“ЧЕЗ съди България за стотици милиони евро" четем на първа страница на в. “Труд”
Дело за „стотици милиони евро“ срещу България заведе чешката енергийна компания CEZ Group в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове ICSID към Световната банка.

"Подробностите за процеса са поверителни, затова не можем да ви кажем конкретна сума. Предприемаме тази стъпка след редица интервенции на българските институции, които вредят на дейността на ЧЕЗ в България и в дългосрочен план поради критичната ситуация на местния енергиен пазар", обяви пред „Труд“ говорителят на компанията Барбора Пулпанова. Тя обясни, че още през ноември 2015 г. групата е изпратила до българското правителство предхождаща жалба за доброволно уреждане на спора, което е било пренебрегнато.

Прочети още от в. “Труд”

"Управляващите въвеждат със задна дата нов данък за бизнеса” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Управляващите са на път да вземат скандално решение и да въведат нов данък за фирмите със задна дата, при преполовена бюджетна година. От 1 януари 2016 г. фирмите ще бъдат задължени да начисляват 10% данък върху разходи, свързани с ползване на фирмени активи за лични нужди на собственика и работниците. За вече изминалите месеци на годината фирмите ще трябва да осчетоводят съответните разходи постфактум. Това предвиждат промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), внесени в парламента от депутати от ГЕРБ, РБ и ПФ. Целта им е да се запушат част от пробойните около вече наложеното с шумни скандали облагане на личното ползване на фирмени активи с ДДС.

Поредният налог се въвежда, защото ползването на активи на фирмата за лични нужди се приема за непаричен доход за собствениците и работниците. Той трябва да се облага с данък върху доходите и отделно с осигуровки. Нищо от това не бе ясно при приемането на промените в закона за ДДС, с които задоконодателят задължи фирмите да връщат ДДС в хазната, ако ползват фирмените активи и за бизнес, и за лични нужди. В резултат фирмите масово отказаха да обявяват лично ползване по линия на ДДС заради опасения, че ще бъдат санкционирани.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“11,4 млрд. евро са преките чужди инвестиции за 10 г.” четем във в. “Монитор”
Стамен Янев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции: IT, аутсорсинг и машиностроене са топприоритетите. Не може да се очакват някакви апокалиптични събития в България заради Брекзит.
- Г-н Янев, какъв е размерът на чуждите инвестиции у нас за последните 10 години?
- Българската агенция за инвестициите (БАИ) има 20-годишна история. В първите десет години от съществуването си тя е имала статут на държавна агенция, чиято задача е била да привлича само чужди инвестиции. След това тя е преобразувана в изпълнителна агенция към Министерството на икономиката. Заедно с това са се преформулирали политиките и насърчителните мерки. След приемането ни в ЕС влязоха в сила регламенти, които ограничават държавната помощ в определени сектори. Сектори като земеделие, животновъдство, производство на рибни продукти и първичното производство на хранителни продукти не се стимулират от нас, защото те получават субсидии по различните оперативни програми. Затова към настоящия момент три от най-приоритетните сектори са IT, аутсорсинг, машиностроенето и всякакво производство, като в последните години един от най-динамично развиващите се сектори е производството на части за големите автомобилни концерни. Това, което ние искаме да развиваме, са инвестициите в иновации, за да имаме някакво преимущество пред другите европейски страни. Разбира се, като приоритетен сектор остава и вторична преработка на хранителни продукти, т.нар. хранително-вкусова промишленост.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Паника за опасни пластмасови бутилки”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Опасна ли е водата от пластмасови бутилки, престояла в нажежената от горещото лятно слънце кола? Какви вредни вещества се отделят от пластмасата и какъв е техният ефект върху човешкото здраве? Тези въпроси сигурно се въртят в главите на много хора, след като кардиологът доц. д-р Сотир Марчев предупреди, че водата в пластмасовите бутилки, оставени на слънцето в автомобил, водят до рак и оплешивяване у възрастните и до по-ранен проява на пубертета при децата.

