"Системата за мръсния въздух в София не работи" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Меренето на вредните емисии от колите е безсмислено, твърди бивш шеф на КАТ

Системата за ранно предупреждение на населението за мръсния въздух в София се оказа неефективна. Посочените в нея данни за потенционално замърсяване в следващите два дни не отговарят на отчетеното в реално време от същите станции, показа проверка на "Сега" в последните дни. Освен с почасовите данни, прогнозите се разминават и с информацията в официалния ежедневен бюлетин на изпълнителната агенция по околна среда за състоянието на въздуха. За 7 януари например прогнозите бяха отлични, а замърсяване с над два пъти над нормите беше отчетено дори в ежедневния бюлетин за същия ден.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Един добър комшия", четем в "Капитал"

Борисов обеща на Турция да работи за по-добри отношения с ЕС, без да я критикува за нищо

Първото чуждестранно посещение на българския премиер Бойко Борисов, след като страната пое ротационното председателство на Съвета на ЕС, беше в Турция. Поводът беше реставрираната Желязна църква в Истанбул, но Борисов прекара над два дни в съседната държава, което говори, че е имал повече цели от религия и култура. 

Въпреки че Борисов напоследък често е в Турция (това е третата му визита там за една година), съседната държава не присъства в обявените приоритети на българското председателство. Премиерът се опита да обясни това в Истанбул.

Прочети още от " Капитал"

"Прогноза: повишение при царевицата, спад за захарта" е заглавиe от в. "24 часа"

Над 97% от сделките на Софийската стокова борса са за горива при нехранителните стоки. Това каза изпълнителният директор на борсата Васил Симов на представяне на отчета за 2017 г.

Най-голям спад на цената се отчита при захарта, която се понижила с 27-28% на международните пазари. На българския пазар цената и през януари е била 1,29 лв. за килограм, а през декември 1,09 лв., което е спад с около 16%.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Невръстните родилки скочиха двойно за 3 г." извежда на първа страница в. "Монитор"

17-годишно момиче от София се сдоби с трети наследник

Двойно се е увеличил броят на непълнолетните родилки в София и големите градове на страната през последните три години, установи проверка на "Монитор". От 46 момичета под 18-годишна възраст, които са се сдобили с рожби преди три години в Университетската акушеро-гинекологична болница "Майчин дом", през миналата година броят достига 84.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"9 бона заплата за международен шофьор", четем във в. "Стандарт"

Заплата от 3500 до 4 5000 евро предлага шуменска фирма, която набира международни шофьори в Пазарджик. Това прави между 7 000 и 9 000 лева. Дестинациите по които ще пътуват тираджиите са в Централна Европа - Германия, Франция, Испания, Италия, Белгия, Австрия. От кандидатите се изисква да имат свидетелство за управление категория С+Е и опит в оформяне на документи за международен транспорт (CMR), както и карта за дигитален тахограф. 

Месечното възнаграждение се формира по бонусна система на база пропътувани километри. Не липсва и т. нар клас - шофьорите ще получават допълнително по 30 евро месечно за всяка година стаж зад волана.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Недвижимите имоти - най-добрата инвестиция в света за последните 150 години", пише в. "Капитал"

Борсите могат да ви донесат високи печалби, но понякога сериозно ще ви разочароват. Държавните облигации са сигурни, но те няма да ви направят богати. Жилища? Това е най-доброто от двата свята. В богатите страни в дългосрочен план жилищните инвестиции дават добра възвращаемост, като същевременно са с ниска волатилност.

Прочети още от в " Капитал"

"Българската икономика прилича на пробита лодка", пише в. "Сега"

Инвестициите са като хората - когато не виждат бъдеще, бягат, казва финансистът Григор Сарийски

- Г-н Сарийски, отбелязаният през 2017 г. ръст на БВП от 3.9% е най-високият от кризата насам. Какво стои зад този растеж, доколко е устойчив той и оптимист ли сте за 2018 г.?

 - Бих сравнил това, което наблюдаваме, с ефекта от принудителното угояване в птицевъдството. В процеса на т. нар. гушене фермерите угояват пернатите, като ги принуждават да поемат значително повече храна от необходимото и в същото време им пречат да я върнат обратно. Нещо подобно се получава в икономиката, само че ролята на птицевъди тук се изпълнява от централните банки. Чрез т. нар. количествени улеснения те на практика печатат пари и ги наливат в търговските банки.

Прочети още от в. "Сега"

"Пренаписват закон заради прехвърляне на фирми с дългове" пише в. "24 часа"

Така заплати и обезщетения на работниците не се губят

Заради прехвърлянето на фирми с дългове предстои нова промяна в Търговския закон. С нея депутатите ще запишат, че който прехвърля фирми и фирмени дялове, трябва да декларира, че няма неплатени задължения. При неверни данни ще му се търси отговорност по Наказателния кодекс.

Причина за спешните промени е, че с поправката от края на миналата година депутатите записаха, че предприятие с персонал може да се прехвърли, след като се платят дължимите заплати, обезщетения и осигуровки, в т.ч. на напуснали до 3 години назад.

Прочети още от в. "24 часа"

"Еврокомисарите заседават заедно с българските министри на 12-и", пише в. "Стандарт"

Колегиумът на европейските комисари и министрите от българското правителство ще заседават заедно на 12 януари в Националния дворец на културата в София.

Те ще проведат успоредно три клъстърни срещи по теми, свързани с приоритетите на Българското председателство и европейския дневен ред. Комисари и министри ще обсъждат въпроси в областите: външни работи, сигурност и отбрана, миграция и правосъдие; приобщаваща и стабилна Европа, близка до гражданите; конкурентна, иновативна и дигитална Европа. Основни докладчици на трите срещи са заместник-министър председателите Екатерина Захариева и Томислав Дончев и министър Лиляна Павлова.

Прочети още от в. "Стандарт"