"670 000 си вадят хляба в столицата", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Само за последните 3 години са открити 41 600 работни места
В България човек може да си намери най-лесно работа, ако я потърси в София. Това го доказват всички статистики. Най-логичното обяснение е, че столицата е все по-търсена от наши и чужди инвеститори. Поредният пример е днес, когато американската публична компания "СървисСорс Интернашънъл" открива нов глобален център в София, който ще разкрие около 200 нови работни места. Новият офис е разположен на 22-рия етаж в Капитал Форт.
Компанията ServiceSourve има $300 млн. годишен оборот, нейни партньори са Майкрософт, VMWare, Siemens. Предлага мениджърски услуги и облачен софтуер, който да помага на фирмите да запазят и увеличат клиентската си база.
"Трещящите мотори на мушката на КАТ" четем на първа страница на в. "Труд"
КАТ започва акция срещу трещящите мотори, съобщи шефът на КАТ-София комисар Тенчо Тенев.
Хайките ще са нощем и започват само ден след като ченгетата придружаваха шумното шествие на мотористи в събота срещу неделя, предизвикало гнева на стотици столичани.
Българските пътни полицаи имат 5 шумомера, с които засичат нивото на децибелите. Само два от уредите са в София, като единият се използва на каналите за преглед на КАТ, а другият се носи от патрулите. Шумовите анализатори бяха купени през 2014 г. Преди година покрай проблема с гонките МВР обеща да обяви обществена поръчка, но тази инициатива затихна.
Глобата за ревящ мотор е 50 лв. Машината се спира от движение и ако водач бъде спипан да я кара, санкцията скача до 300 лева.
"Обезщетение за безработица и за трудещите се студентите" четем във в. "Монитор"
Останалите без работа студенти ще получават обезщетение за безработица. Това предвиждат промени в Закона за насърчаване на заетостта. Сега студентите, които работят по време на обучението си, не получават обезщетение, въпреки че се осигуряват срещу риска да останат без препитание. Причината е, че според закона учащите, които се запишат в бюрото по труда, не попадат в графата "безработни". Според сегашните разпоредби студент, който търси услугите на Агенцията по заетостта, е "учаш, който желае да работи през свободното от учене време". "Това е парадокс. Работещите студенти плащат едни пари в зависимост от осигурителния доход и в същото време те няма да имат възможност да се възползват от парите, които са внесли във фонд "Безработица", когато имат нужда от тях", обясни Владимир Иванов в отворено писмо до институциите.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Американски гигант купува проект на "Асарел" край Пазарджик", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Eдна от най-големите компании за добив на мед в света - американската Freeport-McMoRan, купува българската "Асарел-експлорейшън", която държи правата за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми в площта "Боримечково" в района между Пазарджик и Панагюрище. Това става ясно от съобщение за предстояща концентрация, постъпило в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Прекият купувач е холандската Freeport-McMoRan Bulgaria B.V., която е част от американската група, а българското дружество ...
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Ректорът на Софийския университет: Алма матер дава 100% реализация на студентите", четем на първа страница на в. "24 часа"
- Проф. Герджиков, в оповестената класация QS World University Rankings за 2016 г. Софийският университет подобрява с 50 места позицията си от предишната година и е класиран в групата от 651-700-о място. Това е рейтингът на топуниверситетите в света, доволен ли сте?
- Разбира се, че сме горди, че Софийският университет е единственият български университет в първите 1000. Това е голямо постижение и то е традиционно. От години сме в първите 700-800 места на тази класация. Не е толкова важно дали се изкачваме с 50 места в класацията, или слизаме с 30 места надолу. Важното е да има поне един български университет в първите 500. Също така би било добре да има повече университети в първите 1000. Затова е необходимо значително усилие, и то не само финансово, но и нормативно. Преподавателите трябва да бъдат стимулирани да публикуват в списания с импакт фактор и импакт ранг, постоянно трябва да се повишава качеството.
"За пръв път от началото на реформата по-малко хора излизат в пенси" е водещo заглавиe на в. "Сега"
За пръв път от началото на последната пенсионна реформа Националният осигурителен институт отбелязва намаление на новите пенсионери. През първите девет месеца на 2016 г. броят на пенсиониралите се лица е 82 727, което е с 514 души по-малко спрямо същия период на миналата година. За сравнение - през септември 2015 г. новите пенсионери бяха с 10% повече спрямо същия период на 2014 г., а година по-рано - с 25% повече.
От тази година започна увеличение с по 2 месеца на възрастта и стажа за пенсия в трета категория и при мъжете, и при жените. Мъжете се пенсионират на 63 г. и 10 м., а жените на 60 г. и 10 месеца. Стажът е 35 г. и 2 месеца за жените, а за мъжете - 38 г. и 2 месеца.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Делата за корупция отивали в спецсъда по "целесъобразност"", пише в. "Капитал Daily"
Предложението делата за корупционни престъпления, извършени от министри, депутати, магистрати, кметове и други високопоставени държавни служители, да се гледат от специализирания съд е направено по "целесъобразност". Това е заявила правосъдният министър Екатерина Захариева по време на заседанието на Съвета за съдебна реформа в понеделник, на което е бил обсъждат проектът за промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), научи "Капитал" от присъствали на обсъждането.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Минималните осигурителни доходи бетонират сивата икономика", пише в. "Сега"
От тях НОИ получава около 30 млн. лв. на фона на 5-6 млрд. лв.общи приходи, казва изпълнителният председател на БСК Божидар Данев
- Г-н Данев, в петък изтече срокът за договарянето на минималните осигурителни прагове между работодателите и синдикатите. Какво се случва сега? Министърът на труда удължи за пореден път преговорите, до 15 октомври.
