“Българи сменят Испания с Швейцария" четем на първа страница на в. “Труд”
Посолството ни в Берн отчита бум на запитванията за работа. Вече една четвърт от докторите в страната на точните правила са чужденци. Дават 4000 франка за детегледачки, докторите вземат между 18 000 и 26 000 франка

Хитът “работа в Испания” вече е изместен от нова дестинация. След отпадането на ограниченията за българи и румънци от 1 юни нашенци стягат куфари за Швейцария, установи проверка на “Труд”. В алпийската страна има свободни позиции както за сезонни работници, така и за висококвалифицирани специалисти.

Търсят се работници в селското стопанство, в строителството и хигиенисти. Заплатите са между 4000 и 6000 франка, като повечето работодатели предлагат квартира и храна.

Прочети още от в. “Труд”

“Бизнесът се раздвижи, заемите чупят рекорд”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Само за месец депозитите се увеличиха с 767 млн. лв.

Месец юни е бил изключително добър за банките в страната, става ясно от данните на БНБ. През юни общата сума на отпуснатите банкови кредити се увеличава с 635 млн. лв., което е рекорд от доста време насам. Така общата сума на заемите достига 64,886 млрд. лв. Основно ръстът през юни се дължи на раздвижването на бизнеса. Явно мениджърите гледат по-оптимистично в бъдещето и стартират нови проекти. След увеличение на отпуснатите бизнес заеми през април само с 80 млн., и спад през май с 59 млн., през юни се отчита увеличение на кредитите за фирмите с 298 млн. лв. Така общата сума на заемите на предприятията достига 49,961 млрд. лв.

Прочети още от в. “Стандарт”

"ЕБВР резервира 20% от облигационния заем на БЕХ", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
В понеделник държавният Български енергиен холдинг (БЕХ) започна набирането на над 500 млн. евро от международните пазари чрез издаване на корпоративни облигации. Новината към потенциалните инвеститори е, че една пета от книжата са предварително договорени за придобиване от неназован купувач, което до голяма степен предопределя успеха на емисията. По информация на "Капитал" от два източника подкрепата от над 100 млн. евро идва от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).

Оферти от останалите инвеститори се приемат до вторник и най-вероятно още тогава ще се знае какъв е резултатът от пласирането. При успешно приключване най-големият холдинг в България - БЕХ, ще има облигационни емисии за над 1 млрд. евро на международните пазари, което е рекорд за българска компания. Това обаче не е повод за гордост, защото задлъжнялостта на държавната енергетика скочи в пъти през последните години и е време тенденцията да се обърне. Затова включването на ЕБВР се чете като знак, че и приетите промени в сектора се харесват на институционалните инвеститори.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Запалиха имението на Баневи в “Бояна”, щетите за 1 милион лева", четем на първа страница на в. „24 часа"
Двама мъже с качулки нахлуха в имението на Николай и Евгения Баневи в столичния кв. “Бояна”, хвърлиха шише от веро със запалителна течност и опожариха хола им.

Атаката в дома на Баневи на ул. “Невена Коканова” 8, който е в съседство с киноцентъра “Бояна”, станала между 2,30-3,30 ч в нощта срещу понеделник, разказаха пред “24 часа” гардове на фамилията, които са изгледали действията на бандитите на записите от охранителните камери. Предполага се, че злосторниците са влезли през задната ограда на имението, която граничи с гора. Те със сигурност не са минали през триметровата ограда на резиденцията, която е разположена край централния вход, смятат охранителите.

Прочети още от в. „24 часа"

“Търговци на ток закрепостяват клиентите” четем във в. “Монитор”
Всеки втори бави плащането на битовите сметки
Търговци на ток се опитват да закрепостяват клиентите си чрез клаузи в договорите. Други пък изкуствено завеждат арбитражни дела срещу клиентите си, отново с цел да ги задържат и да не преминат към конкурентите им. Това съобщи по време на дискусия за енергийната бедност омбудсманът Мая Манолова, като се позова на сигнали от фирми и граждани, които постъпват в институцията на омбудсмана. В случая става въпрос главно за фирми, защото същинското излизане на битови клиенти на свободния пазар още не е започнало.

