"Авточасти и ИТ продукти изместиха конфекцията" извежда на първа страница в. "Монитор"

Производството на автомобилни части и създаването на софтуер изместиха текстила на ишлеме и други традиционни сектори при износа ни. Това са и двата сектора, които създават най-високите нива на добавена стойност у нас.

Около 170 компании,произвеждащи части и системи за основните автомобилни производители, създават 4% от БВП и генерират заетост за над 40 000 души у нас.

Оборотът на услугите в сектора на информационните и комуникационните технологии в България се е увеличил с 300% за последните 7 години и достига 2,5 млрд. евро. По данни на европейската статистическа агенция Евростат брутната добавена стойност на ИКТ сектора е на стойност 1,14 млрд. евро и нараства устойчиво. По последни данни в сектора са заети около 51 000 души, като броят им нараства със 7% в сравнение с предходната година.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Борисов спря протеста и на надзирателите с 15 млн. лв." е водещo заглавиe на в. "Сега"

Синдикатите са спазарили парите на тайна среща в Министерския съвет

Премиерът Бойко Борисов запуши устите на надзирателите и съдебните охранители и потуши протеста им, който му смущаваше европредседателството. Както нямаше пари, така в крайна сметка те ще получат извънредни 15 млн. лв. за по-високи заплати, съобщи министърът на правосъдието Цецка Цачева. На въпрос откъде ще се вземат средствата, тя отговори лаконично: "От държавния бюджет."

Прочети още от статията на в. "Сега"

""Булгартрансгаз" купува земята и активите на "Южен поток" за 13.2 млн. лв.", четем в "Капитал"

Газовият оператор може да ги използва за проекта за хъб край Варна

"Булгартрансгаз" ще купи земята и активите на "Южен поток България", след като строителството на едноименния газов проект беше прекратено. Държавният газов оператор ще плати 13.2 млн. лв. на дружеството, в което акционери са Българският енергиен холдинг (БЕХ) и руската "Газпром", макар че по баланс активите са за над 37 млн. лв.

Прочети още от " Капитал"

"6,5 млрд. лв. повече приходи в бюджета за 3 години" е заглавиe от в. "24 часа"

Най-много пари идват от ДДС и акцизи

С 6,5 млрд. лв. са се увеличили постъпленията в бюджета през периода 2015-2017 г. Това показва докладът за изпълнението на стратегията за повишаване на събираемостта, приет от правителството вчера.

През 2017 спрямо 2016 г. те са нараснали с 10% до 29,58 млрд. лв. От тях 21,22 млрд. лв. са от данъчни постъпления, а останалите - приходи на общественото осигуряване.

20,29 млрд. лв. са данъчните постъпления само за 2017 г., което е 105% изпълнение спрямо разчетите. 20% е делът на данъчните постъпления към БВП. Преките данъци са 5,6 млрд. лв., които са се увеличили с 12% на годишна база. Косвените данъци са 14,5 млрд. лв., те са нараснали със 7%. Постъпленията от други данъци са в размер на 135 млн. лв.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Италианци дават рамо на газопровод през България", четем във в. "Стандарт"

Италианските компании Eni и Snam обсъждат възможността да инвестират в изграждането на отклонение от газопровода "Турски поток" през България и Сърбия до австрийския хъб Баумгартен. Това съобщава руското издание Interfax Global Energy. Целта е Италия да си гарантира доставките на руско синьо гориво след прекратяването на транзита през Украйна догодина. През 2017 г. на Ботуша са получили от Русия близо 24 млрд. куб. м газ, като договорът на Eni за доставка на гориво от "Газпром" през Баумгартен изтича в 2035 г.

Поради това шефовете на Eni и Snam - Клаудио Дескалци и Марко Алвера, преди дни заявили, че може да обсъдят възможността за участие в проекта South Stream Lite, който повтаря маршрута на "Южен поток" през България и Сърбия до Австрия, но в съкратен вариант.

Прочети още от в. "Стандарт"

"NEPI Rockcastle отчита 10.4 млн. евро печалба преди данъци от бизнес имотите си в България", пише "Капитал"

Южноафриканският фонд, който стана собственик на Serdika Center и Paradise Center за 460 млн.евро, публикува годишния си финансов отчет

Новият собственик на столичните търговски центрове Serdika Center (заедно с офис сградата) и Paradise Center, южноафриканският фонд NEPI Rockcastle, публикува годишния си финансов отчет, който показа, че общата печалба от българското портфолио възлиза на 10.4 млн. евро преди данъци. Същите активи бяха обект на двете най-големи сделки в историята на пазара за бизнес имоти в България с обща стойност 460 млн. евро.

