"България избра "чакалнята на чакалнята" за еврозоната" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Ако правителството е сериозно в намеренията си, ще трябва да направи най-значимите реформи в страната от въвеждането на валутния борд преди 20 години

Правителството изглежда се изплаши от потенциалния отказ на Европейската централна банка (ЕЦБ) и реши да не подава апликация за членство в ERM II, преди да получи гаранции за успех. Вместо обещание обаче получи дълго меню от претенции, основната част от които са трудно измерими процеси, като "подобряване на корпоративното управление в държавния сектор", "пълно изпълнение на реформите в съдебната система", "реформи за заздравяване на финансовия сектор" чрез "по-силни институции" и "по-ефективни икономически структури", и т.н.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Проблемът с Търговския регистър - небрежност и некадърност или саботаж", четем в "Капитал"

Експерти: Единственият начин да се заличи информация без следа от регистъра е да се симулира повреда, като предварително е злепоставен механизмът за бекъп

Цялата ситуация около Търговския регистър сочи, че не е поддържан бекъп (резервно копиране на данни, backup) на информацията на друго място, извън същия същия масив, на който е бил самият регистър. Това коментират неофициално компютърни експерти и адвокати, които работят с регистърно право. Според тях само така може да бъде обяснено, че регистърът стои блокиран вече шест дни и информацията не може да бъде възстановена.

Прочети още от " Капитал"

"Българският бизнесмен - брокер, кръчмар или търговец" е заглавиe от в. "24 часа"

80 на сто от новосъздадените компании не изкарват и година

За средностатистическия български предприемач най-лесното нещо е да основе фирма за търговия с коли и автосервиз. Или да започне да търгува с имоти, ако междувременно не е основал строителна фирма, в чийто предмет на дейност продажбата на апартаменти се подразбира.

Това са основните видове дейности, заради които се създават най-много фирми през последните няколко години, показват данните на НСИ за т.нар. демография на предприятията.

Хотелиерско-ресторантьорският бизнес гони по петите посочените дейности, когато става въпрос за масовост. Поотделно ресторантите и хотелите са съвсем малко повече от брокерските фирми и от строителните предприятия. Но изобщо не могат да се сравняват със сервизите и фирмите за търговия с автомобили и мотоциклети. Те са били 143 102 през 2016 г., за която са последните данни на НСИ. Докато хотелиерско-ресторантьорските фирми са само 27 501. Строителните са 20 666, а брокерските - 23 983.

Прочети ще от в. "24 часа"

"1000 българи зад граница горят с книжките си годишно" извежда на първа страница в. "Монитор"

По около 1000 българи годишно се разделят с книжките си по цял свят заради това, че пътните полицаи в другите страни не познават международните закони. За това алармираха пред "Монитор" различни организации и частни лица, които са станали жертва по пътищата извън България.

Cпоред подписаната през далечната 1949 година Женевска конвенция за движение по пътищата, както и Виенската от 1968-а и споразумението по Северноатлантическия договор относно статута на въоръжените сили българите могат да шофират почти в цял свят с издадените от страната ни свидетелства за правоуправление. Много пътни полицаи в различни страни обаче отказват да ги приемат и при проверка на пътя изискват легализиран превод или "разрешително за шофиране", както е по законодателството на определената страна.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Ужилените от "Олимпик" ще платят по-скъпа застраховка", четем във в. "Стандарт"

Клиентите да проверят дали фалиралата компания е прекратила полицата им, за да могат да си купят нова, казва Иван Маринов

Иван Маринов е управител на национален застрахователен брокер "Колхида". Пред "Стандарт" той коментира казуса с фалиралата компания "Олимпик", поскъпването на "Гражданска отговорност" и застрахователния пазар у нас.

- Господин Маринов, от петък 200 000 българи, застраховани в ЗК "Олимпик" АД, остават без задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за автомобилите си. Клиенти на компанията от месеци очакват изплащането на застрахователни обезщетения. В безизходица ли са тези хора?

