, Ботевград, Ихтиман, Елин Пелин и Костинброд.
Търговище и Попово са единствените с необходимото население за инвестиции в област Търговище.
Хасково, Димитровград, Харманли и Свиленград са агломерациите, включени от област Хасково.
Инвестициите ще бъдат насочени към ремонт и модернизиране на съществуващи станции за питейни и отпадъчни води, изграждането на нови, както и ремонт и строителство на довеждащи водопроводи и канализационни колектори, вътрешни водопроводни и канализационни мрежи, информационни системи за наблюдение и контрол в реално време, както и Географски информационни системи.