"60 ст. излиза хлябът от фурната, продават ни го двойно" четем във в. "Монитор"

60 стотинки излиза максималната цена на обикновения хляб на излизане от пекарните, работещи на природен газ, пресметна "Монитор", но по магазините ни го продават двойно.

За производството на 100 кг хляб във автоматизирана фурна със същия капацитет на час са нужни към 74 кг брашно, струващо от мелниците по 0,70 лв./кг, мая, сол и вода за още около 3 лв. и природен газ (около 7 куб. м по 0,80 лв.) за около час работа на машината за печене, или не повече от 7 лв. Към изброените дотук разходи добавяме още 10% за труд, опаковка и евентуално транспорт до магазина. 100-те килограма хляб най-често са към 142 бройки от по 700 грама. Според проф. Гроздан Караджов от Висшия институт по хранително-вкусова промишленост в Пловдив хлебопроизводителите слагат печалба максимум по 10 ст. на бройка.

В много от магазините в страната самунът обаче вече върви по 1,10 - 1,20 лв. Или двойно повече.

Според Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, хлябът не може масово да се продава във фирмени магазини, защото това е обемна стока, която струва малко пари и с много тежка логистика.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Контрабандата на цигари хем е смачкана, хем се вихри в денонощен режим" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Оказа се, че производството на нелегални цигари изобщо не е престъпление

Контрабандата на цигари, за която премиерът Бойко Борисов се хвали през ден, че е сведена до минимум, години наред се е вихрила в промишлени количества. Това стана ясно от изслушване на главния прокурор Сотир Цацаров пред парламентарната комисия за борба с контрабандата. Нелегални цигари са се произвеждали в модерно оборудвани фабрики без страх от полиция, данъчни или митничари, а към организаторите на схемите е имало регулярни течове на информация за планираните срещу тях операции. Всичко това бе съобщено само ден след като Борисов се похвали, че контрабандата на цигари е паднала до 4.7% от общото потребление, което е най-ниското ниво за последните 10 години.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Сашо Дончев напуска стопанската камара", четем в "Капитал"

Досегашният председател на УС на организацията посочва като мотив ниската й ефективност и конформизма в полза на "политически назначените бизнесмени"

Сашо Дончев, собственик на "Овергаз" и председател на управителния съвет на Българската стопанска камара (БСК), чийто мандат на поста изтича след година, напуска работодателската организация. Това става ясно от негово писмо до членовете на БСК. 

Като причина той посочва "ниската и дори нулева ефективност" от дейността на камарата, припомняйки, че още от есента на миналата година е заявил, че не намира смисъл за себе си и ползи за организацията от работата си като член и председател на УС на БСК.

Прочети още от в " Капитал"

"Ако махнат плоския данък, да не се окаже, че ще накажат хората с 1800 лв. заплата" е заглавиe от в. "24 часа"

Нова криза? Има прилики с 2008 г., но сега растежът на икономиката е доста по-стабилен, казва икономистът

- Десет години след въвеждането на плоския данък отново се чуват призиви той да бъде сменен с прогресивно облагане. Г-н Богданов, трябва ли плоският данък да бъде махнат?

- Някои от критиките срещу този данък са доста идеологизирани. Самият факт, че се говори за плоско, а не за пропорционално облагане и свързано с това твърдение, че, видите ли, богатите трябвало да плащат повече от бедните, показва тази идеологизация на въпроса. Но ставката от 10%, която също е пропорционална спрямо дохода, означава и по-високо плащане на данъка при по-висок доход. Но когато се говори за плосък данък и се прибави аргументът, че богатите и бедните плащали еднакво, много хора си мислят, че всички наистина плащат еднакви данъци.

Има много идеологизация по тази тема, но трябва да си зададем по-важните въпроси.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Проверяват доходите на стотици собственици на луксозни коли по Северното Черноморие", четем във в. "Стандарт"

В момента се проверяват доходите на 302-ма собственици и ползватели на луксозни автомобили по Северното Черноморие, съобщи по време на посещението си във Варна вицепремиерът Валери Симеонов. По думите му проверките се извършват със съдействието на полицията. Очаква се резултатите да станат ясни до седмица - две. "И за мен ще бъде интересно да научим колко от автомобилите отговарят на приходите на собствениците", коментира вицепремиерът.

