Общ център на китайско-европейската високоскоростна железопътна система отвори врати в сръбския град Инджия. Базата носи наименованието Shang-dong и повод за нейното изграждане е пристигането на първия китайски влак със суровини за производство на гуми във фабриката на компанията Linglong, съобщава eKapija.
Източник: GettyImages
Бързите железници откриха нови възможности в Сърбия за по-добро и по-бързо развитие на товарния и пътническия жп транспорт. В допълнение към екологичните предимства, ефективността на доставките и стабилността са основните характеристики на железопътния транспорт на стоки.
От Shandong Hi-speed Group коментират, че основаването на съвместния център в Сърбия е още един крайъгълен камък в историята на развитието на железопътния товарен транспорт Китай-Европа-Шандун.
"Задълбочаваме сътрудничеството между Китай и Сърбия и следващата ни стъпка ще бъде да разчитаме на този съвместен център, за да увеличим оборота и да ускорим връзката с важни центрове в Унгария и Полша."
От посолството на Китай в Сърбия посочват, че в миналото "камбаните, висящи на камили, са звънели по пътя на коприната, а днес това са колелата на влака по маршрута Китай-Европа".
Като водещ проект в глобална стратегия за развитие, приета от правителството на Китай през 2013 г. "Един пояс, един път", товарните влакове на Европа и Китай се превърнаха в популярен международен продукт.
Създаването на този център допълнително ще обогати сътрудничеството между Shangdong и Сърбия и ще укрепи стабилността на международните вериги за доставки.
Сръбският град Инджия става важен терминал по пътя от Европа към Китай
С увеличаването и надграждането на капацитета на интермодалния терминал, град Инджия в Сърбия се превръща във важен логистичен център в тази част на Европа.
"Белград, тоест терминалът "Инджия", стана един от най-важните терминали в мрежата на Metrans Group през миналата година. С гордост предлагаме нашия опит и знания на нашите клиенти и партньори в Сърбия и съседните страни. Metrans с радост инвестира в Сърбия и развива модерна интермодална връзка с нашата мрежа и пристанища", коментира Мартин Коубек, директор на Silk Road в Metrans Group.
Министърът на вътрешната и външната търговия на Сърбия Томислав Момирович от своя страна подчертава, че този товарен влак, който превозва суровините, необходими за фабриката за гуми във фабриката Linglong, е една от най-големите инвестиции в страната през последните години.
"Както всички други товарни влакове, изминали дългия път от Казахстан, Русия, Беларус, Полша, Унгария до Сърбия, те показват силно икономическо партньорство и колко важна е Сърбия като партньор на Китайската народна република" заяви Момирович.
Припомняме, че Сърбия е първият партньор за свободна търговия на Китай в Централна и Източна Европа.
chafeto
на 11.09.2024 в 14:57:36 #1Щом пак ни прескочиха и предпочетоха държава извън ЕС, правете си сметка как сме изпаднали