Индийските държавни железници са най-големият потребител на електроенергия в страната с 2,4% дял от общото потребление и третият най-голям потребител на дизелово гориво с консумирани годишно 2,6 милиарда литра,. Сега обаче операторът има амбицията да се превърне в първата 100% "зелена" железопътна мрежа в света. Индийските държавни железници ще се захранват само с екологично чиста електроенергия и това ще стане факт в рамките на не повече от 10 години.
Амбициозният план представлява надграждане на стремежа на Индийските железници да внедри 1 GW капацитет за генериране на слънчева енергия през настоящата фискална година - и да покрива 10% от потреблението си на енергия от възобновяеми енергийни източници. Сега компанията планира да се разгърне и инсталира 5 GW капацитет до 2025 г, пише GreenTech.bg.
Наред с вече планирания 1 GW капацитет за добив на слънчева енергия ще бъдат внедрени и 200 MW вятърни централи в системата на оператора.
Част от соларните инсталации ще са върху вагони на влакове. Индийските железници вече са монтирали слънчеви панели на покривите на 19 теснолинейни вагона и 40 вагона с широк габарит, които не са климатизирани. Това обаче е експериментална фаза от проекта. Монтирането на соларни инсталации върху вагоните добавя допълнително тегло към влаковете, което не е желано. Затова не се очаква практиката да се приложи за всички влакове в системата.
Вместо това обаче ще се монтират соларни масиви на терени на железопътния оператор, особено по протежение на влакови трасета. Също така ще се поставят соларни системи върху покривите на административни сгради на железницата. В рамките на 10 години следва да се инсталират 30 GW капацитет за производство на слънчева енергия на територията на 51 000 хектара свободни земи.