В Русия всяка година стартира изграждането на около 200 завода и други индустриални предприятия. Най-често това са сравнително малки индустриални фабрики, но сред тях има и такива, чиито мащаби и амбиции могат да учудят. За 8 грандиозни индустриални проекти на стойност стотици милиарди рубли се строят в страната сега, включително и от чуждестранни компании, разказва secretmag.ru.

Източник: Газпром
Газов химически комплекс в Уст-Луга (Ленинградска област)
Проектът е известен още като Балтийски газов химически клъстер. Това ще бъде един от най-големите комплекси за преработка на въглеводороди в света . Той включва три съоръжения: завод за втечнен природен газ, газохимичен комплекс и завод за преработка на природен газ.
Собственик:" Газпром". Строителството се извършва от "Русгаздобив" на председателя на съвета на директорите на SMP Bank, Артем Оболенски, бивш партньор на милиардера Аркадий Ротенберг.
Защо е необходим? . Главният изпълнителен директор на "Газпром" Алексей Милър обяви проекта като "от национално значение за икономиката" . Предприятието ще спомогне за увеличаване на обема на износ на руски LNG и за увеличаване на производството на етан, необходим на индустрията.
Годишните приходи от продажбата на продукцията се оценяват на 4 милиарда долара (повече от 298 милиарда рубли).
Суровината ще бъде природен газ от находищата на "Газпром" в района Надим-Пур-Таз (Ямало-Ненецки автономен окръг).
Инвестиции . През май 2020 г. цената на комплекса беше оценена на 2,4 милиарда долара. В същото време ръководителят на държавната корпорация ВЭБ.РФ (бившата. Внешэкономбанк) Игор Шувалов предложи да се вземат пари от руснаците за изграждането на газохимическия комплекс в Уст-Луга. По негово мнение е възможно да се създадат колективни инвестиционни фондове. В тях руснаците ще могат да инвестират средствата си и по този начин да финансират проекта.
В пика на строителството на комплекса ще бъдат привлечени над 25 000 специалисти, а над 5 000 постоянни работни места ще бъдат създадени в готовото съоръжение, пиша на сайта на "Газпром".

Източник: Газпром
Амурски газоперерабатвателен завод (ГПЗ)
Собственик: "Газпром". Проектира и изгражда НИПИГАЗ (принадлежит компании «Сибур»).
Защо е необходим? Заводът ще извлича хелий, етан и други въглеводороди от природния газ, доставян в Китай по газопровода "Силата на Сибир". В същото време той трябва да се превърне в едно от най-големите предприятия за преработка на природен газ в света (с капацитет от 42 милиарда кубични метра годишно) . Заводът ще бъде и един от големите производители на хелий в света (до 60 милиона кубични метра годишно).
Според анализатори от NY Times стартирането му може да направи света зависим от руския хелий.
Инвестиции. Бюджетът на проекта е 19 милиарда евро. Една трета от парите се отпускат от "Газпром". Останалото се осигурява от руски и чуждестранни (китайски и европейски) кредитори. По-специално, както заяви председателят на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев, ВЭБ ще инвестира 1,5 милиарда евро.
Строителството на съоръжението започна през 2015 г., а заводът трябва да бъде пуснат през 2024 г. Но две линии от първия етап трябва да бъдат пуснати в експлоатация по-рано - през 2021 г.

Източник: sibur.ru
Амурски газохимически комплекс (ГХК)
Собственици: "Сибур" и China Petroleum & Chemical Corporation (Sinopec). Технологични партньори - Linde, NIPIGAZ, Univation Technologies и Chevron Phillips.
Защо е необходим? Предприятието трябва да се превърне в едно от най-големите в света за производство на основни полимери : полиетилен и полипропилен, които са необходими в индустрията, машиностроенето, медицината и дори при производството на детски стоки.
Както отбеляза премиерът Михаил Мишустин, това е един от основните инвестиционни проекти в Русия.
Той е от стратегическо значение за газовата промишленост на страната и за икономическото състояние на Амурския регион.
Заводът ще е оборудван с най-модерното оборудване.Например, най-големият пиролизен блок в света ще се появи като част от основното оборудване (това е първият етап от преработката на входящите суровини). В същото време съоръжението ще трябва да осигури хиляди работни места.
Инвестиции. Бюджетът на проекта е 11 милиарда долара, 40% от финансирането е осигурено от Sinopec. Държавната корпорация ВЭБ също инвестира в завода.
Строителството на химическия комплекс започна през август 2020 г. в близост до Амурския ГПЗ. Експлоатацията на съоръженията е планирана да започне през 2024 г. заедно със стартирането на четвъртия етап на Амурския ГПЗ, който ще предоставя суровината за него.