- Ние сме категорични, че няма да преговаряме за договаряне на минимални осигурителни доходи - параметър, който е в несъответствие с европейската практика и който беше осъден от международните институции като Европейската комисия, МВФ и Световната банка. Тези институции смятат, че този механизъм въздейства негативно върху икономиката ни. Така че това е нашето твърдо решение - всички браншови организации не участват в разговорите. При това положение не виждам какво може да се реши оттук нататък.
"Николина Ангелкова, министър на туризма: Онлайн регистърът на хотелите вдига с 10% приходите от нощувки", четем във в. "Монитор"
- Г-жо Ангелкова, в средата на септември има ли повече яснота дали ще се постигнат заложените високи ръстове на туристите у нас?
- Към момента разполагаме с данни от януари до юли, а в края на месеца очакваме и тези за август. Тогава ще има и по-сериозно обобщение за трите най-силни летни месеца. Цифрите за първите 7 месеца показват, че посетителите у нас са се увеличили с около 17%. Тези резултати очертават 2016 г. като най-добрата година за туризма за целия период, в който се събират данни в сектора. Още един важен факт - през юни и юли имаме 23% ръст, което означава близо 3,5 млн. туристи. Това отново е сериозно увеличение с 14 на сто, като ръстът се запазва и спрямо 2014 г., която се счита за пикова за сектора. Мога да кажа, че прогнозите не само се оправдаха, но и се надвишиха. Ние предвиждахме ръст от 10% или 4,6 млн. чуждестранни туристи за летния сезон, а в момента прогнозата вече се ревизира, като нарастването достига до 15-18 на сто, което е между 4,8 млн. и 5 млн. чуждестранни туристи само за лятото.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Как ще смените работното място, като тръгне новият двигател на икономиката", пише в. "24 часа"
Аутлетът за електроника в състезание с експортно ориентираната фабрика Точно преди 13 години - през есента на 2003 г. - използвах метафората за роящите се магазини и реклами за нова дограма като илюстрация за ефектите от започващата тогава кредитна експанзия. Всички помним годините до 2008 г., когато секторите, обслужващи инвестициите, строителството и покупките на стоки за дълготрайна употреба, растяха изпреварващо, "крадяха" си обучения персонал и изместваха - фигуративно казано или дори съвсем реално, останалите предприемачи от икономическия пейзаж. Глобалната финансова криза в голяма степен беше "лечение" на неразумните стопански начинания, станали възможни заради повече от десетилетие на лесен достъп до кредит и разхлабени правителствени бюджети в целия "развит" свят. А това лечение включваше преструктуриране на иконономиките - някои сектори трябваше да се свият, а други можеха да започнат да растат по-бързо. Същото се отнасяше и за работната сила - тя трябваше да се адаптира към тази различни структура на бизнеса. Някои биха нарекли този процес "връщане към фундаментите" - на простичък език казано, това е ситуацията, в която хората си купуват жилище, за да го обитават и според доходите си, а не с надеждата да спечелят, препродавайки го след няколко месеца или години.
Прочети още от статията на в. "24 часа"
"Масовите цигари скачат с 10-15 ст.", пише в. "Стандарт"
Средният клас цигари ще поскъпнат с около 15 ст. от 2017 г., а при скъпите увеличението ще бъде с около 10 ст., каза министърът на финансите Владислав Горанов. Цените на най-скъпите цигари може да бъдат задържани и да не се повишат въпреки новите акцизи, предложени от МФ, коментираха експерти. С промени в Закона за акцизите и данъчните складове от МФ предлагат да се върне действащия до миналата година график за повишаване на акцизите до достигането на минималните нива за ЕС. Сега акцизът за цигарите е 70 лв. на 1000 къса плюс 38% от продажната цената, но не по-малко от 161 лв. за 1000 къса. А от 2017 г. се предлага акцизът да бъде 101 лв. за 1000 къса плюс 27% от цената, но поне 168 лв. за 1000 къса.
"Реалната власт на Владимир Путин" пише в. "Труд"
Биографиите на политически лидери обикновено ни предлагат някакъв определящ момент, в който кристализира определя черта от характера или се предоставя основополагаща линия за годините, които ще последват.
Градът е Дрезден, годината е 1989, а предният пост е резиденцията на КГБ на Ангеликащрасе, директно срещу щабкваритрата на Щази. Тълпа от хиляди протестиращи току-що е съборила вратите на Щази и преобърнала сградата с главата надолу, докато намръщените офицери от службите ги наблюдават безпомощно. Откъм прозореца отсреща също ги гледат - тук наблюдателят е 37-годишният подполковник Владимир Путин, който временно ръководи дейността в резиденцията заедно с обемистите й тайни архиви и персонала от четирима служещи. Малко след смрачаване част от тълпата се оттегля от сградата на Щази с намерение да постигне подобна победа и срещу КГБ.