"БТК вече е на Спас Русев", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Докато във вторник Спас Русев се афишира публично на общото събрание на футболния клуб "Левски" като новия му собственик, изглежда успешно е отклонил вниманието от по-голямата си сделка. Според трима независими източници на 30 август паралелно с това е финализирана дълго отлганата сделката за БТК и така компанията вече има нов собственик. Това е люксембургската Viva Telecom, която е собственост на Русев, а след сделката дял ще придобият и кредиторът ВТБ, българските му мениджъри и група бивши кредитори.

Контролът се получава срещу 330 млн. евро, като освен това купеното дружество има облигации за 400 млн. евро, а нагоре по веригата - дългове към КТБ за над 100 млн. евро. БТК е най-големият телеком в България с приходи от 865 млн. лв. за миналата година, втори е на пазара на интернет доставка и трети на телевизионния, притежава монопол върху канална мрежа и мултиплекса НУРТС. Много вероятно е съвсем скоро купувачът да започне да търси препродажба с печалба, така че нова сделка е възможна още догодина.

Прочети още от в “ Капитал Daily” 

„Спас Русев взе “Левски”", четем на първа страница на в. „24 часа"

Един от най-богатите българи, 62-годишният Спас Русев, е новият собственик на ПФК “Левски” АД. Досегашните - Иво Тонев, Александър Ангелов и Николай Иванов, прехвърлиха безвъзмездно акциите се от футболния клуб. В Надзорния съвет на “Левски” влезе и синът на Спас Русев Трима души съставиха върховния управляващ орган - самият собственик Спас Русев, наследникът му Евгени Русев, който е и изпълнителен директор на “Интерхотел Гранд Хотел София”, и Деян Петков, шеф във “Виваком”.

Прочети още от в. „24 часа"

“По 3200 бедни искат помощи за топло на ден” извежда  на първа страница  в. “Монитор”
Роми снимат на цветен ксерокс заповедта на социалните, носят я в 2-3 фирми
По 3200 бедни българи искат помощи за топло всеки ден. Това показват данните на Агенцията за социално подпомагане (АСП), според които само през първия месец от тазгодишната кампания за енергийни помощи 100 900 социално слаби са поискали помощи за отопление.

Въпреки впечатляващата бройка на молбите, от агенцията отчитат спад. През юли 2015 г. 111 715 домакинства са поискали безплатни въглища, дърва или подпомагане за парното, което е с 10 815 повече спрямо юли 2016 г. „Хората станаха по-разсъдливи. Първо, преценяват дали имат шанс да получат помощта и след това подават документи“, обясниха от Агенцията по социално подпомагане.

Право на помощ за отопление имат хора с месечен бюджет по-нисък от диференцирания минимален доход. Така с предимство при отпускане на помощта са самотните майки, инвалиди и самотно живеещи пенсионери. За да получи енергийна помощ, пенсионер над 75 г. трябва да разполага с до 202,20 лв.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“От парламента изпадат реформаторите и „Атака“" четем във в. “Труд”
От парламента изпадат Реформаторският блок и „Атака“, ако изборите се бяха провели през отминаващия август – това показват данните от национално представително проучване на „Маркет линкс“.

Според изследването при вот в разгара на летния сезон в Народното събрание със сигурност ще попаднат ГЕРБ, БСП, ДПС и Патриотичният фронт. Малко под бариерата от 4 процента е АБВ, която има шанс да вкара свои депутати. След тях са реформаторите, които на предсрочните избори на 5 октомври 2014 г. се наредиха на четвърто място. „Атака“ за пореден път не показва добри резултати в социологическите проучвания и не успява да прескочи дори 2,5 на сто подкрепа. Евентуална партия на Слави Трифонов няма да получи и един процент подкрепа, изчисляват от социологическата агенция.

Проучването не засича нито една партия, в която избирателите имат повече доверие, отколкото недоверие. Всички включени формации имат отрицателен рейтинг, тоест негативното отношение преобладава.

Прочети още от в. “Труд”

“Влагат до 2 млрд. евро в хъб "Балкан"”,четем на първа страница във в. “Стандарт”

От 1.2 млрд. до 2 млрд. евро ще струва изграждането на бъдещия газоразпределителен център "Балкан" край Варна. Това съобщи изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" пред Mediapool. Разликата от около 800 млн. евро идва от различните варианти за изграждане, които ще бъдат предложени за обсъждане на инвеститорската конференция за хъба, която ще се състои в понеделник във ваканционния клуб "Ривиера" край Варна. В нея вече са потвърдили участие над 35 големи газови компании, сред които азербайджанската SOCAR, гръцкият газов оператор DESFA и др. Ще участват и ключови международни финансови институции като ЕИБ и ЕБВР, инвестиционни фондове, както и търговци на природен газ.

Единствено от страна на руската компания "Газпром" все още няма потвърдено участие в конференцията край Варна.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Реалните осигурителни доходи са се повишили средно със 7%” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Реалните доходи, върху които се осигуряват близо 2 млн. заети българи, са се увеличили средно със 7% за една година. Средният осигурителен доход през първите четири месеца на годината е вече 778.5 лв. Това показва справка на Националния осигурителен институт за реалните доходи, върху които се осигуряват работещите у нас. Данните би трябвало да се използват като база при преговорите за минималните осигурителни прагове за догодина. Въпреки че работодателите категорично бойкотират договарянето, докато не бъде изработен механизъм за определяне на минималната заплата, социалното министерство даде формален старт на процедурата. Според указанията на министър Зорница Русинова към работодатели и синдикати догодина минималното възнаграждение за страната ще се повиши с нови 40 лв. на 460 лв.

