“Бежанците атакуват Европа по Черно море”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Между 150 000 и 200 000 бежанци чакат подобряване на климатичните условия, за да се отправят в Европа през Средиземно море от Либия и Египет, съобщава вестникът, като се позовава на западните разузнавателни служби. Повечето мигранти, които в момента се намират в Либия, са граждани на Еритрея, Сомалия и Нигерия. Също така расте и броят на бежанците от Сирия, съобщава вестникът. Мигрантите се отказват от обичайния си маршрут в Европа през Балканите заради усилването на охраната на границите на ЕС. В случай че Македония затвори границите си, бежанците могат да се опитат да влязат в ЕС през западния бряг на Гърция или от Албания да се отправят по море за Италия, прогнозира "Велт ам Зонтаг". Сред мигрантите може да стане по-популярен и друг маршрут - от Турция през Черно море или през територията на Грузия и Русия.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Пенсионерите намаляват, но разходите за тях растат” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
По-малко пенсионери и по-големи разходи за пенсии отчита в изпълнението на бюджета към края на декември Националният осигурителен институт. Разходите на НОИ за пенсии и обезщетения през 2015 г. са около 9.8 млрд. лв., сочат предварителните данни. От тях 8.5 млрд. лв. са само за изплащане на пенсии, което е увеличение с 271 млн. лв. спрямо 2014 г. В същото време общият брой на възрастните хора продължава да намалява, въпреки че миналата година заради спряната пенсионна реформа отново имаше значителен ръст на новите пенсионери. През 2015 г. НОИ е изплащал пенсии на средно 2 177 716 българи, което е с близо 4200 души по-малко спрямо 2014 г.

Причината за по-големите разходи въпреки намаляващите получатели са две - по-високият размер на новоотпусканите пенсии и осъвременяването на сумите по швейцарското правило с 1.9% от миналото лято. С раздадените за Великден и Коледа по 40 лв. добавки към най-ниските пенсии средната пенсия е стигнала 321.78 лв., а без тях е 318 лв. Според разчетите осъвременяването по швейцарското правило от второто полугодие на 2015 г. е струвало малко над 94 млн. лв. За тази година планираното увеличение е 2.5%, което означава 120 млн. лв повече след юли.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Проф. Александър Джеров пред “Труд”: Властта е средство за крадене" е  заглавиe от  в. “Труд”
- Проф. Джеров, повече от четвърт век след като вие в СДС започнахте промените вдясно, днес ще се учредява нова дясна партия. Опит за нов старт ли е това?

- Не бих казал нов старт. Това са хора, които са решили да влязат във властта, за да стигнат до парите. Само че, като се направи нова партия, доникъде няма да се стигне. Хората са уморени. Една нова партия не може да създаде нов ентусиазъм. Всичко е изтъркано вече. Като погледнем наличните близо 300 партии, трудно може да се каже на избирателите каква е разликата между тях. Никой не се интересува каква е идеологията им. Затова и десет нови партии да се създадат, нищо ново не става.

Прочети още от в. “Труд”

"Лондонски фонд придоби втори имот в София с оценка 100 млн. лв.", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Лондонският фонд Revetas Capital е придобил Sofia Airport Center (SAC), става ясно от информация в Търговския регистър. Това е втората инвестиция на фонда в страната, след като през 2014 г. Revetas купи столичния мол City Center Sofia. Досегашният собственик на комплекса до летището беше американската група Tishman International Companies, чиято единствена инвестиция в България е именно продаденият обект.

Сделката е сред най-големите на пазара - балансовата стойност на актива е 100 млн. лв., а според оценката на експерти четирите сгради и теренът от 125 декара могат да се оценят на 50 - 60 млн. евро. Горе-долу толкова е дългът на дружеството към централата на Raiffeisen, така че както при сделката за мола, така и тук вероятно цената е символична и придобиването е на сума, близка до дълга.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Една трета от сезона без влак до морето” четем във в. “Монитор”
През май и юни или около една трета от летния сезон няма да се движат влакове по подбалканската линия между София и Бургас през Карлово, научи „Монитор”. Причината са започналите ремонти в отделни участъци от нея, като за около 60 дни се очаква движението да бъде напълно прекъснато.

„Ще се затвори за рехабилитация отсечката между гарите Стряма и Клисура, заедно с 9-и тунел по нея”, съобщи шефът на НК “Железопътна инфраструктура” инж. Милчо Ламбрев. По думите му времето е синхронизирано с плановите спирания на работата на заводите около Златица и Пирдоп, които са най-големите товародатели на железницата. В периода на затваряне на отсечката ще се довърши и започналата от миналата година рехабилитация на трасето между гарите Клисура и Христо Даново. Ламбрев обясни още, че ремонтите по Подбанканската линия се налагат заради станалите аварии по нея, включително и излизане на влак от релсите.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Българите в Англия с детски до 2020 г., после - като у нас", четем на първа страница на в. „24 часа"
След извоюваните от Лондон реформи в ЕС новите работници на Острова ще са без обезщетения за първите 4 г. Пенсиите няма да се индексират

Хиляди българи, които живеят и работят във Великобритания, вече се питат как ще им се отразят промените, които премиерът Дейвид Камерън извоюва на срещата на върха на ЕС в края на седмицата в Брюксел.

