"Битката с шумните коли се отлага за след 2023 г." е водещo заглавиe на в. "Сега"

Законът предвижда спиране от движение и глоба за ревящи превозни средства, но уреди за мерене на децибелите няма

България е държава на абсурдите и прилагането на Закона за движението по пътищата (ЗДП) е поредното доказателство за това. В него изрично е записано, че ревящите коли, мотори, камиони, които превишават нормите за шум, трябва незабавно да бъдат спирани от движение, а водачите им - глобявани. Но строгите санкции всъщност си остават само на хартия. Прозаичната причина е, че липсват устройства, които да "ловят" наднормените децибели. И проблемът ще бъде решен едва след 2023 г.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Здравното министерство се помири с инвалидите", четем в. "Капитал"

Уговорката е до 23 април да бъдат направени само две поправки в проектонаредбата за ТЕЛК

Пациентите с тежки заболявания няма да получават процент инвалидност само за основното, а и за придружаващите заболявания, ако те водят до инвалидност над 50%. За това се споразумяха здравният министър Кирил Ананиев и вицепремиерът Валери Симеонов с национално представените организации на хората с увреждания и се очаква отново да пуснат за обществено обсъждане правилника и наредбата за ТЕЛК. Документите бяха оттеглени от премиера Бойко Борисов ден преди протеста на хората с увреждания в началото...

Прочети още от " Капитал"

"С Marriott и Hyatt лукс стаите в София се удвояват" е заглавиe от в. "24 часа"

Конкуренцията в най-луксозния хотелски сегмент става гореща

Съвсем скоро - през 2020 г., на софийския хотелиерски пазар ще има почти двойно повече стаи в луксозни 5-звездни хотели, принадлежащи на световни вериги, отколкото в момента. Това показват изчисления на "24 часа" на база само на започнатите вече проекти за изграждане на нови обекти.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Отказахме се от профилактични прегледи за 5,1 млн. лева" извежда на първа страница в. "Монитор"

Превенцията здраве - само на хартия, нито един глобен

Българинът се е отказал от профилактични прегледи за 5 млн. 133 хил. 577 лева през 2017 година. Това показват данни на Националната здравноосигурителна каса, предоставени на вестник "Монитор". Всяка година между 4 и 6 млн. лева от бюджета й по перо "Профилактика" остават неусвоени, защото хората не се явяват и не се ползват от това свое право.

Предвидените средства за профилактични прегледи за 2017 г. са били в размер на общо на 56 134 805 лева. НЗОК се изплатила на лекари, лаборатории и центрове за образна диагностика 51 001 228 лв. за общо извършени 4 674 047 прегледа.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Домусчиев: Бизнесът трябва да си партнира с политиците", четем във в. "Стандарт"

И аз и хората около мен, и организацията, която водя се опитваме да помагаме на хората. Бизнесът трябва да си партнира с политиците, в посока и бизнесът да е добре и обществото. В бизнеса е експертизата, към която трябва политиците да се стремят. Проблемът е, че има изкривяване. Бизнесът се опитва да управлява политиците. Бизнесът в България обаче не управлява политиците, те не се вслушват в него. Бизнесът няма такова влияние като синдикатите, което е проблем. Това каза председателят на КРИБ Кирил Домусчиев.

Прочети още от в. "Стандарт"

"A1 Telekom Austria отделя 1 млрд. евро за експанзия в Източна Европа", пише в "Капитал"

Собственикът на "Мобилтел" предвижда укрепване на позициите на сегашните си пазари и навлизане на нови

Собственикът на "Мобилтел" A1 Telekom Austria Group разполага с 1 млрд. евро за укрепване на позициите си в Източна Европа, заяви изпълнителният директор на групата Алехандро Платер пред журналисти във Виена, цитиран от Reuters. Според него става дума както за сделки на сегашните пазари на телекома, така и в други страни.

Прочети още от " Капитал"

"Какъв рекет? Всичко е по закон!", пише в. "Сега"

Докато управляващите не носят пряко и лично последствията от решенията си, все така ще живеем. От нас зависи

Терминът рекет означава незаконна дейност с цел извличане на финансова печалба. Идва от Великобритания, където през ХVII-ХVIII век джебчиите са използвали различни похвати, за да създадат суматоха на улицата с цел отвличане на вниманието на хората и отмъкване на съдържанието на джобовете им. Терминът изплува отново по времето на "сухия режим" в САЩ, като се ражда и производното рекетьор. 

В милата ни родина обаче рекетът май се е превърнал в законна дейност с цел извличане на финансова изгода.

Прочети още от в. "Сега"

"Казват през май дискриминация ли е уседналостта" пише в. "Монитор"

Кампанията за прием в първи клас стартира от днес

До края на май ще стане ясно дали основният допълнителен критерий, решаващ приема в първи клас - уседналостта, не е дискриминация. В този срок трябва да се произнесе ресорната комисия, след като бе сезирана от родители за критерия. От КЗД обясниха пред "Монитор", че е образувана преписка по казуса и вече се води производство.

Днес стартира кампанията по подаване на документи за прием на първолаци, като тя продължава до 16 май. Самият прием ще се осъществява по нови правила, които бяха въведени с наредба на МОН. Те важат за цялата страна, но напрежение има предимно в големите градове като столицата.

Прочети още от в. "Монитор"

"Яжте черноморски риби, в тях няма тежки метали" четем в "24 часа"

Все още не е правено изследване за фините пластмасови частици

Яденето на риба може да е превърнато в култ, но трябва да се знае, че може да бъде опасно занимание.

Засега това не се отнася до черноморските риби. За попчетата, калкана и сафрида, който ще дойде в началото на месец май. И за иларията, кефала, карагьоза и хамсията. Стига тя да не е уловена във Варненското езеро, в което се изливат отпадни води от химическите производства в Девня.

Прочети още от "24 часа"

"В Косово тлее фитила на балканското буре", пише в. "Стандарт"

На всеки е ясно, че ако сирийският синдром се пренесе на Балканите, първата искра ще пламне в Косово. Защото там най-ясно е изразено противопоставянето на интересите на Великите сили - и от Запад, и от Изток. Косово е огледален образ на сирийската ситуация. На неговата малка територия е концентрирана взривоопасна етносмес. Пролятата кръв между местните албанци и сърби няма как скоро да бъде забравена. А Косово и до ден днешен ден си остава непризната държава от 5 страни, членки на Европейския съюз - Румъния, Кипър Испания Гърция и Словакия. Това прави ситуацията достатъчно сложна, а възелът трудно може да бъде разплетен от самите Велики сили.

И едва ли е по силите дори на висшите чиновници в Брюксел, по простата причина, че балканският код още е енигма за тях. Затова всички те днес са вперили погледи в дългоочакваната среща на българския премиер Борисов с президента на Косово Хашим Тачи.

Прочети още от в. "Стандарт"