Прочети още от " Капитал"

"ЧЕЗ чака "позитивен ефект" от 389.4 млн. евро от продажбата", пише в. "Сега"

Чешката ЧЕЗ Груп обяви вчера, че очаква продажбата на активите й в България да доведе до "позитивен ефект" от 389.4 млн. евро. "Чрез продажбата на българските активи ще бъдат изпълнени двете ключови стратегически цели, т.е. постепенно преместване на дейностите в региони със стабилна регулаторна среда и допълнителни финансови ресурси за развитие в областта на новата енергия", пишат от компанията. 

В съобщението се цитира и одит на консултантите от KPMG, според който продажбата на активи на дружеството в България е прозрачна.

Прочети още от в. "Сега"

"Очакван взрив на космическа станция през следващата седмица може да удари България" четем на първа страница на в. "24 часа"

Огромната китайска космическа орбитална станция "Тянгун-1", която е със силно токсични химикали, е възможно да се взриви и да удари големи световни градове, включително Ню Йорк, според изследователи. На карта, публикувана в "Дейли мейл", в зоната на най-вероятните места, които могат да бъдат обхванати от тази глобална катастрофа, е и България.

Експертите смятат, че първата прототипна станция "Тянгун-1" на Китай ще се разруши на планетата между 30 март и 6 април. Шансът да се разбие в градове като Барселона, Истанбул, Рим, Пекин, Чикаго и Торонто е огромен, защото пътуването на станцията е успоредно на Екватора в най-северните и южните точки на нейната орбита.Учените ще знаят точната дата, на която ще има най-голямо влияние върху Земята, и точно къде ще паднат отломките в края на седмицата, когато станцията намали скоростта си.

Прочети още от в. "24 часа"

"6 млн.и 570 хил. лева приходи от организиран лов в България за 2017г." пише в. "Монитор"

2,5 м препариран жираф изложен в Панаира, до 400 хиляди евро върви отстрела на носорог в Африка

С близо половин милион лева повече са приходите от организиран ловен туризъм у нас през 2017г. в сравнение с предходната година. 6 милиона 570 хиляди лева са оставили през м.г. българи и чужденци по данни на държавните ловни и горски стопанства, както и на ловните сдружения. Това съобщи преди откриването на изложбата "Природа, лов, риболов" в Пловдив инж. Мирослав Джупаров, директор Дирекция "Ловно стопанство" в Изпълнителната агенция по горите (ИАГ).

Прочети още от в. "Монитор"

"Забавните приложения във Фейсбук са много опасни", пише в. "Стандарт"

Превръща ли се интернет в огромно всевиждащо око, което ни следи непрекъснато, и как можем да опазим данните си в социалните мрежи коментира пред "Стандарт" Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет.

-Господин Апостолов, стана ясно, че компанията "Кеймбридж Аналитика" са използвали данните на хиляди хора чрез Фейсбук. Стават ли социалните мрежи твърде опасно място?

-Реалният свят опасен ли е за хората? Да, защото има много заплахи. Разликата е, че за опасностите в реалния свят учим децата от най-ранна възраст. Докато ориентацията в дигиталния свят някакси е изоставена поради много различни причини. В същото време имаме спадане на възрастта - до седемгодишна възраст 50% от децата в България са в интернет. Много рядко родителите се опитват да помогнат на децата да се ориентират в тази среда. Стигаме до ситуация, в която родители са първите дигитални деца, които нямат модел на поведение, нямат съответното възпитание и не се ориентират какво представлява дигиталната среда. Един пример за това е случващото се с Фейсбук. Това не е за първи път. Това показва, че не се спазват някои основни принципи като например принципът от реалния живот: "ако искам да отида в магазин, ще проверява кога му е работното време". А ние се регистрираме в даден сайт и не отиваме да прочетем условията за ползването му. Почти на всички езици, със сигурност на български, Фейсбук има Декларация за права и отговорности или условия за ползване. Там има няколко точки, описващи перфектно това, което всъщност сега предизвика проблем с "Кеймбридж Аналитика".

Прочети още от в. "Стандарт"