Източник: novatek.ru
Арктик СПГ 2 в Ямало-Ненецки автономен окръг
Собственици : "Новатэк" (60%), както и Total, CNPC, CNOOC, Japan Arctic LNG B.V, които имат по 10%. НИПИГАЗ се занимава с проектирането. Оборудването се предоставя от TechnipFMC. Заводът ще се състои от три технологични линии, с годишен производствен капацитет от 19,8 милиона тона втечнен природен газ (6,6 милиона тона на линия).
Защо е необходим? Проектът трябва да помогне на Русия да увеличи дела си на световния пазар на втечнен газ до 20% до 2035 г. и да влезе в топ 3 на износителите на втечнен природен газ. Редом до "Арктик СПГ 2" "Новатэк" е построил "Ямал СПГ", където сега се завършва работата по четвъртата (последна) линия, чието пускане многократно се отлага.
Инвестиции. Проектът се оценява на 20 милиарда долара. Но има проблеми с финансирането: "Новатэк" обяви през април 2021 г., че възнамерява да заложи своя дял в проекта, за да събере пари.
Строителството започна през 2018 година. Пускането на първата линия е планирано за 2023 г., а цялото съоръжение ще бъде поетапно въведено в експлоатация до 2025 г. Към края на март 2021 г. общият напредък на проекта е достигнал почти 40%. Първият етап е наполовина готов.
В същото време целият втечнен газ от "Арктик СПГ 2" вече е продаден за 20 години напред - в края на април бяха подписани дългосрочни договори.
Баимски Миннообогатителен комбинат в Чукотка
Собственик: Баимската минна компания. Същата фирма се занимава с и проектирането на комбината. Изпълнител - Fluor Canada Ltd.
Защо е необходим? Заводът за добив и преработка с капацитет от 70 милиона тона руда годишно ще помогне за развитието на находището от злато, мед имолибден Песчанка в автономния окръг Чукотка . Обемът му се оценява на 1,3 милиарда метрични тона - рудната зона на Баим се счита за най-голямата в света по отношение на запасите от мед и злато.
Експлоатацията на находището се предвижда по открит метод, а добитата руда се изпраща по конвейер до преработвателната фабрика на 2 км от мястото на добива. Работата на предприятието може да увеличи брутния продукт на региона с 45 милиарда рубли годишно, т.е. с повече от 50% (през 2018 г. БВП на Чукотския автономен окръг е бил 78,1 милиарда рубли).
Инвестиции. Очакваният бюджет е 8 милиарда долара. Компанията планира да реализира проекта чрез привличане на средства от международни финансови организации. През април 2021 г. стана известно, че KAZ Minerals (Казахстан) инвестира в проекта 570 милиарда рубли.
През август 2020 г. започна работата по вътрешната инфраструктура на обекта.А е необходима и външна: нов морски терминал (до 2025 г.), електрозахранване (това ще се извършва от Росатом), пътища. Не е известно кога ще започне основното строителство на комбината.
Но се планира строителството да приключи до 2026 г., а до 2028 г. комбината да достигне пълния си проектен капацитет.

Източник: rosenergoatom.ru
АЕЦ "Курск" - 2
Собственик: Росенергоатом (част от държавната корпорация Росатом).
Защо е необходим? Проектът е да замени изведените от експлоатация блокове на вече съществуващата атомна електроцентрала в Курск. Предполага се, че новите енергийни блокове ще бъдат най-мощните в Русия : по 1255 MW. В сравнение с енергийните блокове от предишни поколения, те ще бъдат по-евтини, по-трайни (експлоатационният живот не е 30, а 60 години) и са силно автоматизирани (ще се нуждае от 30% по-малко персонал).
Инвестиции. Анализаторите оценяват цената на проекта на около 5 милиарда долара.
Напредък в строителството. Основният етап с изграждането на нови блокове започна през 2017 г., въпреки че самият проект беше обсъден още през 2012 г., а подготвителната работа започна през 2013 г. Пускането в експлоатация на първия енергиен блок е планирано за 2023 година.

Източник: secretmag.ru
Удокански Минно-металургичен комбинат в Забайкалието
Собственик: Байкалска минна компания, която промени името си на "Удоканска мед" (част от холдинга USM на Алишер Усманов). Генерален проектант е TOMС Инженеринг".
Защо е необходим? Заводът се изгражда за разработване на находището "Удокан" - най-голямото в страната и третото в света по запаси от медна руда. Производственият капацитет ще възлиза на 12 милиона тона руда годишно с възможност за по-нататъшно разширяване до 48 милиона тона.
Инвестиции: над 1 милиард долара (76 млрд. рубли).
Съоръжението започва да се изгражда с пълна сила през март 2020 г. (въпреки че първите метални конструкции са монтирани в края на 2019 г.). През ноември 2020 г. комбината бе готов на около 40%. Съоръжението трябва да бъде пуснато в експлоатация през 2022 година.