Промените в отпускането на социални обезщетения ще важат за целия ЕС, но бяха договорени заради Великобритания. Очаква се да бъдат активирани, ако страната гласува за оставане в ЕС на референдума на 23 юни.

Според запознати със среднощните преговори в Брюксел източноевропейските страни трябва да благодарят главно на Полша и на премиерката ѝ Беата Шидло.

Прочети още от в. „24 часа"

„Затруднените компании ще могат да бъдат оздравявани преди фалит", пише в. “Капитал Daily”
Жизнеспособни компании в затруднено финансово състояние ще могат да преминават през процедура за оздравяване и преструктуриране на задълженията си. Това предвиждат предложени от Министерството на правосъдието промени в Търговския закон, публикувани за публично обсъждане в портала за обществени консултации strategy.bg до 4 март.

С проекта се предлага създаването на отделна нова част в закона, в която се регламентира производството по стабилизация на търговец. Промените следват препоръка на Европейската комисия от март 2014 г., с която се цели фокусът на законодателството в страните - членки на ЕС, да се измести от процедурите по несъстоятелност на търговците към такива, които подкрепят ранното оздравяване на дружествата при.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Без път, без идеи", пише в. “Сега”
Чудовищна безпомощност демонстрира европейският "връх" в Брюксел. Лидерите на евросъюза бяха дотам объркани, че не знаеха за какво са там. Централна тема на срещата щеше да е защитата от мигрантската инвазия, но бе тихомълком избутана встрани, понеже не дойде най-важният участник в срещата - Турция, наемният спасител на Европа. От нашата делегация знаем, че темата все пак е обсъждана. Чухме как: всеки участник е питал каквото него го интересува, никой не е получил отговорите, които иска. Всеки е искал да привлече вниманието върху проблеми, които не са в дневния ред, но са му важни (като болезнената за нашата икономика блокада на границата). Но никой не е бил чут. И най-високата политическа сцена остана празна единствено за шумното

Брекзит шоу с г-н Дейвид Камерън в главната роля и с очакван хепиенд. За съжаление бе толкова банално режисирано и бездарно отиграно, че не само публиката, но и поддържащите артисти се разбягаха, а изпълнителката на втората роля г-жа Меркел демонстративно ходи да яде френски картофки точно когато се предполагаше, че ще отбива британската атака.

Прочети още от в. “Сега”

“Доплащаме 20 000-30 000 евро за по-просторно жилище“, четем във в. “Монитор”
Поне 20 000-30 000 евро трябва да сме готови да дадем, ако искаме да сменим апартамента си с по-голям с една стая, сочат сметките на брокерите от столичните агенции за недвижими имоти.

Според Константин Пандов от „ЕППИ” делът на покупките на жилище, след като сме продали друго е около 30 на сто, като в последните години той продължава да пада. „Навремето подобни сделки бяха около 80% от всички сключвани на пазара”, уточни брокерът. „Често, когато се продава по-малко жилище, за да се купи по-голямо, не се сменя кварталът, нито дори типът на строителството на апартамента. Тогава разликата е около 20 000 евро. Нерядко подобни сделки стават, когато няколко души наследят голям апартамент, продават го и си купуват други имоти”, обясни той.

Тихомир Цаков от „Аристо” казва, че не повече от една пета от покупките на жилища стават, като част от порите са осигурени и от продажбата на друг имот.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„10 млрд. лв. годишно се харчат с обществени поръчки", пише в. „24 часа"
Средно 8-10 милиарда лева на година държавни и европейски пари се разпределят с обществени поръчки, показват данни от публичните регистри. През миналата година са били обявени 11 111 процедури, а възложителите им са 5913. С обществени поръчки през 2015 г. са били избрани 24 488 изпълнители.

През миналата година точната сума на обществените поръчки е била за 8,1 млрд. лв., като са сключени договори за 6,92 млрд. лв.

От години по темата за обществените поръчки витаят съмнения за корупция и предрешен избор на фирми.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Избираме БГ курорти", пише в. “Стандарт”
За четирите почивни дни покрай 3 март нашенците масово залагат на почивки в родината. Причината са неразбориите на границата ни с Гърция и несигурността в Турция.

Бум на туристи в курорта Банско ще има за Националния празник на България. Заради четирите почивни дни се очакват близо 10 000 нашенци, които да съчетаят отдиха с каране на ски в Пирин планина. Поне 15 000 ще са гостите на града, тъй като резервации има от румънци, сърби и македонци. Добрата новина е, че ще има достатъчно сняг, за да се отдадат на любимия си спорт по пистите в ски центъра. "Този уикенд валя сняг, в нощта срещу неделя работиха на пълни обороти и 400-те оръдия за изкуствена снежна покривка. Сигурно е, че пистите ще са отлично обработени и няма да липсва сняг след две седмици", увери Иван Обрейков, маркетинг директор на фирмата концесионер на ски зоната над Банско.

Прочети още от в. “Стандарт”