OpenAI завърши сделка за набиране на нови $6,6 милиарда, което повиши оценката на компанията до впечатляващите $157 милиарда, съобщава Bloomberg. Това e една от най-големите частни инвестиции в историята и утвърждава позицията на OpenAI като една от трите най-големи стартиращи компании, подкрепяни от рисков капитал, заедно със SpaceX на Илон Мъск и собственикът на TikTok - ByteDance.

Основният инвеститор в OpenAI остава Microsoft, който е вложил допълнителни $750 милиона, след вече инвестираните 13 милиарда. Списъкът с другите значими инвеститори включва Nvidia, Khosla Ventures и Fidelity Management & Research Co., което подчертава интереса на технологичната индустрия към изкуствения интелект и базираните на него решения.

OpenAI има намерение да вложи новите средства в развитие на изследванията в областта на AI и увеличаване на компютърните си ресурси. Главният финансов директор на компанията, Сара Фраир, изтъкна, че AI вече променя начина, по който учим, ускорява медицинските пробиви и повишава производителността, а това е само началото.

По-мощен изкуствен интелект: OpenAI иска да набере нови $150 милиарда

По-мощен изкуствен интелект: OpenAI иска да набере нови $150 милиарда

Един от най-големите стартъпи в света се цели във върха

Оценката от $157 милиарда предизвика шок в Силициевата долина. Изпълнителният директор на Altimeter Capital, Брад Гершнер, коментира, че стартиращата компания може да генерира над $10 милиарда приходи през следващата година, което оправдава високата й стойност.

Въпреки че Apple не участва в последната сделка, компанията е провела преговори за потенциални инвестиции на предишен етап, коментира Bloomberg, цитирайки свои източници. Създателят на iPhone сключи партньорство с OpenAI за интегрирането на ChatGPT в своите устройства и в гласовия асистент Siri.

Турбулентна година

През последната година OpenAI премина през редица значителни промени, включително смени в управлението, както и привличането на нови служители. Едновременно с това, милиардната компания обмисля сериозно преход от нестопанска структура към модел, ориентиран към печалбата. Това по всяка вероятност ще улесни работата с инвеститорите, но би могло да доведе и до правни предизвикателства.

Успехът на ChatGPT, генериращ човешки отговори за повече от 250 милиона активни потребители на седмична база, на практика положи основите на световната мания по AI технологиите и тяхното масово използване. Конкуренцията в сектора обаче непрекъснато расте, като много нови компании се опитват да наваксат, виждайки на практика неограничения потенциал.

В крайна сметка, инвестиционната вълна и стратегическите партньорства на OpenAI с Microsoft и Nvidia не само увеличиха стойността на компанията, но и я утвърдиха като своеобразен лидер в областта на иновациите в изкуствения интелект.

Струва ли OpenAI 100 млрд. долара? Според трите най-скъпи tech компании - да

Струва ли OpenAI 100 млрд. долара? Според трите най-скъпи tech компании - да

ChatGPT вече има по 200 млн. активни потребители седмично