Източник: secretmag.ru
Корабостроителен комплекс "Звезда"
Собственици : консорциум с участието на "Роснефтегаз", "Роснефт" и Газпромбанк. Въпреки че първоначално това беше съвместно предприятие между USC (Обединена корабостроителна компания) и Daewoo. Но през 2012 г. собствениците се смениха - корейската страна напусна, останаха само местни компании.
Строителството се извършва от китайската корпорация China Heavy Industry Corporation Nantong.
Защо е необходим? След пълното въвеждане в експлоатация комплексът "Звезда" ще бъде най-голямата корабостроителница в Русия , която произвежда кораби с голям тонаж, както и морско оборудване, което преди това не можеше да бъде произведено в страната поради липсата на необходимите съоръжения. Портфолиото от поръчки на "Звезда" днес включва над 40 кораба, но няма възможност да ги изпълнява и да изграджда съоръжението едновременно . в "Росатом" смятат, че една такава корабостроителница не е достатъчна и трябва да се построят още.
Инвестиции . Точната цена на проекта е неизвестна. В началото на 2017 г. бе обявена сумата 145,5 милиарда рубли - около 2 млрд. долара. През 2021 г. кабинетът нарежда на "Роснефтегаз" да финансира строителството на корабостроителницата за 1,8 млрд. долара (143,1 млрд. рубли).
Основата е положена през 2009 г., производството в новата корабостроителница е започнато през 2016 г. През есента на 2018 г. започна изграждането на сух док с дължина 500 м - той ще стане най-големият в Русия. Въвеждането в експлоатация на комплекса от втори етап (сух док и производствени цехове) е планирано за края на 2024 г.
Повечето от проектите, изброени в материала, са в начален етап на реализация, така че знаем за възможния икономически ефект само от изявленията на компаниите и властите. Техните прогнози и планове, както често се случва, може да не се сбъднат.
Avatarx
на 13.09.2021 в 15:58:22 #11Memory: Абсолютно правилен извод. Даже водката им не става за пиене напоследък!
memory
на 11.06.2021 в 16:37:31 #10И какво? От осемте предприятия 6 са за преработката и износа на суровини (като 4 от тях - на газ). Едно е замяна на стари блокове на АЕЦ и едно - за корабостроителница, каквато до сега руснаците нямаха и затова единствения им самолетоносач го построи Украйна, а след като потъна плаващия док в който го ремонтираха бяха принудени да го зарежат, защото нямаше къде да си направят нов
Изводът: Бензиностанцията ще продава и газ. И сама щяла да си направи две от колонките.
ivaylo-ivanov-tMZ54yIJ
на 07.06.2021 в 11:07:46 #9Дф
projekt
на 07.06.2021 в 11:07:24 #8то и тук е така. голямо строителство, голямо нещо. Борисов и Плевнелиев постоянно откриваха и рязаха лентички. Бойко е открил поне 1000 магистрали, поне 100 метра, поне 50 тунела на магистрали, поне 100 завода за автомобили на собствени български марки руснаци и американци ще имат да ни гонят..... не случайно е Бойко е влязъл в учебниците на световната история като "Бойко ЛентоУбиец I", родом от великия онгъл Банкя. вече го слагат на икони. папата има негов портрет и вечер се моли на него защото знае че само Бойко може да оправи света. Бойко е светец. бабите му целуваха ръка, а той бъркаше в джоба и вадеше и даваше пари за народни дейности без да иска нищо за себе си. той имаше верни апостоли, някой от тях го предадоха, но той е свят човек и света ще го оцени и го оценява. не случайно когато Бойко влезе някъде всички стават на крака и започват да пляскат. всеки иска да го погали по главата и да му каже "конграчюлейшън". всеки иска да се снима с Бойко. от Пешо кучето до Обама и Байдън. всеки се допитва преди да почне строителство или инвестиция. Путин колко пъти е висял пред входната врата в Банкя в очакване на бъде посрещнат......ама не става. там влизаше само Пеевски.
ivaylo-ivanov-tMZ54yIJ
на 07.06.2021 в 11:04:59 #7Молодець, kasperski! Да здравстувт, тогда, все санкции наспроти России! Тогда она будет более и более "просперуюшчая" и "успешная". Ха-ха-ха!...
krasidrago-pushkin
на 07.06.2021 в 07:20:47 #6Опааа, дъртия пенсионер 58 е бил ***
58eng
на 07.06.2021 в 02:06:04 #5А вашия чикиджия админ много държи да умре бавно
58eng
на 07.06.2021 в 00:44:33 #4Ало,поговрката " за лудо работи,за лудо не стой" е българска,не руска
kasperski
на 06.06.2021 в 22:28:47 #3Пенсионер 58 , не забравяй, че санкциите притиснаха Путин и това задейства в един момент отрезвяващо,дори стимулиращо за руснаците. Те все пак трябваше да търсят някаква диверсификация на иконимиката си,а санкциите правят именно това. Те работят добре за Русия и бъдещето на икономиката й. Иначе си прав,, че голяма част от приходите от тези заводи ще изтичат към олигарсите, но както са ти подчертали става въпрос и за хиляди работни места, както и все пак миларди долари данъци към руската хазна
58eng
на 06.06.2021 в 19:49:28 #2Ей лош бе! Няма да ти дам да ме барнеш пък!
58eng
на 06.06.2021 в 17:36:57 #1Като се иа предвид дереджето на РФ,няма никаква причина да се смята,че великите искъпистроежи ще работят за "родината",а не за джобовете на путинските олигарси. Добре,че унас не случват такива строежи. Кажи бе,комуне,ащо никой от тези,дето окрадоха парите не строи завод?