След отчетна среща в Областна администрация за летен сезон 2018, той съобщи, че от звената на Националната агенция по приходите във Варна и Добрич имат повишени постъпления от ДДС спрямо периода от юни до август 2017 година. Симеонов отчете също, че по Северното Черноморие се отчита увеличение с 24 млн. лева на постъпленията от внесени осигуровки на заетите в туризма за трите месеца. Повишението от внесен данък върху доходите на физическите лица е с 8 млн. лева.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Новото държавно предприятие за язовирите ще харчи по 47 млн. лв. на година", пише "Капитал"

Парите са извън 500-те млн. лв. за ремонт. Предвижда се да бъдат назначени 156 души, които да се грижат безстопанствените общински съоръжения

След като правителството отпусна 500 млн. лв. на Държавната консолидационна компания за ремонт на язовирите, сега ще създаде и специално Държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири". То ще се грижи за всички нежелани от общините язовири, за което ще получава от държавата по 47 млн. лв. на година. Това става ясно от публикуван в портала за обществени консултации проект на постановление за приемането на устройствен правилник на предприятието. И ДДК, и новото предприятие са на подчинение на министъра на икономиката.

Прочети още от " Капитал"

"26% от фирмите са заплашени от фалит заради забавени плащания", пише в. "Сега"

Всяка пета фактура у нас се плаща със закъснение, 4% се отписват като несъбираеми

Средно с 53 дни закъснение фирмите в България получават парите си за предоставени стоки и услуги. Това забавяне влошава финансовото им здраве и все повече компании се чувстват застрашени от фалит. Това важи за 26% от компаниите, сочи тазгодишното проучване на международната финансова компания EOS, специализирана в събиране и изкупуване на вземания.

Проучването е направено сред 3400 компании от 17 европейски държави. В анкетата за 2018 г. нашите фирми са посочили, че всяка пета фактура се плаща със закъснение, а 4% направо се отписват като несъбираеми.

Всъщност проучването показва, че през последните години българският бизнес е подобрил навиците си на плащане, тъй като нараства делът на уредените в срок сметки и намаляват просрочените и отписаните плащания. Например през 2014 г. навременните плащания са били 70%, а сега са 78%. Дните забава за получаване на парите след крайната дата, посочена във фактурите, са се свили от 28 на 19 дни за последните пет години. По тези показатели в по-лошо положение от нас са само Гърция, Словакия, Румъния и Великобритания.

Прочети още от в. "Сега"

"Цветан Василев остава в Сърбия заради политическо влияние", пише в. "Стандарт"

"При всички изключително коректни отношения с колегите от сръбската прокуратура, мисля че забавянето на случая "Цветан Василев" е на моменти вън от техните правомощия и възможности. Това забавяне, на което сме свидетели е необичайно, за който и да било случай на международната правна помощ. За мен то е резултат на съвсем друг тип влияние и то е политическо", заяви главният прокурор Сотир Цацаров пред медиите след изслушване в парламентарната комисия за борба със сивата икономика. Той допълни, че процедурите в сръбския съд продължават без решение по същество.

Цветан Василев е подсъдим задочно в Специализирания съд по делото "КТБ". В момента се намира в Сърбия и чака решение за екстрадиция у нас.

Цацаров обясни още, че по отношение на есктрадицията на Димитър Желязков - Очите, всички задължения, които е следвало да бъдат изпълнени от българска страна са изцяло изпълнени.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Защо въпросът за ирландската граница е толкова важен за Брекзит" пише в. "24 часа"

Въпросът за сухоземната граница между Северна Ирландия и ЕС е една от основните пречки за Великобритания да постигне споразумение с Брюксел за гладко и организирано излизане от съюза през март. Ето какво представлява той и защо е важен:

И ДВЕТЕ СТРАНИ ИСКАТ ДА ИЗБЕГНАТ ПОЯВАТА НА ФИЗИЧЕСКА ГРАНИЦА - КАКВО ОЗНАЧАВА ТОВА

През 1998 г. Великобритания и Република Ирландия подписват Споразумението от Разпети петък за прекратяване на 30-годишния конфликт в Северна Ирландия, воден за това дали тя да остане британска или да се присъедини към Ейре.

В резултат на споразумението са премахнати граничните проверки по 500-километровата сухоземна граница и са въведени много правила и институции, които са направени така, че да са общоирландски. Излизането на Великобритания от ЕС означава и излизане на Севера, а това от своя страна може да значи връщане на граничните проверки по границата и въвеждане на различни правила за търговия, което може отново да разпали напрежение.

Прочети още от в. "24 часа"