Според Марчев, който е директор на Университетската болница за инвазивна кардиология в Плевен, предупреждението на етикета на бутилките да се съхраняват на хладно място не е рекламен трик.
"На всяка бутилка с минерална вода върху етикета пише, че трябва да се съхранява на хладно място, защитено от пряка слънчева светлина. Когато оставим бутилката в паркираната на слънце кола при температура от 45 градуса, от пластмасата се отделят вредни химически вещества, които причиняват ранен пубертет при децата, оплешивяване при мъжете или рак на гърдата при жените", твърди Марчев. Според него дори човек да пие от течността, когато е изстинала,в нея вече са се отделили тези вредни вещества.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Индустриален разцвет на Пловдив", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Средни по размер, но осезаемо по-бързи по растеж. Развитието на най-големите 50 дружества в Пловдив и региона през миналата година (виж таблицата) нагледно илюстрира някои от основните тенденции в икономиката на страната за последните 12 месеца. Почти всички производители, които са почти половината от състава на подреждането, увеличават бизнеса си, като често темповете на растеж са двуцифрени, търговците и на дребно, и на едро записват силна година, а представителите на строителния сектор, макар и по-малобройни, са сред най-динамично разширилите дейността си.

Измерено в числа, пловдивското постижение е почти 15% ръст на приходите на водещите 50 компании в региона. Или над пет пъти по-силен растеж от отчетените 3.3% ръст от най-големите 100 дружества в България, подредени в представената в края на юни годишна класация "Капитал 100" на корпоративните гиганти в страната. И дори малко повече над постигнатия растеж на икономиката с 3% за миналата година.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Държавата ще има анти-хакери запасняци", четем на първа страница на в. „24 часа"
Шпиони дебнели и във фейсбук, ще подобряват онлайн хигиената на българите

Държавата да си създаде специален резерв от компютърни специалисти, подобен на военните резервисти. Това предвижда приета от правителството в сряда стратегия за киберсигурността.

Анти-хакерите резервисти ще се ползват за отразяване на кибератаки срещу България или определени онлайн услуги.

Към Министерския съвет да бъде създаден специален съвет по киберустойчивост, който да следи тенденциите в заплахите за националната сигурност по интернет и новите методи за отразяване на атаки, гласи документът. Той ще внася предложения за развитие на киберсигурността в Съвета по сигурност към премиера.

Прочети още от в. „24 часа"

„И CEZ заведе арбитражно дело срещу България", пише в. “Капитал Daily”
Чешката енергийна група CEZ е започнала арбитражна процедура срещу България в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове към Световната банка във Вашингтон в опит да защити инвестициите си в страната. Искът е за "няколко стотици милиона евро" и е следствие от серия от действия на българските институции, които вредят на дейността на CEZ в България, съобщиха от компанията. Това е третият подобен иск срещу държавата, след като арбитражни процедури започнаха собствениците и на другите две електроразпределителни дружества – EVN и Energo-Pro.
Ситуацията в българския енергиен сектор е критична и по-специално ценовите решения на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в дългосрочен план не отговарят на очакванията на групата от времето на приватизацията. В резултат на това през последните години предприятията в енергийния сектор са изправени пред намаляващи печалби или загуби, както и ниска ликвидност, се посочва в официалното съобщение на CEZ.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Инвеститорите трудно "кълват" на концепции", пише в. “Сега”
Какво е общото между концепции, стратегии, регионални политики, екшън планове или друг вид насърчителни документи? Общото между всички тях е, че почти никога не се изпълняват и често служат единствено за отбиване на номера. Поне ако се съди по досегашния ни опит. В повечето случаи става дума за добре усвоени пари, за някой и друг консултантски договор или за хонорар от тежък интелектуален труд в следработно време. А защо не и обществена поръчка? Крайният резултат, що се отнася до привличане на инвестиции, е повече от плачевен. Просто чуждите инвеститори отказват да "кълват" на концепции въпреки многословието и шарените графики, с които са изпъстрени.