Именно заради ръста на минималната заплата от началото на тази година доходите на нискоквалифицираните работници растат по-бързо в повечето сектори в сравнение със заплатите на ръководителите.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Потреблението ще е водещо за икономиката в следващите две години", пише в. “Капитал Daily”
Износът ще расте по-бавно през следващите две години, докато при крайното потребление ще има ускорение. Това показва годишният доклад на "Индъстри уоч" за развитието на българската икономика в средносрочен план. През последните три години тенденцията беше коренно различна – експортът участваше най-много в създаването на стойност, докато крайното потребление през някои години дори се свиваше. Преобръщането ще доведе до динамични промени в структурата на икономиката - в бизнес секторите, движени от износа, ще настъпи общо забавяне на растежа, докато при движените от вътрешното търсене ще има всеобщо оживление.

Промяната се дължи основно на външни фактори. Големите развиващи се пазари се забавят, което удря европейските партньори на България и съответно експорта. От друга – очакванията са след стрес тестовете кредитирането да се раздвижи, а заедно с все още сравнително ниските цени на суровините и очакването изпълнението на европейски проекти да започне с по-бързи темпове през следващата година да стимулират потреблението в страната.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Защо САЩ и Европа не могат да се договорят за TTIP?", пише в. “Сега”
След като през октомври 2015 г. беше подписано споразумение за Транстихоокеанско партньорство (TTP), изглеждаше, че аналогичното споразумение между САЩ и ЕС не е в паралелна вселена. Заедно с TТP споразумението Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (TTIP) трябваше да стане едно от основните външнополитически постижения на Барак Обама, докато е на президентския пост. Мегаспоразумението от ново поколение, което би обединило двата най-големи пазара в света, би укрепило американското водачество в написването на правилата на играта в световната търговия. Ако това се случи, САЩ ще се окажат в центъра на нова геоикономическа конструкция, а останалите държави ще бъдат принудени да търсят възможност да влязат в оглавяваните от Америка блокове.

Именно поради това през 2013 г., когато започнаха преговорите за TTIP, Обама поръча тази задача на един от най-влиятелните и опитни хора от своя екип - Майкъл Фроман, назначен на поста търговски представител на САЩ. Завършването на преговорите по TTIP до края на президентския мандат на Обама е един от най-важните приоритети на администрацията. Въпреки това, както се видя след приключване на 14-ия кръг от преговорите, проведен в Брюксел в средата на юни, сега съдбата на мегасделката е още по-неясна, отколкото в началото на годината.

Прочети още от в. “Сега”

“Над 100 000 лв. глоба за строителя бул. „Витоша“” пише в. „Труд"
С най-малко 100 000 лв. ще бъде глобена фирмата, която е ремонтирала столичния бул. „Витоша“. Изпълнителят „Пътища и съоръжения“ ще отнесе санцията заради забавяне и некачествено изпълнение.

Точната сума все още не е изчислена, защото първо трябва да се провери качеството на асфалта, положен по булеварда. Ако се открият забележки, фирмата ще трябва да ги ремонтира за своя сметка, което ще увеличи глобата. Всеки ден забавяне струва на строителя 30 000 лева.

Реконструкцията на бул. „Витоша“ трябваше да приключи до 15 август, но кметът на София Йорданка Фандъкова върна майсторите, защото имаше забележки.

Прочети още от в. „Труд"

“Къщи за гости се рекламират като семейни хотели“, четем във в. “Монитор”
Къщи за гости се рекламират като семейни хотели. Подобна нелоялна търговска практика са установили експертите от Комисията за защита на потребителите (КЗП) през този летен сезон, съобщи председателят на ведомството Димитър Маргаритов. В интернет сайтове хотелиерите рекламирали хотела си с повече от притежаваните звезди или представяли обект, който по удостоверение притежава по-малко звезди, обясни Маргаритов.

През летния сезон комисията е забранила общо 30 нелоялни практики в сферата на туризма. Масово посочените цени в менютата на заведенията били по-ниски от тези, които по-късно се маркирали на касовия бон при заплащане. Туроператор пък обещавал, че ще настани туристи в хотел с три звезди, а всъщност се озовали в бунгало – част от ваканционно селище.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Германските медии: Бум на туризма в България - най-бедната страна от ЕС", пише в. „24 часа"

Германските медии, цитирани от Фокус, отбелязаха засилен интерес на чужденците към плажовете на България. По-евтина от Ибиса и по-сигурна от Египет и Турция. Така германският телевизионен канал ZDF обяснява причините, поради които туристите избират да почиват в България. А през настоящата година черноморската държава се надява на най-добрия си летен сезон от падането на Желязната завеса насам, за който ще допринесат не само германските, но и руските туристи.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Строят нов жп завод за 12,6 млн. лева", пише в. “Стандарт”

Нов завод за ремонт на локомотиви и мотриси ще бъде построен край Русе, съобщиха от Асоциацията на българските жп превозвачи. Инвестицията от общо 12,6 млн. лева ще бъде вложена от русенската компания "Експрес сервиз" на два етапа. През първия ще бъдат вложени 5,6 млн. лв. в изграждането на депо за ремонт на локомотиви. То ще позволява ремонт на 8 машини едновременно и ще осигури 60 нови работни места. През втория ще бъде построено депо за ремонт на електрически и дизелови мотриси за 7 млн. лв., което ще осигури 40 нови работни места. Инвестицията е на "зелено" край Русе.

Прочети още от в. “Стандарт”