Заради зачестилите сигнали от омбудсмана и асоциация „Активни потребители“ настояват да се създадат етичен кодекс на търговците на електрическа енергия и регистър на некоректни търговци.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Нов европроект ще дава евтини кредити за започване на бизнес” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
107 млн. лв. за нисколихвени кредити е заделило социалното министерство по ОП "Развитие на човешките ресурси", съобщи министърът Зорница Русинова в Кърджали. Сумата ще се разпределя приоритетно между млади предприемачи и социални предприятия, като ще може да се кандидатства догодина, уточни Русинова, цитирана от пресцентъра на ведомството. Инструментите за финансиране са два - кредитиране с ниска лихва под пазарните нива или с гаранционен фонд, като ще се започне с ниски лихви. От МТСП очакват висока активност от младите българи, защото ще има отделни схеми за хора до 29 г., за стартиращи предприятия, за предприемачество, за самонаемане. "Това трябва да реши част от проблемите в регионите с висока безработица", каза Русинова.

Преди да започне раздаването на тези пари обаче, от оперативната програма ще бъдат дадени други 5 млн. лв. по схемата "Подкрепа на предприемачеството".

Прочети още от статията на в. “Сега”

„660 млн. лв. еврофондове за социално слаби", пише в. “Капитал Daily”
С близо 660 млн. лв. еврофондове ще се финансират социални дейности, като обучения, интеграция и връщане на пазара на труда на социално слаби. Сумата обяви министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова пред журналисти по време на посещение в Ямбол. Средствата са осигурени по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" (ОПРЧР). Към този момент са започнати четири процедури на стойност 300 млн. лв., показва справка на Министерството на труда и социалната политика (МТСП).

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„С проект за 5 млн. лв. ще се стеснява скъпата магистрала "Хемус"", пише в. “Сега”
По 1 милион лева на 10 километра ще струва препроектирането на продължението на магистрала "Хемус". Това става ясно от обществената поръчка, обявена от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), за 50 км от трасето между Боаза и разклона с пътя Ловеч-Плевен. Прогнозната стойност е 5,1 млн. лв.

Отново се предвиждат 3 магистрални участъка, а поръчката е за изработване на технически проект на оптимизирано трасе. Първата позиция е обявена за 14 км и е за 1,9 млн. лв. Тя предвижда строеж на един тунел, два моста, 7 виадукта и 2 пътни възела.

Прочети още от в. “Сега”

“Данъчни събраха над 772 млн. лв. просрочени дългове” пише в. „Труд"
Под 13% са принудително взетите суми

Все повече хора доброволно внасят закъснелите си плащания, отчитат от НАП

Териториалната дирекция на НАП София събра над 772 млн. лв. просрочени данъци и осигуровки през първите шест месеца на годината. Сумата е с над 40 млн. лева повече в сравнение със същия период на 2015 г., съобщиха от Националната агенция по приходите.

Регистриран е ръст от 18,4% на доброволно събраните суми от просрочени задължения спрямо 2015 г. Над 684 млн. лв. са събрани като доброволно изпълнение на закъснелите плащания към дирекцията на НАП София. Принудително събраните суми чрез продажби и запориране на банкови сметки са под 13% от общата стойност на събраните просрочени задължения.

Прочети още от в. „Труд"

“За 22 месеца изплащаме потребителския кредит“, четем във в. “Монитор”
За срок от 22 месеца или почти 2 години българите изплащат потребителския си кредит. Заем, изтеглен за целево финансиране, пък го връщаме за 16 месеца. Това съобщи Цветан Петринин, главен изпълнителен директор на TBI Bank.

Според него домакинствата са склонни да взимат все по-големи суми от банките. „При ръст от 3% на БВП през първото тримесечие на годината и очаквания за повишаване на потреблението на домакинствата сме оптимисти и за увеличаване на кредитирането. Хората вече не отлагат големите разходи, а напротив – купуват жилища, ремонтират и подменят обзавеждане“, допълни директорът.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Иван Кръстев: България в разглобения нов свят", пише в. „24 часа"
Турция се отдалечава от НАТО, но трудно ще се сближи с Русия

- Г-н Кръстев, що за преврат видяхме в Турция и какви ще са последствията?

- Ако вярваме на информацията, появила се в турската и в западната преса, през август президентът Ердоган е бил планирал чистка на армията и прочистване на администрацията от хората на Гюлен. Имаме всички основания да подозираме, че списъците, по които се арестуват и уволняват хора, са изготвени в голямата си част преди преврата. Това, което се случи в Турция, е печалният резултат от борбата за власт на две политически групировки, всяка от които вижда бъдещето на Турция като ислямска държава, а именно управляващата партия на справедливостта и движението на Гюлен. Ако превратът беше успял, картината нямаше да е по-различна от това, което виждаме в момента, а именно десетки хиляди арестувани и десетки хиляди изгонени от работа.

Прочети още от статията на в. „24 часа"