Тези дни от Министерството на икономиката и Българската агенция за инвестиции (БАИ) представиха "Концепция за привличане на инвеститори и анализ на приоритетни ключови индустрии с висок потенциал". Изготвена е срещу скромните 176 хил. лв. с ДДС по програма "Конкурентоспособност" от фирмата "ДиДжи консулт".

Прочети още от в. “Сега”

“Доц. Златогор Минчев: В новия световен ред няма да господства демокрацията” пише в. „Труд"
Радикализацията се появява при невъзможност за постигане на социалната цел

- След законите срещу корупцията и антитероризма на дневен ред е темата за киберсигурността. Какво е особеното в нея, професор Минчев?

- Много хубава тема поставяте. Малко преди срещата на върха на НАТО във Варшава, в Европейската комисия направиха една много хубава законодателна инициатива и Комисията за вътрешна сигурност и обществен ред в момента въвежда регулации в социалните мрежи, именно като превенция срещу тероризма.

Същата тема бе разисквана и във Варшава, но там контекстът бе по-тесен - киберотбраната като защита на критичната инфраструктура. Интересното е, че преди малко направих справка кои са обекти на критичната инфраструктура и има два интересни обекта - единият е държавното управление, а другият - информационните технологии като информационна среда.

Прочети още от в. „Труд"

“700 висшисти ни грабят и обират“, четем във в. “Монитор”
Всяко трето престъпление е извършено от неграмотен бандит. Най-много са престъпленията против собствеността, един на десет души краде пиян
Всяко трето престъпление е извършено от неграмотен бандит. Делът на висшистите, които грабят и обират, е малко над 700 души. Това показва статистиката на МВР, предоставена специално за агенция „Монитор“. Според цифрите общият брой на регистрираните и разкрити престъпления са 48 592 за 2015 година. От тях близо 18 хил. са извършени от неграмотни. От МВР признават, че голяма част от тези хора са роми. Най-големият брой престъпления е против собствеността, или иначе казано – кражби. Те са всяко второ престъпление, което МВР е регистрирало през изминалата година. Всеки десети пък е крал, докато е бил пиян, сочат още данните на вътрешното ведомство. Според цифрите много от престъпленията са т.нар. маловажни или такива, чиято стойност на щетите е под минималната работна заплата. Те заемат голям дял според МВР, но много от тях не са регистрирани, тъй като пострадалите рядко подават жалби.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Продават “Белене” като цял проект, очакват 1,5 млрд. лв.", пише в. „24 часа"
Новата идея за втората атомна описа подробно шефът на енергийната комисия в парламента Делян Добрев

Сделката поема Агенцията за приватизация.

Вторият вариант е да се продадат реакторите в Иран или Индия. Третият вариант е само теоретичен - прибират блоковете на склад

1,5 млрд. лв. биха се взели от приватизацията на целия проект “Белене”, ако изчисленията на председателя на енергийната комисия в парламента Делян Добрев се осъществят.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

„След Евро 2016 идва ред на еврото", пише в. “Стандарт”

Жак Атали

След цял месец на футболен делириум, на симпатичен шовинизъм и прости емоции, се налага да се върнем към реалността. Реалност, която продължава да се развива със свой ритъм, без значение какво се играе на стадионите на Франция: стотици мигранти се удавиха в Средиземно море, много американци загиват от куршумите на свои сънародници, още повече иракчани и сирийци стават жертва на тероризма. А Европа продължава да се разпада. Най-напред Обединеното кралство реши да напусне Европейския съюз; още по-сериозна и с по-малка публичност започна кризата на еврозоната. Където от много време беше очевидно, че това ще се случи: в Италия.

По една причина, определена като възрастова особеност: в Европа, както и другаде, като цяло се смята, че е прекалено късно да се справим с проблемите. Италианските проблеми са известни отдавна: бездънен публичен дълг, правителство, заплашено от разгневен народ, и банки, които са почти фалирали, защото от дълго време кредотополучателите не изплащат задълженията си.

Прочети още от в. “Стандарт”