- И ние имаме клиенти с полици на ЗК "Олимпик", защото работим с всички застрахователни компании на пазара. Най-малкото, което трябва да направим, е да успокоим всеки един от тях, че ще се погрижим да не останат без застраховка. Много важно е каква ще бъде реакцията на нашите институции. За да пуснем нова полица, досега действащата застраховка трябва да бъде прекратена в "Гаранционен фонд". За съжаление ЗК "Олимпик" не обработват своевременно заявленията за прекратяване на полици, които сме изпратили към компанията през последните няколко дни, което затруднява процеса на сключване на нова застраховка. На един и същи автомобил не може да се регистрира втора полица при наличието на действаща такава.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Новите два фонда за стартъпи тръгват от есента", пише "Капитал"

Общо 64.7 млн. лв. потичат към млади компании с ресурс от еврофондовете и след подбор на мениджъри от държавата

След 9-месечна процедура държавният Фонд на фондовете избра мениджъри на първите два фонда за финансиране на стартъпи с публичен ресурс. Общо 64.7 млн. лв. първоначален капитал се предоставя на българо-италианското обединение "АД - Венчърс", в което водещ партньор е "Клийнтех България", и на обединението "Некст Тех Венчърс" с участници Константин Петров, Златолина Мукова, Йордан Зарев и Александър Терзийски (от екипа на NEVEQ). Средствата са за дялово инвестиране в стартиращи компании и за ускоряване на растежа на вече утвърдени иновативни дружества.

Прочети още от " Капитал"

"Парното ще поскъпне отново от есента", пише в. "Сега"

На прага на новия отоплителен сезон парното е на път да поскъпне от 1 октомври. Това ще се наложи заради новите цени на газа. Общественият доставчик "Булгаргаз" прогнозира увеличение на синьото гориво от 15% от 1 октомври, с което цените преди данъци ще се повишат до 458.44 лв./1000 куб. м, или 43.54 лв. за мегаватчас. Компанията ще внесе в енергийния регулатор - Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) - окончателното си ценово предложение на 10 септември, съобщиха от държавния монополист.

Доставчикът обяснява увеличението на газа с очакваните по-високи доставни цени при вноса на природен газ. Друг фактор за поскъпването бил по-високият курс на щатския долар спрямо лева, както и акумулираният ефект от утвърдената продажна цена от юли, която според "Булгаргаз" е по-ниска от разходите за доставка.

Прочети още от в. "Сега"

"Арх. Здравко Здравков: Ще налагаме законна ипотека на ценни сгради, които се рушат" пише в. "24 часа"

- Арх. Здравков, след пожара в Царските конюшни и намеренията за надстрояване на юзината подготвяте промени в Закона за културното наследство. Какви са те и как ще накарате собствениците на ценни сгради да ги възстановят?

- Освен високите санкции, които заложихме в Закона за устройството и застрояването на Столичната община, които са 7 пъти по-високи от тези в Закона за културното наследство - до 50 000 лв. за физически и до 200 000 лв. за юридически лица, е важно да намерим механизъм, с който и да стимулираме собствениците да инвестират в тези сгради. В европейските държави е престижно да притежаваш такава сграда и да се грижиш за всички детайли и орнаменти. Проучихме опита на Франция и Германия. Там освен данъчни облекчения за собствениците има и целево субсидиране от държавата. Трябва да намерим модела, който ще е работещ за България и специално за София, защото само със санкции очевидно е много трудно да създадем усещане за ценност у собствениците. Обикновено ние заставаме от едната страна като администрация, а от другата са собствениците, които виждат в тях възможност за застрояване. Примерът с Царските конюшни е показателен - имотът е около 10 000 кв. м в центъра на София и собственикът вижда в него възможност за застрояване, а не ценностите на Княжеския щал и Царските конюшни.

Прочети още от в. "24 часа"

"Евтината лира ще удари износа ни", пише в. "Стандарт"

Спадът на турската лира на практика е самозахранваща се криза, която един вид яде от собствената слабост на турската икономика. Южната ни съседка, за разлика от други големи държави, не разполага с големи валутни резерви и пазарите не очакват турската Централна банка да започне да се намесва, за да попречи на този спад на курса. В същото време не се очаква и увеличаване на лихвения процент на лирата, тъй като това би било в противоречие с желанието на правителството.

Сега мнозина се питат как спадът на турската лира ще повлияе върху останалата част на света и конкретно България ? По-евтината лира прави доста атрактивен в момента туризма в Турция. Това обаче е при условие, че не се стигне до по-голяма икономическа криза, а остане като краткосрочно явление. Също така в краткосрочен план износът на Турция вероятно ще се облагодетелства, докато можем да очакваме забавяне на българския износ към южната ни съседка. Понеже Турция е наш основен търговски партньор това може да има неблагоприятен ефект върху българската икономика.

Прочети още от в. "Стандарт"